Analiza sposobów obniżania strat wody (cz. 2)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 5/2010) przedstawiono sposoby obniżenia strat wody w czterech systemach sieci wodociągowych o różnych wielkościach. Analizę oparto na ocenie materiałów i wieku sieci wodociągowej. Dla każdej sieci określono wskaźniki intensywności uszkodzeń z analizą dla sieci magistralnej, rozdzielczej i przyłączy. Najlepsze wyniki w walce z awariami i stratami wody daje wprowadzenie monitoringu w wydzielonych strefach – obszarach sieci.

Wskaźniki strat wody

Do oceny poziomu strat wody w systemach wodociągowych stosuje się różne wskaźniki sporządzane na podstawie bilansów rocznych, które bardziej lub mniej dokładnie informują o stanie  technicznym sieci i problemach związanych z ich prawidłową eksploatacją. Stosowanie wskaźnika Infrastrukturalny Indeks Wycieków (IIW) pozwala na porównanie i ocenę podejmowanych działań w walce ze stratami wody w sieci wodociągowej [6].

Infrastrukturalny Indeks Wycieków określa wskaźnik wielokrotności strat nieuniknionych w systemie wodociągowym. Straty nieuniknione to straty, których usuwanie w systemie wodociągowym, ze względu na ich niski poziom, nie ma większego sensu. Wskaźnik ten przedstawia krotność rzeczywistych strat w sieci wodociągowej do minimalnego poziomu wycieków, jaki może wystąpić w dobrze utrzymanym systemie wodociągowym. Uwzględnia on ciśnienie operacyjne w sieci [4, 6].

W sieci wodociągowej miasta D w latach 2000–2006 zaobserwowano spadek zużycia wody (tab. 1). Od roku 2001 do 2003 systematycznie malała wielkość strat wody (o ponad 10%), co mogło być spowodowane wprowadzeniem monitoringu sieci oraz urządzeń do wykrywania przecieków. Natomiast od roku 2004 do 2006 straty ponownie wzrosły (o ok. 8%), co mogło być związane ze zmniejszeniem długości modernizowanej sieci wodociągowej.

Aby przywrócić tendencję spadkową strat wody, należałoby wymienić więcej odcinków starej sieci na przewody wykonane z nowych materiałów oraz zwiększyć zasięg monitorowania sieci wodociągowej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na wykrywanie przecieków w rurociągach stalowych, w których występuje najwięcej awarii.

Na terenie miasta R od 2000 r. wszyscy odbiorcy są rozliczani na podstawie wskazań wodomierzy, dlatego jedyną wartością określaną przez przedsiębiorstwo wodociągowe przy tworzeniu bilansu jest objętość wody pobranej na jego potrzeby własne. Wskaźniki strat wody dla systemu wodociągowego w tym mieście zostały wyznaczone dla okresu od 2004 do 2008 r. Obliczono je na podstawie danych z eksploatacji wartości IIW (tab. 2).

W sieci wodociągowej miasta R monitoruje się jedynie pracę pompowni wody. Ciśnienie wody w sieci i w studniach reduktorowych badane jest okresowo z wykorzystaniem loggerów (przenośnych rejestratorów szumów). Zmierzone i zarejestrowane dane pochodzące z monitoringu są odczytywane raz w tygodniu, gdyż nie wykonano zdalnego przesyłu danych z obiektów do dyspozytorni. Jego wprowadzenie umożliwiłoby szybszą reakcję na zaistniałe sytuacje awaryjne związane z pracą pompowni, np. jej wyłączenie spowodowane przekroczeniem ustalonej wartości ciśnienia tłoczenia lub awarią falownika, a także na wykrywanie awarii.

W mieście B przeanalizowano straty wody na podstawie danych z comiesięcznych bilansów jej produkcji w latach 2004–2008 [11] (tab. 3). Zauważono, że zmniejszają się wartości wszystkich mierzonych objętości wody – pobranej z ujęć, wtłoczonej do sieci i wody niesprzedanej. Jest to efekt zarówno wielu procesów inwestycyjnych mających na celu zmniejszenie objętości zużywanej na cele technologiczne sieci, jak i aktywnej kontroli wycieków zmierzającej do ograniczenia do ekonomicznego minimum wycieków wody z rurociągów.

Znaczący spadek jednostkowej objętości wody niesprzedanej z 29,3 do 15,1 m3/km/dobę jest bardzo dobrym wynikiem, pozwalającym potwierdzić prawidłowość przyjętych rozwiązań. W mieście C na przestrzeni ostatnich 10 lat wielkość strat wody wahała się w niewielkim zakresie od 16,10 do 19,7% [12] (tab. 4). Największe straty odnotowano w 1999 r. Niewielką tendencję wzrostową zaobserwowano w latach 2000–2005. Przez dwa ostatnie lata wielkość strat nieznacznie spadła. Bezpośredni wpływ na to zjawisko może mieć intensyfikacja prac diagnostycznych prowadzonych
w sieci wodociągowej.

Z danych wynika, że sieć wodociągowa w mieście C charakteryzuje się technicznym indeksem strat rzeczywistych poniżej średniej w kraju [4], natomiast Infrastrukturalny Indeks Wycieków w porównaniu do światowych wskazań plasuje się poniżej średniej. Wartość IIW w 2007 r. wynosiła 2,83, czyli sieć można zakwalifikować do grupy dalsze działania polegające na poprawie jakości napraw, pojedynczej detekcji wycieków oraz aktywnej kontroli wycieków równolegle z ekonomicznym zarządzaniem ciśnieniem.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl