Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ogrzewanie podłogowe w teorii i praktyce

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
Wavin

Wygoda użytkowania i swoboda architektoniczna w kształtowaniu przestrzeni pomieszczeń wpłynęły na popularność stosowania ogrzewania podłogowego. Jednak wykonując taką instalację, należy pamiętać o konieczności spełnienia istotnych wymagań technicznych i zastosowania się do obowiązujących przepisów. Poniższy artykuł opracowano na podstawie publikacji [1], stąd w tekście pojawiają się odniesienia do niemieckich wymagań prawnych, które mogą być jednak interesujące i dla polskiego czytelnika.

Jeszcze kilka lat temu ogrzewanie podłogowe było luksusowym wariantem ogrzewania dostępnym dla nielicznych. Szybki postęp techniki budowlanej i rosnące ze wzrostem dobrobytu wymagania wobec komfortu miejsca zamieszkania przyczyniły się do tego, że instalacje tego rodzaju stają się standardem w nowym budownictwie. Rozstrzygające znaczenie ma długa lista zalet ogrzewania podłogowego:

 • wygoda i komfort,
 • higiena – brak cyrkulacji powietrza, kurz nie „zapieka się” na powierzchniach o niskiej temperaturze,
 • zdrowszy klimat pomieszczenia dzięki niższej temperaturze powietrza, a przez to jego wyższej względnej wilgotności,
 • możliwość dowolnego kształtowania przestrzeni pomieszczeń,
 • długowieczność instalacji i łatwość jej konserwacji,
 • energooszczędność i przyjazność środowisku.

Jedną z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego jest niski zakres temperatur roboczych. W sytuacji nieustannego wzrostu cen nośników energii zastosowanie  niskotemperaturowych źródeł ciepła (kotłów kondensacyjnych czy pomp ciepła) jest jednym z podstawowych sposobów ograniczania kosztów ogrzewania. Urządzenia takie pracują najwydajniej w niskich temperaturach, a ich rola w przyszłości jeszcze wzrośnie.

Niestety, wymienione powyżej zalety nie zawsze znajdują potwierdzenie w opiniach lokatorów mieszkań ogrzewanych z użyciem takich instalacji. Wpływają na to najczęściej błędny dobór urządzeń, błędy w wykonawstwie czy wreszcie brak właściwego zrównoważenia hydraulicznego. Równoważenie hydrauliczne nawet małych instalacji to obowiązek wynikający z techniki, ekonomii czy konieczności ochrony środowiska naturalnego, czyli po prostu ze zdrowego rozsądku.

Podstawowe pojęcia

Poniżej omówiono kilka najważniejszych pojęć dotyczących ogrzewania podłogowego.

Całkowita projektowa strata ciepła
Całkowita projektowa strata ciepła to ilość energii cieplnej, jaka w ciągu godziny ucieka z cieplejszego pomieszczenia do zimniejszego otoczenia przez wszystkie przegrody ograniczające. Do tego dochodzi jeszcze ciepło potrzebne do ogrzania świeżego zimnego powietrza, które dostaje się do środka podczas wietrzenia. Przedstawiona symbolicznie na rys. 1 ilość ciepła uciekająca z pomieszczenia musi być stale uzupełniana przez znajdujące się w nim urządzenie grzewcze, aby zachować pożądaną temperaturę.

Wielkość strat ciepła danego pomieszczenia zmienia się oczywiście w zależności od zmieniającej się temperatury zewnętrznej. Automatyczna, zależna od temperatury zewnętrznej regulacja temperatury zasilania zapewnia dostarczenie do pomieszczenia ilości energii cieplnej równej wielkości traconego przez nie chwilowo ciepła. Temperatura zasilania jest taka sama we wszystkich pomieszczeniach budynku.

Regulator Unibox E BV firmy Oventrop


Bilans cieplny
Jak to przedstawiono na rys. 2, ilość ciepła, jaka ucieka z pomieszczenia do chłodniejszego otoczenia, musi być na bieżąco (do 100%) uzupełniana przez zamontowane w nim urządzenia grzewcze.

Zyski ciepła ze źródeł obcych (spoza instalacji)
Zysk ciepła obcego to ilość ciepła dodatkowo wprowadzona do pomieszczenia (spoza instalacji grzewczej). Jak to zobrazowano na rys. 3, chodzi o ciepło, które dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz, w postaci promieniowania słonecznego, albo oddawane jest przez znajdujące się w pomieszczeniu urządzenia, kominki itd. Do podstawowych źródeł zysków ciepła obcego należą:

 • promieniowanie słoneczne – np. przez duże okna od południa (duży zysk ciepła z zewnątrz),
 • kominek grzewczy lub piec kaflowy (duży zysk ciepła pozyskany z wnętrza pomieszczenia),
 • kuchnia, piekarnik, lodówka (zyski wewnętrzne),
 • oświetlenie, telewizor, komputer, maszyny, osoby (zyski wewnętrzne).
   15.06.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
 • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl