Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Pompy obiegowe
Pompy obiegowe
Wilo, Grundfos

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania pracują z urządzeniami wymuszającymi obieg czynnika grzewczego. Pompy umożliwiają zastosowanie mniejszych średnic przewodów i swobodniejsze ich prowadzenie. Małe przekroje i krótsza instalacja pozwalają na mniejszą pojemność zładu, a tym samym mniejszą bezwładność i wraz z szybkim obiegiem medium wywołanym przez pompy umożliwiają regulację ilościową i jakościową instalacji.

Terminologia

Klasy energetyczne pomp
Tabela 1. Klasy energetyczne pomp w zależności od indeksu sprawności energetycznej

W polskiej branży instalacyjnej i w informacjach producentów pojęciem pompy obiegowe określa się pompy do wymuszania obiegu medium w instalacjach c.o., systemach ogrzewania podłogowego i klimatyzacji oraz instalacjach przemysłowych. Natomiast pod nazwą pompy cyrkulacyjne kryją się pompy stosowane w instalacjach c.w.u. Z kolei wprowadzona do katalogu polskich norm norma europejska EN 1151 ma tytuł Pompy.

Pompy wirowe. Pompy cyrkulacyjne o znamionowej mocy elektrycznej nie przekraczającej 200 W do instalacji centralnego ogrzewania i domowych instalacji ciepłej wody użytkowej [6]. Natomiast rozporządzenie Komisji (WE) nr 641/2009 (tekst w jęz. polskim) mówi o wymaganiach dotyczących ekoprojektu dla pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych wolno stojących i pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych zintegrowanych z produktami i w art. 2 podaje definicje, w tym m.in.: 1) pompa cyrkulacyjna oznacza pompę wirnikową o znamionowej mocy hydraulicznej od 1 W do 2500 W, zaprojektowaną do użytku w instalacjach grzewczych lub w obwodach wtórnych dystrybucyjnych układów chłodzenia [5]. A w materiałach Europump (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pomp) [3] w sprawie wprowadzania klas energetycznych (w polskim tłumaczeniu) operuje się pojęciem pompa obiegowa.

Z tego powodu powstawać mogą pewne trudności z odpowiednim nazewnictwem produktów, można ich jednak uniknąć, pamiętając o tych różnicach, a zwłaszcza o tym, że angielskie słowo circulation oznacza i obieg, i cyrkulację.

Efektywność energetyczna


Unia, wychodząc z założenia, że produkty wykorzystujące energię mają duży udział w zużywaniu zasobów naturalnych i energii we Wspólnocie i że wywierają również poważny wpływ na środowisko, inicjuje i stymuluje działania zmierzające do poprawy wydajności energetycznej niektórych urządzeń. Dróg i form osiągania tego celu jest wiele, jednym z nich jest samoregulacja, czyli dobrowolne umowy będące jednostronnymi zobowiązaniami danych branż. Ten mechanizm został wykorzystany do znakowania pomp.

Badania pokazały, że pompy obiegowe w instalacjach c.o. pracują jedynie w pewnych okresach roku, lecz wówczas czerpią energię przez całą dobę i w sumie zużywają jej sporo. Pompy obiegowe przez większość czasu pracują pod częściowym obciążeniem. Dzięki zastosowaniu pomp z regulacją prędkości obrotowej możliwe jest uzyskanie oszczędności energii rzędu 25 do nawet 80% w porównaniu do pomp nieregulowanych.

Małe pompy obiegowe stosowane w instalacjach c.o. w gospodarstwach domowych według danych z 2003 r. [3] zużywały rocznie ok. 40 TWh energii, co było porównywalne z łącznym zużyciem energii przez wszystkie pralki w Unii. Skłoniło to Europump do wprowadzenia w 2005 r. – przy wsparciu tej inicjatywy przez Komisję Europejską – dobrowolnego systemu oznakowania pomp obiegowych o mocy do 2,5 kW, co pozwala przyszłemu użytkownikowi świadomie wybrać urządzenie bardziej efektywne.

W załączniku do dokumentu porozumienia pt. „Industry Commitment to improve the energy performance of Stand-Alone Circulators through the setting-up of a Classification Scheme in relation to Energy Labelling” szczegółowo opisano procedurę wyznaczania wskaźnika efektywności energetycznej (EEI) pompy dla zadanego profilu obciążenia, typowego dla systemów ciepłowniczych.

Do oznaczania klas przyjęto wzór etykiety podobny do stosowanego na urządzeniach AGD. Jest on prosty i czytelny dla każdego. Pompy są kwalifikowane w zależności od wyznaczonego wskaźnika efektywności energetycznej do kategorii sprawności od A do G. Klasy te odnoszą się do odpowiedniego indeksu efektywności energetycznej pompy EEI (tab. 1). Na tej podstawie tworzona jest etykieta, która powinna być umieszczona w widocznym miejscu na pompie i/lub opakowaniu. Za treść etykiety odpowiada producent.

Na etykiecie nie ma − jak w przypadku urządzeń AGD – informacji o zapotrzebowaniu na moc i rocznym zużyciu energii. Czas pracy pompy obiegowej zależy bowiem od konkretnych warunków regulacji w danej instalacji, a także od temperatur zewnętrznych. Poziom zużycia energii elektrycznej może się znacznie różnić nawet w przypadku identycznych geometrii instalacji i pomp.

Obciążenia hydraulicznego pomp, a tym samym zużycia energii, nie porównuje się bezpośrednio nawet w pompach tego samego typu, ponieważ zależy ono od rodzaju obiegu, w którym urządzenia zainstalowano. Etykieta mówi o ogólnej różnicy pomiędzy poszczególnymi klasami energetycznymi. Pompę o przeciętnej sprawności energetycznej oznaczono klasą energetyczną D, przyjmując jej zużycie energii jako 100%. Pompa o klasie energetycznej A może zużywać tylko 30% energii pobieranej przez odpowiadającą jej pompę klasy D.

   15.06.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl