Artykuł sponsorowany

Urządzenia przeciwzalewowe

KESSEL
KESSEL

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

Świadomość problemu zalania pozwala mu zawczasu zaradzić. Właściciele domów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że profilaktyczne zabezpieczenie nisko usytuowanych pomieszczeń jest mniej kosztowne niż późniejsze usuwanie skutków przepływu zwrotnego.

zasuwa-burzowa
Zasuwa burzowa z dwiema klapami Staufix

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego. Firma Kessel oferuje zarówno proste mechaniczne zasuwy burzowe Staufix, jak i w pełni zautomatyzowane, zasilane napędem zewnętrznym zawory zwrotne Staufix FKA lub zawory z pompą Pumpfix F. Wybór właściwego urządzenia zależy od wielu różnych czynników. Należy przede wszystkim uwzględnić cechy obiektu odwadnianego, usytuowanie kanału, rodzaj ścieków oraz obowiązujące normy i przepisy. Wybór jest często kompromisem pomiędzy gwarancją zabezpieczenia a ceną urządzenia.

Podstawowym zabezpieczeniem przeciwzalewowym w ofercie Kessel jest zasuwa burzowa Staufix z jedną lub dwiema swobodnie zawieszonymi klapkami, umożliwiającymi przepływ w stronę kanału i zamykającymi się samoczynnie w momencie wystąpienia cofki. Rozwiązania tego typu zalecane są do odprowadzania ścieków bez fekaliów. Ryzyko przytkania klapki, a tym samym przedostania się ścieków z powrotem do budynku w momencie wystąpienia cofki jest tutaj bowiem minimalne.

zawor-zwrotny
Automatyczny zawór zwrotny Staufix® FKA

Jeśli jednak mechaniczne zawory zwrotne mają być zastosowane do ścieków zawierających fekalia, należy wybrać zasuwę Staufix z dwoma klapami. Takie zabezpieczenie daje pewność, że pomimo przyblokowania jednej klapki podczas przepływu zwrotnego druga z nich zadziała. Decydując się na to rozwiązanie, warto również zwrócić uwagę na ochronę przed gryzoniami. Wybór klapki ze stali nierdzewnej uchroni użytkownika przed wizytą tych nieproszonych gości.

W przypadku odprowadzania ścieków zawierających fekalia pełną gwarancję skuteczności daje wyłącznie urządzenie zasilane energią zewnętrzną. Zastosowanie rozwiązań tego typu zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy straty wynikające z ewentualnego zalania szacowane są bardzo wysoko.

studzienka-przeciwzalewowa
Przydomowa studzienka przeciwzalewowa wyposażona w zawór zwrotny Pumpfix F

Przykładem takiego urządzenia jest automatyczny zawór zwrotny Staufix FKA, występujący w średnicach DN 100/150 oraz dwóch możliwych wariantach zabudowy: w płycie podłogowej oraz na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym. Staufix FKA ma dwie klapy zwrotne, które w normalnym trybie pracy są zawsze otwarte i gwarantują swobodny odpływ ścieków.

Poznaj także cichą przepompownię do mieszkań w suterenach »

W momencie wystąpienia cofki następuje automatyczne domknięcie klapy za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale Dzięki temu praktycznie nie ma możliwości przyblokowania klapki przez zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach. Przepływ zwrotny zostaje rozpoznany przez sondę w momencie 80-proc. wypełnienia kanału. Informacja o jego wystąpieniu zgłaszana jest za pomocą alarmu w szafce sterowniczej, którą należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, suchym i nienarażonym na działanie mrozów. Po ustąpieniu cofki klapa podnosi się automatycznie.

Kolejnym urządzeniem przeznaczonym do ścieków zawierających fekalia jest zawór z pompą Pumpfix F. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych także w sytuacji przeciążenia kanalizacji, a wiec podczas występowania cofki. Pumpfix F ma klapę swobodnie zawieszoną, a nie otwartą, jak w przypadku Staufix FKA. W momencie wystąpienia cofki klapa zamyka się i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku. Jeśli jednak mimo zamkniętej klapy ścieki napływają, po osiągnięciu przez nie określonego poziomu sonda uruchamia pompę, która zasysa ścieki, rozdrabnia elementy stałe i niezawodnie tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.

Poznaj przepompownie KESSEL »

Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie zastępuje przepompowni i można je stosować tylko w kanalizacji grawitacyjnej.

Na etapie projektowania często nie wiadomo jeszcze, jakiego typu urządzenie wybrać. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zamontowanie wersji mechanicznej, np. zaworu Staufix SWA, który w dowolnym momencie i bez naruszania instalacji można przezbroić w urządzenie Staufix FKA lub Pumfpix F.

Urządzenia przeciwzalewowe nie muszą być instalowane wyłącznie w budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż zaworu zwrotnego w studzience przyłączeniowej Kessel znajdującej się na zewnątrz. Tak umiejscowione urządzenia pracują cicho i umożliwiają wykonanie prac konserwacyjnych. Dzięki ich zastosowaniu uzyskuje się również dodatkową powierzchnię użytkową w piwnicy.

kessel-logo
Kessel Sp. z o.o.
52-015 Wrocław, ul. Karwińska 11
tel. 71 774 67 60
e-mail: kessel@kessel.pl,
www.kessel.pl

   10.09.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl