Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

Centrala dachowa typu roof-top
Centrala dachowa typu roof-top
B. Adamski

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze centrale typu rooftop oraz bardziej zaawansowane konstrukcje współpracujące z systemami pierścieniowymi WLHP.

Obecnie stosuje się wiele systemów klimatyzacyjnych, które wykorzystują różne urządzenia przeznaczone do kształtowania parametrów powietrza klimatyzacyjnego. Są to najczęściej systemy scentralizowane lub zdecentralizowane. Cechą charakterystyczną tych pierwszych jest kształtowanie parametrów powietrza i jego nawiew po obróbce do pomieszczenia lub grupy pomieszczeń o zbliżonej charakterystyce cieplno-wilgotnościowej.

W drugim, zdecentralizowanym systemie centralnie przygotowywane jest tylko powietrze świeże (pierwotne), a do dalszej obróbki powietrza (mieszaniny powietrza pierwotnego i recyrkulacyjnego) wykorzystywane są indywidualne urządzenia i systemy klimatyzacyjne (systemy ze  zmiennym przepływem czynnika chłodniczego, WLHP, oparte na wodzie ziębniczej itp.).

Zadaniem zarówno typowych, modułowych central klimatyzacyjnych, jak i central typu rooftop jest przygotowanie powietrza do obsługi wybranych pomieszczeń lub stref budynku. Centrale te są wyposażone w zespół urządzeń pozwalających na pełną obróbkę powietrza. Do najważniejszych elementów należą: chłodnica, nagrzewnica, komora mieszania, nawilżacz i wymiennik odzysku ciepła.

W monoblokowych centralach dachowych typu rooftop, w przeciwieństwie do central modułowych, wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne umieszczone są w jednej zwartej obudowie. Na przykład źródło chłodu centrali klimatyzacyjnej typu modułowego, którym jest najczęściej agregat wody ziębniczej, jest zazwyczaj umieszczone poza jej obrębem, natomiast w monoblokowej centrali dachowej stanowi integralną część urządzenia.

Odzysk ciepła

Większość producentów oferuje typowe rozwiązania odzysku ciepła oparte na wymienniku płytowo-krzyżowym. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez autora w bardzo wielu obiektach, rozwiązanie to nie jest efektywne energetycznie, głównie za sprawą bardzo dużych spadków ciśnienia po stronie powietrza [1].

Z uwagi na obecny rozwój techniki oraz konieczność zastosowania w nowoczesnych budynkach rozwiązań najbardziej efektywnych energetycznie w cyklu artykułów przedstawione zostaną nowoczesne i bardzo zaawansowane technicznie centrale typu rooftop oparte na termodynamicznej metodzie odzysku ciepła. Zapotrzebowanie na moc elektryczną z tytułu zastosowania tej metody odzysku ciepła zmniejsza się w stosunku do wymienników płytowo-krzyżowych, dla takich samych warunków pracy, o 20–30%.

Urządzenia ze skraplaczem chłodzonym powietrzem dla pomieszczeń o małym obciążeniu cieplnym

Rozwiązania przeznaczone dla pomieszczeń klimatyzowanych o małym obciążeniu cieplnym charakteryzują się najczęściej stosunkowo prostą budową i z reguły w ich konstrukcji odzysk ciepła jest realizowany wyłącznie poprzez zawracanie części powietrza usuwanego – recyrkulację. W tym zakresie wydajności proponowane przez producentów centrale dachowe mogą być wykonane w wersjach tylko chłodzących oraz jako ich odpowiedniki w wersji z pompą ciepła. Z uwagi na niewielkie różnice pomiędzy wersjami tylko chłodzącymi i z pompą ciepła przedstawiono poniżej budowę central dla dwóch przykładowych typoszeregów w wykonaniu z odwracalnym obiegiem chłodniczym (pompą ciepła).

Urządzenia tego typu (rys. 1) przeznaczone są w zasadzie tylko do pracy na powietrzu recyrkulacyjnym. Kanał doprowadzający powietrze może zostać podłączony do otworów oznaczonych na rysunku jako R1 lub R2. Jeśli kanał z powietrzem recyrkulacyjnym zostanie podłączony do jednego z otworów w centrali, drugi otwór może pozostać zamknięty i wtedy urządzenie będzie pracować wyłącznie na powietrzu recyrkulacyjnym, a po otwarciu tego drugiego otworu możliwe będzie również doprowadzenie powietrza świeżego.

Mieszanie obu strumieni powietrza realizowane jest przed filtrem powietrza. Należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt, iż urządzenie jest wyposażone tylko w jeden wentylator pełniący rolę nawiewnego i wyciągowego, pozostawienie drugiego otworu w pozycji otwartej (z dopływem powietrza higienicznego) spowoduje, że w pomieszczeniu będzie panowało nadciśnienie. Można posłużyć się tu następującym przykładem: jeżeli ilość powietrza nawiewanego jest równa 100% i udział powietrza świeżego w tym powietrzu wynosi 30%, a recyrkulacyjne odpowiednio 70%, to patrząc pod kątem bilansu strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego, do pomieszczenia będzie nawiewane 100% powietrza, a odprowadzane 70% powietrza.

Spowoduje to 30-proc. naddatek nawiewu w stosunku do wyciągu i rezultatem będzie nadciśnienie panujące w pomieszczeniu. Czyli im większy udział powietrza świeżego, tym większe nadciśnienie panujące w pomieszczeniu i odwrotnie: przy pełnej recyrkulacji w pomieszczeniu będą panowały neutralne warunki ciśnieniowe (100-proc. nawiew = 100-proc. wywiew).

W okresie letnim powietrze recyrkulacyjne (lub mieszanina powietrza świeżego i recyrkulacyjnego) jest w pierwszej kolejności filtrowane (8) i ochładzane na wymienniku bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego (6) stanowiącego element układu chłodniczego urządzenia. Obieg czynnika w układzie chłodniczym jest realizowany poprzez sprężarkę, najczęściej typu spiralnego (1). Ciepło skraplania jest przekazywane w skraplaczu (3).

Przepływ powietrza przez skraplacz jest wymuszony wentylatorem sekcji skraplania (4). Oczyszczone i ochłodzone powietrze tłoczone jest do pomieszczenia przez wentylator nawiewno-wyciągowy. Jeśli priorytetem urządzenia jest osuszanie powietrza, chłodnica freonowa pełni funkcję elementu osuszającego powietrze, a żądana temperatura nawiewu jest uzyskiwana na wymienniku grzania (pełniącego w tym układzie funkcję nagrzewnicy wtórnej).

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl