Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Pompy podmieszania gorącego w ciepłowni klasycznej

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 8)

Szczególną rolę w miejskiej ciepłowni wodnej o klasycznym schemacie technologicznym odgrywają pompy podmieszania gorącego. W artykule przeanalizowano parametry pracy pomp oraz skutki techniczne i ekonomiczne. Nieopłacalne jest stosowanie pomp podmieszania gorącego z płynną regulacją obrotów. Właściwa praca tych pomp zapewnia ekonomiczne wytwarzanie ciepła, a zastosowanie kondensacji pary wodnej ze spalin (również w kotłach węglowych) eliminuje potrzebę ich stosowania.

Zasadniczym zadaniem pomp podmieszania gorącego, nazywanych czasami skrótowo „mieszającymi”, jest utrzymywanie temperatury wody przed kotłami. Ze względu na stosowanie węgla z zawartością siarki przy zbyt niskich temperaturach spalin w kominie może powstawać kwas siarkowy. Kwas ten powoduje bardzo szybką korozję komina. Jednym ze sposobów uniknięcia tego zjawiska jest utrzymywanie temperatury spalin powyżej punktu rosy, czyli wykraplania się pary wodnej.

Minimalna temperatura spalin powinna być wyższa niż Tspal min > 140°C. W konstrukcjach kotłów wodnorurkowych (La Monta) uzyskuje się odpowiednią temperaturę spalin, jeżeli temperatura wody przed kotłami jest wyższa niż Tpk min > 70°C.

Temperatury wody sieciowej w przewodzie powrotnym zawierają się zwykle w zakresie Tsp = 35–70°C. Zależy to od wyznaczonego w danym systemie ciepłowniczym wykresu centralnej regulacji. Bardzo rzadko temperatura powrotu z sieci ciepłowniczej jest równa lub wyższa od Tsp = 70°C. Konieczne jest podwyższanie temperatury wody przed kotłami poprzez dodawanie wody zza kotłów, czyli o temperaturze Tzk. Zadanie podwyższania temperatury wody przed kotłami do odpowiedniej wysokości realizują pompy podmieszania gorącego.

Ciepłownie wodne

Podstawowym elementem ciepłowni jest kocioł. Stosuje się zwykle zespoły złożone z dwóch do czterech, a nawet sześciu kotłów. Dobór wielkości kotła jest bardzo istotny ze względu na sprawność wytwarzania energii cieplnej w ciepłowni. Liczba pracujących kotłów decyduje o średniej sprawności wytwarzania energii cieplnej.

Szczególnie niekorzystne jest zbyt małe obciążenie kotłów; dotyczy to wszystkich ich rodzajów. Nawet kotły gazowe przy obciążeniu np. qk = 0,20 mogą osiągać sprawność ηKG ≈ 40% [8].

Schemat technologiczny ciepłowni

W artykule analizowana jest praca pomp podmieszania gorącego (mieszających). Na rys. 1 pokazano uproszczony schemat technologiczny klasycznej ciepłowni wodnej.

Podstawowe obwody regulacji

Prowadzenie ciepłowni polega na sterowaniu następującymi układami:

  • wydajnością pomp podmieszania gorącego,
  • podmieszaniem zimnym, pompami obiegowymi,
  • pompami stabilizującymi,
  • pompami uzupełniającymi,
  • uruchomieniem kolejnego kotła.
   15.06.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl