Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Analiza sposobów obniżania strat wody (cz. 2)

Ciąg dalszy artykułu...

Obszary analizowanych miast charakteryzują się dużymi różnicami wysokości, co wywołuje z kolei problemy związane z wysokim ciśnieniem w sieci wodociągowej. Zbyt wysokie ciśnienie przyczynia się do zwiększenia natężenia wycieków, które nie zawsze ujawniają się na powierzchni terenu. W sieciach miast D i R monitorowano pracę pompowni wody i ciśnienie w sieci w studniach reduktorowych jedynie okresowo, co nie jest wystarczające.

Wprowadzenie nowoczesnych urządzeń do wykrywania awarii w poprzednich latach znacznie wpłynęło na zmniejszenie liczby awarii. Jednak ponowny ich wzrost w roku 2006 jest niepokojący i może wynikać z osiągnięcia punktu, w którym nie jest możliwa dalsza redukcja ciśnienia na sieci. W miastach, w których działają grupy pomiarowe wyposażone w nowoczesny sprzęt do wykrywania wycieków, obserwuje się obniżenie poziomu strat wody.

Zastosowanie monitoringu w sieci wodociągowej jest bardzo kosztowne, ale daje wymierne efekty. Wdrożenie opomiarowania w głównych węzłach pozwala na lepszą ocenę pracy sieci wodociągowej. Ważne, by dane dotyczące przepływu wody i ciśnienia w sieci ze wszystkich studni pomiarowych były aktualizowane na bieżąco. Im więcej takich punk tów pomiarowych, tym szybciej można zlokalizować strefę i dokładnie określić miejsce wycieku.

Sieć wodociągowa w mieście B jest rozległa i skomplikowana. Na podstawie analizy dostępnych danych wykazano, że ogólna liczba wykrywanych awarii stopniowo maleje, a także znacząco zmienia się w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych. Przeanalizowano również awaryjność rurociągów zbudowanych z różnych materiałów. Okazało się, że najwięcej, bo aż 58% wszystkich wykrytych awarii wystąpiło w rurociągach stalowych, stanowiących ok. 30% długości całej sieci.

Najwięcej nieszczelności wykryto w sieci rozdzielczej, następnie na przyłączach i armaturze. Najmniej awaryjne okazały się magistrale wodociągowe. Zastanawiano się również nad czasem napraw, czyli okresem od momentu wykrycia danej nieszczelności do chwili jej całkowitego usunięcia. Okazało się, że ok. 68% awarii usuwanych jest w ciągu niespełna 2 godz. od chwili wykrycia, a pozostała część w terminie do 12 godzin. W nielicznych przypadkach zajęło to ekipom naprawczym więcej niż 12 godzin.

Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że wprowadzony monitoring sieci wodociągowej umożliwił nowoczesne zarządzanie systemem dystrybucji wody, realizowane za pomocą takich narzędzi, jak Aktywna Kontrola Wycieków i Szybkość Napraw. Jego najbardziej widocznym efektem jest stałe zmniejszanie się wskaźnika strat wody. W analizowanym okresie odnotowano spadek o ok. 12% średniorocznej objętości wody niesprzedanej, a miesięczna liczba awarii z 231 w 2006 r. spadła do 157 w pierwszej połowie 2008 r., a więc zmalała o ponad 23% w ciągu 2,5 roku.

W przedsiębiorstwie eksploatującym sieć wodociągową w mieście C wszelkie działania oparte są na danych z monitoringu sieci, który sukcesywnie jest rozbudowywany o kolejne obszary. W większości ujęć i pompowni wody wydajność, ciśnienie oraz parametry elektryczne, a także czas pracy poszczególnych pomp monitorowane są zdalnie. Parametry te przekazywane są drogą radiową do dyspozytorni poszczególnych ujęć i jednocześnie do dyspozytorni centralnej.

Monitoring realizowany jest poprzez zdalny podgląd i rejestrację pracy urządzeń i wielkości analogowych: poziomu, ciśnienia i temperatury oraz powiadamianie o sytuacjach alarmowych. Wyniki prezentowane są w postaci graficznej, a aktualne parametry pracy poszczególnych urządzeń są automatycznie regulowane w czasie rzeczywistym. Radiowa transmisja danych gwarantuje dodatkowo możliwość monitorowania i sterowania dowolną liczbą obiektów rozproszonych na eksploatowanym obszarze przy użyciu systemu typu GIS. Np. na 238 wykrytych awarii zgłoszono tylko 116 (widoczne było tylko 12 – 9,8%).

Odnosząc się do analizy strat wody oraz uszkodzeń sieci w mieście C, można stwierdzić, że sposób detekcji nieszczelności zaczyna przynosić wymierne efekty. Oparcie diagnostyki sieci na aktywnej kontroli wycieków oraz rozbudowywanie monitoringu o kolejne strefy spowodowało utrwalenie spadkowej tendencji strat.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl