Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe

Co projektant instalacji powinien wiedzieć o rozliczaniu kosztów ciepła

Podział kosztów ogrzewania wiąże się z ustaleniem, jaka część ciepła dostarczonego do budynku została zużyta do ogrzewania, a ile ciepła służyło do podgrzania ciepłej wody. Wymaga to wyposażenia dwufunkcyjnego węzła ciepłowniczego, szeregowo-równoległego, w dodatkowe narzędzia pomiarowe oprócz wymaganego przepisami układu pomiarowo-rozliczeniowego na przyłączu sieci ciepłowniczej. W artykule przedstawiono możliwe warianty uzbrojenia, oceniono też ich praktyczną przydatność.

Składniki opłat za ciepło

W przypadku zasilania budynku w ciepło z zewnętrznej sieci ciepłowniczej opłaty pobierane od zarządcy budynku określane są przez dostawcę (przedsiębiorstwo ciepłownicze) zgodnie z rozporządzeniem [1], wydanym z mocy ustawy Prawo energetyczne [2]. Ustawa ta równocześnie ustala, że odbiorcą ciepła jest właśnie zarządca (ewentualnie właściciel) budynku i na nim spoczywa obowiązek zawarcia umowy z dostawcą, a następnie podział wynikających z tej umowy opłat pomiędzy użytkowników lokali. Rozporządzenie ustala następujące składniki opłaty za ciepło:

  • opłata za zamówioną moc cieplną,
  • opłata za ciepło, którego ilość ustalana jest na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego,
  • opłata za nośnik ciepła,
  • opłata stała za usługę przesyłową zależna od mocy zamówionej,
  • opłata zmienna za usługę przesyłową zależna od ilości dostarczonego ciepła.

Suma tych składników stanowi opłatę, którą zarządca budynku dzieli pomiędzy użytkowników lokali stosownie do metody przyjętej i podanej do wiadomości w wewnętrznym regulaminie. Ustawa Prawo energetyczne nakazuje odrębnie dzielić koszty ciepła zużytego do ogrzewania i do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zarządca musi więc dysponować odpowiednim narzędziem pomiarowym i metodą rachunkową.

Rozdział kosztów ciepła na c.o. i c.w.u.

Węzły ciepłownicze stosowane w budynkach zasilanych w ciepło z sieci ciepłowniczej są projektowane i budowane według dwóch podstawowych schematów technologicznych: jako węzły równoległe oraz szeregowo-równoległe. Projektantom instalacji w budynkach nie trzeba wyjaśniać szczegółów konstrukcyjnych obu rozwiązań, przypomnijmy więc tylko zasadę ich działania, co pozwoli lepiej uzasadnić wybór sposobu opomiarowania węzła ciepłowniczego.

W węzłach równoległych strumień wody grzejnej z sieci ciepłowniczej kierowany jest do dwóch niezależnie pracujących wymienników ciepła. W jednym z nich ogrzewana jest woda krążąca w instalacji centralnego ogrzewania, w drugim natomiast podgrzewana jest woda wodociągowa, która trafia do odbiorców w lokalach jako ciepła woda użytkowa. Teoretycznie można wyposażyć w ciepłomierz każdą z gałęzi rurociągu prowadzącego czynnik grzejny (wodę sieciową) do odrębnego wymiennika.

Nie jest to jednak konieczne ani celowe, ponieważ przepisy Prawa energetycznego wymagają, aby na doprowadzeniu czynnika grzewczego do budynku zainstalowany był układ pomiarowo-rozliczeniowy, czyli ciepłomierz, według wskazań którego odbiorca ciepła (zarządca budynku) rozlicza się z dostawcą (przedsiębiorstwem energetycznym).

Wystarczy więc uzbroić w ciepłomierz tylko jedną gałąź, np. tę prowadzącą do wymiennika c.o. Wówczas ilość ciepła zużytego w okresie rozliczeniowym do przygotowania c.w.u. będzie stanowiła różnicę pomiędzy wskazaniem układu pomiarowo-rozliczeniowego na wejściu do budynku i wskazaniem ciepłomierza na gałęzi prowadzącej do wymiennika c.o., a poza sezonem ogrzewczym układ pomiarowo-rozliczeniowy będzie wskazywał bezpośrednio zużycie ciepła do przygotowania c.w.u. Jednak węzły równoległe  są raczej rzadko stosowane, stąd kwestia ich wyposażenia w mierniki ciepła ma znaczenie marginalne.

Fot. Meibes 
   15.06.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl