RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyposażenie węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe

Co projektant instalacji powinien wiedzieć o rozliczaniu kosztów ciepła

Podział kosztów ogrzewania wiąże się z ustaleniem, jaka część ciepła dostarczonego do budynku została zużyta do ogrzewania, a ile ciepła służyło do podgrzania ciepłej wody. Wymaga to wyposażenia dwufunkcyjnego węzła ciepłowniczego, szeregowo-równoległego, w dodatkowe narzędzia pomiarowe oprócz wymaganego przepisami układu pomiarowo-rozliczeniowego na przyłączu sieci ciepłowniczej. W artykule przedstawiono możliwe warianty uzbrojenia, oceniono też ich praktyczną przydatność.

Zobacz także

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Piotr Cembala Sambud – komin „na raty”

Sambud – komin „na raty” Sambud – komin „na raty”

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Rozpoczynając budowę, inwestor nie zawsze jest już zdecydowany na konkretny rodzaj urządzeń grzewczych, które będzie chciał zastosować docelowo do ogrzania domu oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej.

Stefan Dembicki Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Składniki opłat za ciepło

W przypadku zasilania budynku w ciepło z zewnętrznej sieci ciepłowniczej opłaty pobierane od zarządcy budynku określane są przez dostawcę (przedsiębiorstwo ciepłownicze) zgodnie z rozporządzeniem [1], wydanym z mocy ustawy Prawo energetyczne [2]. Ustawa ta równocześnie ustala, że odbiorcą ciepła jest właśnie zarządca (ewentualnie właściciel) budynku i na nim spoczywa obowiązek zawarcia umowy z dostawcą, a następnie podział wynikających z tej umowy opłat pomiędzy użytkowników lokali. Rozporządzenie ustala następujące składniki opłaty za ciepło:

  • opłata za zamówioną moc cieplną,
  • opłata za ciepło, którego ilość ustalana jest na podstawie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego,
  • opłata za nośnik ciepła,
  • opłata stała za usługę przesyłową zależna od mocy zamówionej,
  • opłata zmienna za usługę przesyłową zależna od ilości dostarczonego ciepła.

Suma tych składników stanowi opłatę, którą zarządca budynku dzieli pomiędzy użytkowników lokali stosownie do metody przyjętej i podanej do wiadomości w wewnętrznym regulaminie. Ustawa Prawo energetyczne nakazuje odrębnie dzielić koszty ciepła zużytego do ogrzewania i do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zarządca musi więc dysponować odpowiednim narzędziem pomiarowym i metodą rachunkową.

Rozdział kosztów ciepła na c.o. i c.w.u.

Węzły ciepłownicze stosowane w budynkach zasilanych w ciepło z sieci ciepłowniczej są projektowane i budowane według dwóch podstawowych schematów technologicznych: jako węzły równoległe oraz szeregowo-równoległe. Projektantom instalacji w budynkach nie trzeba wyjaśniać szczegółów konstrukcyjnych obu rozwiązań, przypomnijmy więc tylko zasadę ich działania, co pozwoli lepiej uzasadnić wybór sposobu opomiarowania węzła ciepłowniczego.

W węzłach równoległych strumień wody grzejnej z sieci ciepłowniczej kierowany jest do dwóch niezależnie pracujących wymienników ciepła. W jednym z nich ogrzewana jest woda krążąca w instalacji centralnego ogrzewania, w drugim natomiast podgrzewana jest woda wodociągowa, która trafia do odbiorców w lokalach jako ciepła woda użytkowa. Teoretycznie można wyposażyć w ciepłomierz każdą z gałęzi rurociągu prowadzącego czynnik grzejny (wodę sieciową) do odrębnego wymiennika.

Nie jest to jednak konieczne ani celowe, ponieważ przepisy Prawa energetycznego wymagają, aby na doprowadzeniu czynnika grzewczego do budynku zainstalowany był układ pomiarowo-rozliczeniowy, czyli ciepłomierz, według którego wskazań odbiorca ciepła (zarządca budynku) rozlicza się z dostawcą (przedsiębiorstwem energetycznym).

Wystarczy więc uzbroić w ciepłomierz tylko jedną gałąź, np. tę prowadzącą do wymiennika c.o. Wówczas ilość ciepła zużytego w okresie rozliczeniowym do przygotowania c.w.u. będzie stanowiła różnicę pomiędzy wskazaniem układu pomiarowo-rozliczeniowego na wejściu do budynku i wskazaniem ciepłomierza na gałęzi prowadzącej do wymiennika c.o., a poza sezonem ogrzewczym układ pomiarowo-rozliczeniowy będzie wskazywał bezpośrednio zużycie ciepła do przygotowania c.w.u. Jednak węzły równoległe  są raczej rzadko stosowane, stąd kwestia ich wyposażenia w mierniki ciepła ma znaczenie marginalne.

Najpowszechniej stosowane są węzły szeregowo-równoległe, ale problemy z ich opomiarowaniem są bardziej złożone. W węzłach tych strumień wody z sieci ciepłowniczej trafia do wymiennika c.o., skąd po oddaniu części ciepła i częściowym schłodzeniu trafia do wymiennika przygotowującego ciepłą wodę użytkową, zwanego wymiennikiem c.w.u. pierwszego stopnia, oddaje ciepło i obniża swoją temperaturę, a następnie wraca do przewodu powrotnego sieci ciepłowniczej.

Taki obieg wody sieciowej jest obiegiem szeregowym. Z powodu niejednakowego zapotrzebowania na c.w.u. w różnych okresach doby taki układ nie zapewnia osiągnięcia niezbędnej temperatury ciepłej wody w chwilach jej dużego poboru. Dlatego też woda wodociągowa po podgrzaniu wstępnym w wymienniku pierwszego stopnia przepływa następnie przez wymiennik c.w.u. drugiego stopnia.

Ten wymiennik z kolei ogrzewany jest wodą grzejną z sieci ciepłowniczej, pobieraną z przewodu zasilającego wymiennik c.o. przez odgałęzienie znajdujące się przed tym wymiennikiem. Zatem wymiennik c.w.u. drugiego stopnia jest zasilany równolegle z wymiennikiem c.o. z przewodu doprowadzającego wodę z sieci ciepłowniczej (stąd nazwa węzła szeregowo-równoległy).

Taki schemat przepływu wody grzejnej zapewnia wysoki stopień jej schłodzenia, co jest korzystne. Problem występuje jednak przy próbie zmierzenia oddzielnie ilości ciepła zużytego na ogrzewanie i na przygotowanie c.w.u., a w konse-kwencji rozliczenia kosztów ciepła przeznaczonego na te dwa cele.

Należy dodać, że obecnie węzły szeregowo-równoległe dostarczane są w postaci zwartych agregatów zamontowanych na wspólnej ramie, w pełni wyposażonych w armaturę odcinającą i regulacyjną, pompę (lub pompy) obiegową oraz panel automatycznego sterowania i nie ma możliwości dodatkowej ingerencji w układ rurociągów. Dlatego na załączonych rysunkach węzeł ciepłowniczy zaznaczono w dużym uproszczeniu jako blok.

Niejako na zewnątrz tego układu mierzyć można ilość ciepła doprowadzonego do węzła z sieci ciepłowniczej (układ pomiarowo -rozliczeniowy, pomimo że często montowany jest również do tej samej ramy, formalnie należy do dostawcy ciepła), ilość ciepła odprowadzanego do instalacji c.o. oraz ilość ciepła odprowadzonego z c.w.u. do punktów jej rozbioru, choć ten ostatni pomiar stwarza pewne trudności.

Poniżej przeanalizowano cztery możliwe warianty wyposażenia węzła ciepłowniczego szeregowo- równoległego w przyrządy pomiarowe i wynikający z tego sposób określenia kosztu ciepła zużytego na c.o. i c.w.u.

I Najprostszym sposobem opomiarowania węzła ciepłowniczego szeregowo-równoległego, pozwalającym na wydzielenie kosztu ciepła zużywanego do przygotowania c.w.u., jest wyposażenie go zgodnie z przepisami w układ pomiarowo-rozliczeniowy na przyłączu oraz wodomierz na doprowadzeniu wody zimnej do wymiennika c.w.u. pierwszego stopnia (rys. 1). Ilość ciepła zużytego do przygotowania ciepłej wody w okresie sezonu grzewczego, kiedy pobierane jest równocześnie ciepło na c.o., określamy rachunkiem według zależności:

Qcwu = Wcwu × (t2 - t1)× Cw    (1)

gdzie:

Qcwu – zużycie ciepła do przygotowania ciepłej wody [kJ],

Wcwu – ilość wody zimnej doprowadzonej do wymiennika [m3],

t1 – temperatura wody wodociągowej na dopływie (przyjmowana zazwyczaj jako 10°C) [°C],

t2 – temperatura wody ciepłej wymagana przepisami (przyjmowana jako 60°C) [°C],

Cw – ciepło właściwe wody, 4190 kJ/m3.

Węzeł ciepłowniczy

Rys. 1. Węzeł ciepłowniczy z wodomierzem na dopływie wody zimnej do wymiennika c.w.u.

Ilość ciepła zużytego na c.o. w czasie trwania sezonu ogrzewczego stanowi w takim przypadku różnicę pomiędzy wskazaniem układu pomiarowo-rozliczeniowego a obliczonym zużyciem ciepła do przygotowania c.w.u. Poza sezonem grzewczym ilość ciepła pobierana do przygotowania c.w.u. wynika wprost ze wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego zainstalowanego na doprowadzeniu czynnika grzejnego z sieci ciepłowniczej do węzła. Jednak takie rozdzielenie ilości ciepła zużywanego na ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. obarczone jest pewnymi błędami:

  1. obliczenie według wzoru (1) daje wynik poprawny tylko wtedy, gdy temperatura wody zimnej na dopływie jest równa założonej (a jak wiadomo, ulega ona wahaniom) oraz regulator temperatury wody ciepłej utrzymuje tę temperaturę na zadanym poziomie;
  2. ilość ciepła określona wzorem obejmuje tylko ciepło „użyteczne” odprowadzane wraz ze strumieniem ciepłej wody pobieranej w punktach czerpania, pomija natomiast straty ciepła w obiegu cyrkulacyjnym ciepłej wody. Te straty zaliczane są na poczet ciepła przeznaczonego na ogrzewanie, choć nie dotyczą ogrzewania;
  3. straty ciepła w samym węźle, które występują zawsze, niezależnie od tego, jak staranna jest izolacja rurociągów i wymienników, w trakcie sezonu ogrzewczego zaliczane są również na poczet ogrzewania;
  4. poza sezonem ogrzewczym wymienione w dwóch pierwszych punktach straty ciepła obciążają w całości zapotrzebowanie ciepła do przygotowania c.w.u., gdyż układ pomiarowo-rozliczeniowy zlicza całe ciepło dostarczone do budynku. Powoduje to, że jednostka ilości ciepła [GJ] zużywana do przygotowania ciepłej wody jest dla lokatora w sezonie ogrzewczym tańsza, a poza nim droższa, przy stałej cenie ciepła wynikającej z taryfy dostawcy. Na szczęście zarządcy, rozliczając koszty w okresach rocznych, uśredniają te koszty i nie uwidaczniają takich niuansów w rachunku przedstawianym lokatorom.

II Węzeł ciepłowniczy szeregowo-równoległy wyposażony zgodnie z przepisami w układ pomiarowo-rozliczeniowy na dopływie czynnika grzejnego z sieci jest dodatkowo uzbrojony w ciepłomierz zabudowany na instalacji c.o., po stronie odbioru ciepła, czyli za wymiennikiem c.o. (rys. 2). W tej sytuacji ilość ciepła pobranego do przygotowania ciepłej wody w sezonie ogrzewczym jest różnicą wskazań układu pomiarowo- rozliczeniowego na wejściu do budynku i ciepłomierza na instalacji c.o., a poza tym sezonem jest równa wskazaniom układu pomiarowo- rozliczeniowego.

Takie określenie kosztów ciepła zużytego na różne cele pozwala na jednorazowe dokonywanie odczytów w okresie rozliczeniowym (roku). Zazwyczaj odczyty dokonywane są również na koniec roku kalendarzowego, jednak wynika to z potrzeb formalnych rocznego bilansowania przychodów i kosztów, zarówno u dostawcy ciepła, jak i u jego odbiorców, a nie z przesłanek technicznej poprawności rozliczeń.

Przy tym sposobie określania zużycia ciepła do przygotowania c.w.u. również popełniane są błędy. Mianowicie wszystkie straty ciepła powstające w węźle ciepłowniczym i w przewodach cyrkulacyjnych cieplej wody, zarówno w sezonie ogrzewczym, jak i poza nim, doliczane są do zużycia ciepła na c.w.u. Z metrologicznego punktu widzenia układ ten ma jednak niewątpliwą zaletę, a jest nią możliwość dokładnego dobrania zakresu pomiarowego przetwornika przepływu w ciepłomierzu i zapewnienia jego stabilnej pracy w długim okresie, ponieważ rzeczywiste przepływy w instalacji c.o. odbiegają tylko w niewielkim stopniu od przepływu obliczeniowego.

Węzeł ciepłowniczy

Rys. 2. Węzeł ciepłowniczy z ciepłomierzem na instalacji centralnego ogrzewania

III Węzeł ciepłowniczy szeregowo-równoległy wyposażony zgodnie z przepisami w układ pomiarowo-rozliczeniowy na dopływie czynnika grzejnego z sieci jest dodatkowo uzbrojony w ciepłomierz zabudowany na instalacji centralnej ciepłej wody, po stronie odbioru ciepła, czyli za wymiennikiem c.w.u. drugiego stopnia (rys. 3). Ilość ciepła pobranego do przygotowania ciepłej wody jest mierzona bezpośrednio przez ten ciepłomierz.

W tym przypadku straty ciepła powstające w węźle ciepłowniczym w sezonie ogrzewczym obciążają koszty ciepła zużywanego do ogrzewania. Również straty ciepła w obiegu cyrkulacyjnym ciepłej wody są doliczane do zużycia ciepła na ogrzewanie w sezonie grzewczym, ponieważ nie mierzy ich ciepłomierz na rurociągu głównym ciepłej wody wychodzącym z wymiennika.

Poza sezonem ogrzewczym mamy do czynienia z szeregową pracą dwóch ciepłomierzy: układu pomiarowo-rozliczeniowego na wejściu do węzła ciepłowniczego i ciepłomierza na rurociągu wody ciepłej. Różnica ich wskazań, nawet jeśli pominiemy odchylenia wynikające z właściwości metrologicznych tych dwóch przyrządów, będzie wynikała ze strat ciepła samego węzła i strat obiegu cyrkulacyjnego.

Zarządca budynku zgodnie z umową musi pokryć koszty dostarczonego ciepła według wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego. Wszystkie straty występujące po stronie budynku są doliczane do zużycia ciepła. Sens stosowania ciepłomierza na instalacji ciepłej wody, jako narzędzia do wydzielenia jej kosztów z ogólnego kosztu ciepła, jest więc mocno wątpliwy.

Dodatkowo dobór zakresu pomiarowego przetwornika przepływu w takim ciepłomierzu z góry obciąża wykonane przezeń pomiary dużymi błędami. Rozbiór ciepłej wody w budynku charakteryzuje się dużą nierównomiernością. Przetwornik przepływu musi być dobrany tak, aby mógł bez uszkodzenia przenieść i zmierzyć przepływy maksymalne (chwilowe). Średnie przepływy w instalacji ciepłej wody są kilkunastokrotnie, a małe kilkudziesięciokrotnie mniejsze od przepływów szczytowych i przy ich pomiarze wystąpią duże błędy wskazań.

IV Węzeł ciepłowniczy szeregowo-równoległy wyposażony w układ pomiarowo-rozliczeniowy na dopływie czynnika grzejnego z sieci jest dodatkowo uzbrojony w ciepłomierz zabudowany na instalacji c.o., po stronie odbioru ciepła, czyli za wymiennikiem c.o., oraz w ciepłomierz zabudowany na instalacji centralnej ciepłej wody, po stronie odbioru ciepła, czyli za wymiennikiem c.w.u. drugiego stopnia (rys. 4).

Zastosowanie ciepłomierza na instalacji c.o. i równocześnie drugiego ciepłomierza na instalacji c.w.u. powoduje, że ciepłomierze te należy wykorzystywać jako podzielniki kosztów całej ilości ciepła zmierzonej przez układ pomiarowo-rozliczeniowy. Suma wskazań dwóch ciepłomierzy nie będzie zgodna ze wskazaniem układu pomiarowo-rozliczeniowego z powodu naturalnych właściwości każdego przyrządu pomiarowego, wskazuje on bowiem wartość mierzoną zawsze z określonym błędem, a ponadto pomiędzy pomiarem ilości ciepła przez układ pomiarowo-rozliczeniowy a pomiarami dwóch ciepłomierzy na instalacjach odbiorczych występują straty ciepła generowane przez rurociągi w samym węźle ciepłowniczym. Ponadto, jak to szczegółowo przedstawiono w pkt. III, ciepłomierz po stronie rozbioru ciepłej wody nie może spełniać dobrze swojej fukcji, a generowane przezeń błędy wskazań będą utrudniały poprawne rozliczenie kosztów ciepła przez zarządcę budynku.

Wnioski

Jak wynika z podanych powyżej informacji, w przypadku węzłów ciepłowniczych o szeregowo- równoległym schemacie przepływu czynnika grzewczego nie ma precyzyjnego sposobu rozdzielenia kosztów ciepła przeznaczonego na przygotowanie c.w.u. od kosztów ciepła do ogrzewania. W przypadku każdego z opisanych wyżej schematów wyposażenia węzła ciepłowniczego w narzędzia pomiarowe należy przyjąć pewną konwencję i zgodzić się na przypisanie strat ciepła rurociągów w węźle i strat ciepła cyrkulacji c.w.u. jednej lub drugiej stronie.

Z tego powodu wydaje się zasadne niestosowanie rozwiązań przedstawionych w punktach III i IV jako drogich inwestycyjnie i mało skutecznych metrologicznie. Do wyboru pozostaje rozwiązanie podane w pkt. II – droższe (ciepłomierz), ale dokładniejsze pomiarowo, lub rozwiązanie z pkt. I, z wodomierzem na dopływie wody zimnej do wymiennika c.w.u., wprawdzie obciążone opisanymi wyżej wadami, ale najtańsze. Należy pamiętać, że to projektanci instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynkach decydują o tym, jaki sposób rozliczania kosztów ciepła w budynku będzie miał do dyspozycji zarządca.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (DzU nr 193, poz. 1423).
  2. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (DzU nr 54, poz. 348, ze zm.)
  3. Romanowski O., Co projektant instalacji powinien wiedzieć o rozliczaniu kosztów ciepła – wymagania prawne, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2009.
  4. Romanowski O., Co projektant instalacji powinien wiedzieć o rozliczaniu kosztów ciepła – wpływ doboru grzejników na rozliczanie kosztów ogrzewania, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Piotr Komoniewski Opomiarowanie mediów

Opomiarowanie mediów Opomiarowanie mediów

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system...

Głównym elementem składowym naliczanych czynszów w budynkach wielolokalowych jest ciepło, dlatego istotne jest jego prawidłowe i sprawiedliwe naliczenie. Do tego celu potrzebny jest dobrze dobrany system rozliczeniowy oraz urządzenie, którego powtarzalność pomiaru, a przez to sposób naliczania zużycia jest wysoce precyzyjny.

Redakcja RI Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu

Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu Nowoczesne ciepłomierze i metody odczytu

Klienci oczekują ciepłomierzy dokładnych, trwałych, o coraz niższych kosztach odczytu, a także pozwalających na stały monitoring pracy sieci czy instalacji. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe dzięki...

Klienci oczekują ciepłomierzy dokładnych, trwałych, o coraz niższych kosztach odczytu, a także pozwalających na stały monitoring pracy sieci czy instalacji. Spełnienie tych oczekiwań jest możliwe dzięki rozwijaniu elektroniki, stale doskonalonej w urządzeniach, oraz sieci umożliwiających dwustronną komunikację.

dr inż. Jacek Biskupski Pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych

Pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych Pomiar zużycia mediów w domach jednorodzinnych

Pełne opomiarowanie zużycia mediów w domu jednorodzinnym może wydawać się z pozoru niepotrzebnym wydatkiem, wręcz ekstrawagancją. W większości budowanych obecnie domów funkcjonuje przecież licznik energii...

Pełne opomiarowanie zużycia mediów w domu jednorodzinnym może wydawać się z pozoru niepotrzebnym wydatkiem, wręcz ekstrawagancją. W większości budowanych obecnie domów funkcjonuje przecież licznik energii elektrycznej oraz licznik zużycia wody i gazu i wydaje się, że wystarczyłby notes i ołówek, by śledzić zużycie mediów. Jednak jedynie rzetelne rozpoznanie, które domowe urządzenia pochłaniają najwięcej energii oraz kiedy i dlaczego się tak dzieje, może być kluczem do sprawnego zarządzania domowymi...

Jerzy Kosieradzki Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o. Ciepłomierze i ich rola w instalacji c.o.

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie...

Oszczędzanie energii to chyba najczęściej poruszana kwestia w licznych dodatkach technicznych do pism codziennych. Z pewnością każdy, kto ma do czynienia z płatnościami za różne nośniki energii, chętnie dowie się, co zrobić, by płacić jak najmniej. Nie wszystkie propozycje w tych poradnikach zawarte to rzeczywiście dobre rady, gdyż zbyt często dotyczą wyłącznie kosztów eksploatacyjnych, z pominięciem nakładów inwestycyjnych. Nie dotyczy to jednak ciepłomierzy, w budowie i działaniu których nastąpił...

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy...

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy naliczający opłaty mieszkańcom stosują urządzenia wykorzystujące przewodową i bezprzewodową technologię odczytu. Prognozy wskazują na stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i usługi tego typu. Rozwój elektroniki i informatyki umożliwia dostawcom oferowanie coraz bardziej funkcjonalnych urządzeń...

Testo Sp. z o.o. Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem....

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem. Pomiary nie mogą być już prostsze.

Testo Sp. z o.o. Superbohaterowie wśród narzędzi pomiarowych do systemów grzewczych i pomp ciepła

Superbohaterowie wśród narzędzi pomiarowych do systemów grzewczych i pomp ciepła Superbohaterowie wśród narzędzi pomiarowych do systemów grzewczych i pomp ciepła

Superbohaterowie wśród narzędzi pomiarowych od Testo. Specjalnie dla Ciebie: W terminie 1 września - 31 grudnia 2021 kup co najmniej 2 promocyjne zestawy pomiarowe, każdy z innej grupy produktowej w ramach...

Superbohaterowie wśród narzędzi pomiarowych od Testo. Specjalnie dla Ciebie: W terminie 1 września - 31 grudnia 2021 kup co najmniej 2 promocyjne zestawy pomiarowe, każdy z innej grupy produktowej w ramach „Fantastycznej Trójki” (analizator spalin/ elektroniczna oprawa zaworowa/ kamera termowizyjna), zarejestruj swój produkt i otrzymaj profesjonalną walizkę narzędziową DeWalt GRATIS.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) news Jak ETS2 wpłynie na koszty ogrzewania?

Jak ETS2 wpłynie na koszty ogrzewania? Jak ETS2 wpłynie na koszty ogrzewania?

W ostatnich dniach przez media przetoczyła się fala tytułów i informacji sugerujących drastyczne podwyżki kosztów ogrzewania kotłami gazowymi po wprowadzeniu przez UE opłat od emisji CO2.

W ostatnich dniach przez media przetoczyła się fala tytułów i informacji sugerujących drastyczne podwyżki kosztów ogrzewania kotłami gazowymi po wprowadzeniu przez UE opłat od emisji CO2.

Redakcja RI news Budynki w pułapce gazowej

Budynki w pułapce gazowej Budynki w pułapce gazowej

Wysokie rachunki za energię odbiorców, którzy postawili na czyste technologie, połączone ze zmianą sposobu rozliczania prosumentów sprawiły, że w 2023 r. wyraźnie spowolnił rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych...

Wysokie rachunki za energię odbiorców, którzy postawili na czyste technologie, połączone ze zmianą sposobu rozliczania prosumentów sprawiły, że w 2023 r. wyraźnie spowolnił rozwój mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Na popularności znów zyskują technologie oparte na gazie ziemnym – których koszty eksploatacji pod koniec dekady zaczną szybko rosnąć. Jak rozwiązać ten problem, piszą autorzy raportu przygotowanego przez Forum Energii.

Redakcja RI news Kotły gazowe dużej mocy w budynkach wielorodzinnych

Kotły gazowe dużej mocy w budynkach wielorodzinnych Kotły gazowe dużej mocy w budynkach wielorodzinnych

Uzależnienie od miejskich ciepłowni, wysokie koszty ogrzewania, nieekologiczne źródła ciepła, które należy wymienić… Te problemy dotyczą wielu spółdzielni mieszkaniowych. Ich rozwiązaniem może być instalacja...

Uzależnienie od miejskich ciepłowni, wysokie koszty ogrzewania, nieekologiczne źródła ciepła, które należy wymienić… Te problemy dotyczą wielu spółdzielni mieszkaniowych. Ich rozwiązaniem może być instalacja nowoczesnych kotłów gazowych dużej mocy.

Redakcja RI news Realizacja celów UE dotyczących pomp ciepła obniży rachunki za ogrzewanie o 20%

Realizacja celów UE dotyczących pomp ciepła obniży rachunki za ogrzewanie o 20% Realizacja celów UE dotyczących pomp ciepła obniży rachunki za ogrzewanie o 20%

Jak wynika z niezależnego badania przeprowadzonego przez Cambridge Econometrics, wykonanego w imieniu Europejskiej Fundacji Klimatycznej i Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, szybkie wprowadzenie...

Jak wynika z niezależnego badania przeprowadzonego przez Cambridge Econometrics, wykonanego w imieniu Europejskiej Fundacji Klimatycznej i Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła, szybkie wprowadzenie pomp ciepła w Europie pomoże rozwiązać problem ubóstwa energetycznego, obniży rachunki za energię i ograniczy import gazu, a jednocześnie przyczyni się do poprawy zdrowia, wzrostu zatrudnienia i PKB.

Redakcja RI news Ile będzie kosztować ogrzewanie w 2023?

Ile będzie kosztować ogrzewanie w 2023? Ile będzie kosztować ogrzewanie w 2023?

PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w I kwartale 2023 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń,...

PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w I kwartale 2023 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń, koszty ogrzewania w 2023 r. będą dalej wysokie, jednak nie wszystkich wzrosty dotkną w równym stopniu. W najlepszej sytuacji będą użytkownicy pomp ciepła i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

dr inż. Bogusław Maludziński Opłacalność stosowania ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania

Opłacalność stosowania ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania Opłacalność stosowania ciepłomierzy i podzielników kosztów ogrzewania

Idea wykorzystania podzielników do indywidualnego rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych zaczęła być realizowana w Polsce w połowie lat 90., przede wszystkim za sprawą regulacji zawartej...

Idea wykorzystania podzielników do indywidualnego rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych zaczęła być realizowana w Polsce w połowie lat 90., przede wszystkim za sprawą regulacji zawartej w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych z 1994 roku. Od tego czasu w budowie podzielników i technice ich stosowania zaszły spore zmiany, które powinny zostać uwzględnione w aktualnych przepisach.

Redakcja RI news Kalkulator kosztów ogrzewania POBE

Kalkulator kosztów ogrzewania POBE Kalkulator kosztów ogrzewania POBE

W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna – od ponad 100% dla węgla, gazu płynnego...

W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna – od ponad 100% dla węgla, gazu płynnego i peletu do 30% dla gazu ziemnego i 5% dla energii elektrycznej. Wiele wskazuje, że to nie koniec zmian cen paliw i energii. Dlatego udostępniony przez POBE kalkulator kosztów ogrzewania będzie aktualizowany co kwartał.

Redakcja RI news Jak wzrosły koszty ogrzewania?

Jak wzrosły koszty ogrzewania? Jak wzrosły koszty ogrzewania?

W styczniu Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. Średnia cena węgla i pelletu wzrosła przez rok aż o 60%, drewna kawałkowego...

W styczniu Polski Alarm Smogowy sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. Średnia cena węgla i pelletu wzrosła przez rok aż o 60%, drewna kawałkowego – o 40%. W związku z rosnącymi cenami wszystkich nośników energii PAS ponownie apeluje do rządu o jak najszybsze wdrożenie programu wspierającego ocieplenie domów oraz przywrócenie korzystnego systemu rozliczeń dla fotowoltaiki.

PORT PC Ministerstwo Energii manipuluje kosztami taryf antysmogowych

Ministerstwo Energii manipuluje kosztami taryf antysmogowych Ministerstwo Energii manipuluje kosztami taryf antysmogowych

Wbrew zapewnieniom rządu nowe taryfy antysmogowe w żaden sposób nie będą promować ogrzewania elektrycznego. Według wyliczeń Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenia Producentów i Importerów...

Wbrew zapewnieniom rządu nowe taryfy antysmogowe w żaden sposób nie będą promować ogrzewania elektrycznego. Według wyliczeń Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych taryfy antysmogowe mogą być nawet o 20% droższe od tych, które już istnieją na rynku.

Redakcja RI Arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania

Arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania Arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania

Na VI Kongresie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła zaprezentowano m.in. arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania wg wytycznych VDI 2067 − liczmy i sprawdzajmy − do pobrania za...

Na VI Kongresie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła zaprezentowano m.in. arkusz do obliczania rocznych kosztów ogrzewania wg wytycznych VDI 2067 − liczmy i sprawdzajmy − do pobrania za darmo.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

mgr inż. Kamil Więcek Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem...

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, zastosowanie którego z nich jest bardziej opłacalne.

Anna Santorska, Maria Kamińska, Aneta Więcka UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich UrbanSol+. Wykorzystanie kolektorów słonecznych na obszarach miejskich

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025...

Budynki usługowe i mieszkalne w krajach UE są odpowiedzialne za zużycie ponad 40% energii, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej energochłonny sektor gospodarki Europy. Przewiduje się, że do 2025 r. gospodarstwa domowe oraz budynki biurowe, magazynowe i użyteczności publicznej zużywać będą większość światowych zasobów energii – więcej niż transport i przemysł ogółem.

Redakcja RI Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych

Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych Technologie zdalnego odczytu mediów komunalnych

Postęp w elektronice i informatyce, a także możliwość radiowej transmisji danych pozwoliły na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Opomiarowanie zużycia mediów komunalnych i...

Postęp w elektronice i informatyce, a także możliwość radiowej transmisji danych pozwoliły na szybki rozwój technologii zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Opomiarowanie zużycia mediów komunalnych i monitorowanie pracy instalacji stało się standardem. Technologie te są stale doskonalone i wyposażane w nowe funkcje, zwłaszcza w zakresie monitorowania i zarządzania pracą instalacji oraz obróbki danych, zarówno na poziomie administratora budynków, jak i dostawcy mediów (zakładów wodociągowych, gazowni...

Testo Sp. z o.o. Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień Pirometry testo 835 Nowa technologia pomiarowa do szybkich i precyzyjnych pomiarów temperatury oraz wilgotności na podczerwień

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją...

Testo, specjalista w dziedzinie technologii pomiarowej, wprowadza na rynek nową serię pirometrów, przeznaczoną do szerokiej gamy aplikacji w przemyśle. Przyrządy zasługują na uwagę ze względu na swoją szybkość i precyzję działania, a ponadto oferują szereg funkcji mających zastosowanie np. do bezkontaktowego pomiaru wilgotności powierzchni w branży budowlanej lub do pomiarów w wyjątkowo wysokich zakresach temperatur, nawet do +1500°C, np. w przemyśle szklarskim, ceramicznym i metalowym.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2) Wodomierze jednostrumieniowe ekstra suche DN 25–40 w eksploatacji (cz. 2)

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI...

W artykule opisano wyniki badań wodomierzy jednostrumieniowych klasy C, które przeprowadzono w celu sprawdzenia stabilności metrologicznej tych urządzeń po 5 latach eksploatacji. W poprzedniej części (RI nr 5/2011) przedstawiono ogólne założenia przyjęte do badań i kryteria oceny, a także wyniki pomiarów pracy wodomierzy o średnicy DN 25. W części drugiej artykułu przeanalizowano działanie wodomierzy w średnicach DN 32 i 40, podano też wnioski wynikające z przeprowadzonego badania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.