Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Analiza sposobów obniżania strat wody (cz. 2)

Działania zmierzające do zmniejszenia strat wody
Ciąg dalszy artykułu...

Działania zmierzające do zmniejszenia strat wody

Dla każdej sieci wodociągowej istnieje pewien poziom wycieków, dla których zmniejszanie nie ma ekonomicznego uzasadnienia – są to tzw. straty nieuniknione. Szczególnie bardzo małe wycieki, poniżej 0,5 m3/h, są ze względów ekonomicznych trudne do wykrycia. W tab. 5 przedstawiono zakres proponowanych działań naprawczych prowadzonych w celu zmniejszenia strat rzeczywistych, w zależności od wartości IIW.

Jednym ze sposobów kontroli i obniżenia strat wody jest racjonalne zarządzanie ciśnieniem operacyjnym w danej sieci wodociągowej. Sprawne dostarczanie wody musi być oparte na komunikacji pompowni i reduktorów ciśnienia z charakterystycznymi punktami w sieci, wyposażonymi w pomiar ciśnienia. W takim przypadku pompownie i zawory redukcyjne nie pracowałyby na sztywnych nastawach, ale dostosowywałyby wysokość ciśnienia, w określonych granicach, do aktualnych rozbiorów.

W ten sposób można minimalizować ciśnienie w godzinach nocnych, nie wywołując niepożądanych nagłych zmian. Polityka jakości napraw powinna opierać się na ocenie pracy sieci wodociągowej, wynikającej z dokładniej analizy przewodów i uzbrojenia sieci w poszczególnych ulicach. Pozwala to zlokalizować odcinki o bardzo wysokiej intensywności uszkodzeń.

Liczne awarie są sygnałem do natychmiastowej wymiany takich odcinków sieci. Analiza taka powinna się składać z oceny stanu technicznego materiału sieci, dokonywanej w trakcie usuwania awarii, częstotliwości występowania awarii i ich nasilenia w ostatnim okresie oraz oceny pracy hydraulicznej tego odcinka sieci w zakresie wysokości ciśnień i ich wahań oraz problemów powstawania osadów.

Do najważniejszych urządzeń służących do lokalizacji nieszczelności sieci wodociągowej należą: korelator, logger, akustyczny lokalizator przecieków, mikrofon gruntowy, minilokalizator przecieków i lokalizator ferromagnetyczny. Lokalizacja wycieku opiera się głównie na metodzie akustycznej. Urządzenia umożliwiają precyzyjne określanie miejsc wycieków z sieci wodociągowej w terenie oraz rejestrowanie parametrów rzeczywistych, takich jak ciśnienie, temperatura i przepływ wody.

Aktywna Kontrola Wycieków to proces opierający się na cyklicznych przeglądach wyznaczonych obszarów sieci wodociągowej w celu wykrycia istniejących w niej nieszczelności. Proces ten polega na obniżeniu strat wody do poziomu, w którym koszty eksploatacji sieci wodociągowej osiągną minimum. Częstotliwość przeglądów podyktowana jest zwykle czynnikami ekonomicznymi. W procesie tym można wyróżnić dwa podstawowe elementy: obserwację minimalnego nocnego przepływu oraz wyszukiwanie i lokalizację wycieków.

Szybkość Napraw polega na ocenie czasu, który upłynął od momentu faktycznego powstania wycieku do jego usunięcia. Większość eksploatatorów sieci wodociągowych uważa zgłoszenie awarii za moment powstania wycieku. Wyciek wody może trwać nawet ok. 100 dni do chwili, gdy zostanie zgłoszony, czyli wypłynie samoczynnie na powierzchnię terenu. Uzależnione jest to od jego intensywności, rodzaju gruntu, w którym ułożony jest przewód wodociągowy, i występowania uzbrojenia podziemnego.

Okres trwania wycieku niezgłoszonego można zredukować poprzez wczesne jego wykrycie dzięki monitoringowi sieci, AKW i obserwowaniu wzrostu minimalnego przepływu nocnego, co umożliwi szybkie i precyzyjne lokalizowanie awarii. Przedłużenie eksploatacji przewodów wodociągowych uzyskać można dzięki naprawom cząstkowym i płukaniom typowanych odcinków.

Działania te mają na celu przesunięcie w czasie najdroższego i ostatecznego procesu, jakim jest wymiana przewodów. Bardzo pomocna w tym przypadku jest statystyka uszkodzeń przewodów i ich przyczyn, a także dane dotyczące wieku przewodów, rodzaju materiału i złączy, warunków gruntowych i wodnych oraz szkód górniczych. Stąd też optymalnym momentem wymiany jest chwila, gdy koszty utrzymania przewodu zaczynają zrównywać się z kosztami jego wymiany. Odpowiedni moment wymiany przewodu wynika z obserwacji narastających kosztów jego utrzymania w trakcie eksploatacji.

W badanych systemach bardzo trudnym do rozwiązania problemem mogą być awarie przyłączy, w większości wykonanych ze stali. Z przeprowadzonych analiz wynika, że największe straty wody występują w sieci przewodów stalowych oraz że zaniechanie wymiany sieci wodociągowej prowadzi do odczuwalnego zwiększenia awaryjności i strat wody. Dlatego bardzo ważna jest  systematyczna wymiana przewodów stalowych na nowe, np. z PEHD.

Zastosowanie armatury bezdławikowej z miękkim klinem przy każdej wymianie lub zabudowie nowych zasuw powinno znacznie obniżyć ilość awarii (pod warunkiem poprawnej zabudowy i eksploatacji). Wymiana taka pozwala uniknąć wielu wycieków. Alternatywą dla wymiany rur jest ich renowacja, jednak nie zawsze może być ona zastosowana.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl