Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czynniki mające wpływ na odnowę przewodów wodociągowych (cz. 1)

Pustki powietrzne w ściance przeciętej rury z żeliwa szarego
Pustki powietrzne w ściance przeciętej rury z żeliwa szarego
AK, EK

W artykule przeanalizowano czynniki, które wpływają na podjęcie decyzji o odnowie przewodów wodociągowych niespełniających wymagań projektowych.

Na decyzję o konieczności odnowy przewodów wodociągowych wpływają różne czynniki, do najistotniejszych należą:

 • uszkodzenia przewodów wodociągowych spowodowane fizyko-chemicznymi procesami starzenia się, zastosowaniem materiałów rurowych o niskiej jakości lub błędami wykonawczymi,
 • zmiana współczynnika bezpieczeństwa konstrukcyjnego przewodów wodociągowych spowodowana błędami projektowymi lub wystąpieniem niekorzystnych zmian dotyczących obciążeń konstrukcji kanałowej podczas jej eksploatacji,
 • błędy eksploatacyjne,
 • wpływ spadku zużycia wody na stan techniczny rurociągów i jakość wody,
 • pogarszanie się jakości wody na skutek stosowania rurociągów z niektórych materiałów.

Uszkodzenia przewodów wodociągowych

Starzenie się rurociągów
Fizyko-chemiczne procesy starzenia się rurociągów są jedną z najczęstszych przyczyn ich uszkodzeń. W wypadku rurociągów z żeliwa szarego odlewanych w formach piaskowych korozja często występuje nierównomiernie na powierzchni rury, w odróżnieniu od rur z żeliwa szarego odlewanych odśrodkowo.

Rurociągi bez wewnętrznej powłoki z zaprawy cementowej mają z reguły większe uszkodzenia korozyjne na dnie. Zmniejszona w tym miejscu wytrzymałość obwodowa żeliwa na rozciąganie sprawia, że w rurach powstają podłużne pęknięcia. Przyczyną korozji jest osiadanie na dnie rur zanieczyszczeń (najczęściej produktów korozji) powodujących niedobory tlenu na metalowej powierzchni rury. Obszar ten polaryzuje się anodowo w stosunku do pozostałej powierzchni z dostępem tlenu, co zwiększa korozję. Proces ten wzmaga się wraz ze zwiększaniem się liczby osadów korozyjnych.

Korozja występuje także w rurociągach stalowych. Przy silnej agresywności gruntu powstaje korozja zewnętrzna rur, najbardziej intensywna w okolicy ich dna. Jednak najczęściej występuje korozja wewnętrzna, której przyczyną jest zwykle niewłaściwie wykonana wewnętrzna powłoka bitumiczna rur. Podobnie jak w rurach żeliwnych, korozja najbardziej intensywnie występuje na powierzchni dna rur. Często pojawia się także korozja elektrochemiczna.

Zjawisko korozji występuje także niekiedy w rurociągach z wewnętrzną powłoką z zaprawy cementowej. Przyczyną jest wypłukiwanie tej zaprawy do wody, gdy sumaryczny dwutlenek węgla występuje w ilości poniżej 0,25 mol/ml, a zawartość wapnia jest niższa od 0,8 mg Ca+ 2/dm3. Zdarza się to przy transporcie „miękkich” wód powierzchniowych oraz nieuzdatnionych wód z ujęć przy zaporach. W rurach azbestowo-cementowych wraz z upływem czasu obserwuje się zarówno korozję zewnętrzną, jak i wewnętrzną.

W rurach z tworzyw sztucznych występują procesy starzenia. Wraz z upływem czasu zmniejsza się elastyczność rur z PVC (zwiększa się ich kruchość), a tym samym rośnie podatność na  wystąpienie pęknięć, obserwowana często podczas włączania nowych przyłączy do rur po upływie pewnego czasu eksploatacji. W rurociągach z polietylenu wcześniejszych generacji, np. PE 80, stwierdzano znaczącą utratę wytrzymałości tego materiału, wynoszącą nawet do około 50% po upływie 20 lat [13]. Powodowało to powstawanie uszkodzeń w postaci zarysowań podłużnych i spiralnych.

Procesom starzenia ulegają także dawniej stosowane organiczne materiały powłokowe rur (juta, bitum) i stosowane do uszczelnień złączy (sznury konopne, smołowane).

Stosowanie materiałów złej jakości Uszkodzenia ujęte w tej grupie dotyczą:

 • wad materiałowych z procesu produkcji rur (fot. 1),
 • niewłaściwego doboru materiału rur do wbudowania,
 • błędów konstrukcyjnych związanych np. z niewłaściwymi złączami rur.

W wypadku rur stalowych stwierdza się następujące przyczyny uszkodzeń:

 • niedostateczna ochrona antykorozyjna wykonana w zakładzie produkcyjnym, czynnik szczególnie istotny ze względu na wysoką podatność stali na korozję (fot. 2),
 • nałożenie warstwy bitumicznej na skorodowaną lub niedostatecznie oczyszczoną powierzchnię zewnętrzną rury,
 • zastosowanie zbyt miękkich powłok bitumicznych,
 • nałożenie od wewnątrz warstwy bitumicznej „na zimno” zamiast „na gorąco”,
 • brak ciągłości izolacji wewnątrz złączy rur i w miejscach spawów,
 • niewłaściwe połączenia rur będące przyczyną ich nieszczelności lub zwiększonej korozji.

W rurach żeliwnych odlanych w formach piaskowych na skutek przemieszczania się wewnętrznej formy powstawały jamy skurczowe i pęcherze gazowe (fot. 1). Występująca dodatkowo niejednorodność materiałowa była częstą przyczyną zarysowań i pęknięć rur. W stosowanych później rurach odlewanych odśrodkowo stwierdzano istotne nieraz zmiany grubości rur na ich obwodzie (fot. 3). Mimo tych nieprawidłowości rury żeliwne wykazują stosunkowo wysoką trwałość w porównaniu np. do rur stalowych.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl