Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Analiza sposobów obniżania strat wody (cz. 2)

Ciąg dalszy artykułu...

Obszary analizowanych miast charakteryzują się dużymi różnicami wysokości, co wywołuje z kolei problemy związane z wysokim ciśnieniem w sieci wodociągowej. Zbyt wysokie ciśnienie przyczynia się do zwiększenia natężenia wycieków, które nie zawsze ujawniają się na powierzchni terenu. W sieciach miast D i R monitorowano pracę pompowni wody i ciśnienie w sieci w studniach reduktorowych jedynie okresowo, co nie jest wystarczające.

Wprowadzenie nowoczesnych urządzeń do wykrywania awarii w poprzednich latach znacznie wpłynęło na zmniejszenie liczby awarii. Jednak ponowny ich wzrost w roku 2006 jest niepokojący i może wynikać z osiągnięcia punktu, w którym nie jest możliwa dalsza redukcja ciśnienia na sieci. W miastach, w których działają grupy pomiarowe wyposażone w nowoczesny sprzęt do wykrywania wycieków, obserwuje się obniżenie poziomu strat wody.

Zastosowanie monitoringu w sieci wodociągowej jest bardzo kosztowne, ale daje wymierne efekty. Wdrożenie opomiarowania w głównych węzłach pozwala na lepszą ocenę pracy sieci wodociągowej. Ważne, by dane dotyczące przepływu wody i ciśnienia w sieci ze wszystkich studni pomiarowych były aktualizowane na bieżąco. Im więcej takich punk tów pomiarowych, tym szybciej można zlokalizować strefę i dokładnie określić miejsce wycieku.

Sieć wodociągowa w mieście B jest rozległa i skomplikowana. Na podstawie analizy dostępnych danych wykazano, że ogólna liczba wykrywanych awarii stopniowo maleje, a także znacząco zmienia się w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Przeanalizowano również awaryjność rurociągów zbudowanych z różnych materiałów. Okazało się, że najwięcej, bo aż 58% wszystkich wykrytych awarii wystąpiło w rurociągach stalowych, stanowiących ok. 30% długości całej sieci.

Najwięcej nieszczelności wykryto w sieci rozdzielczej, następnie na przyłączach i armaturze. Najmniej awaryjne okazały się magistrale wodociągowe. Zastanawiano się również nad czasem napraw, czyli okresem od momentu wykrycia danej nieszczelności do chwili jej całkowitego usunięcia. Okazało się, że ok. 68% awarii usuwanych jest w ciągu niespełna 2 godz. od chwili wykrycia, a pozostała część w terminie do 12 godzin. W nielicznych przypadkach zajęło to ekipom naprawczym więcej niż 12 godzin.

Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że wprowadzony monitoring sieci wodociągowej umożliwił nowoczesne zarządzanie systemem dystrybucji wody, realizowane za pomocą takich narzędzi, jak Aktywna Kontrola Wycieków i Szybkość Napraw. Jego najbardziej widocznym efektem jest stałe zmniejszanie się wskaźnika strat wody. W analizowanym okresie odnotowano spadek o ok. 12% średniorocznej objętości wody niesprzedanej, a miesięczna liczba awarii z 231 w 2006 r. spadła do 157 w pierwszej połowie 2008 r., a więc zmalała o ponad 23% w ciągu 2,5 roku.

W przedsiębiorstwie eksploatującym sieć wodociągową w mieście C wszelkie działania oparte są na danych z monitoringu sieci, który sukcesywnie jest rozbudowywany o kolejne obszary. W większości ujęć i pompowni wody wydajność, ciśnienie oraz parametry elektryczne, a także czas pracy poszczególnych pomp monitorowane są zdalnie. Parametry te przekazywane są drogą radiową do dyspozytorni poszczególnych ujęć i jednocześnie do dyspozytorni centralnej.

Monitoring realizowany jest poprzez zdalny podgląd i rejestrację pracy urządzeń i wielkości analogowych: poziomu, ciśnienia i temperatury oraz powiadamianie o sytuacjach alarmowych. Wyniki prezentowane są w postaci graficznej, a aktualne parametry pracy poszczególnych urządzeń są automatycznie regulowane w czasie rzeczywistym. Radiowa transmisja danych gwarantuje dodatkowo możliwość monitorowania i sterowania dowolną liczbą obiektów rozproszonych na eksploatowanym obszarze przy użyciu systemu typu GIS. Np. na 238 wykrytych awarii zgłoszono tylko 116 (widoczne było tylko 12 – 9,8%).

Odnosząc się do analizy strat wody oraz uszkodzeń sieci w mieście C, można stwierdzić, że sposób detekcji nieszczelności zaczyna przynosić wymierne efekty. Oparcie diagnostyki sieci na aktywnej kontroli wycieków oraz rozbudowywanie monitoringu o kolejne strefy spowodowało utrwalenie spadkowej tendencji strat.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl