RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

Centrala dachowa typu roof-top
B. Adamski
 

Centrala dachowa typu roof-top


B. Adamski


 

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze centrale typu rooftop oraz bardziej zaawansowane konstrukcje współpracujące z systemami pierścieniowymi WLHP.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Obecnie stosuje się wiele systemów klimatyzacyjnych, które wykorzystują różne urządzenia przeznaczone do kształtowania parametrów powietrza klimatyzacyjnego. Są to najczęściej systemy scentralizowane lub zdecentralizowane. Cechą charakterystyczną tych pierwszych jest kształtowanie parametrów powietrza i jego nawiew po obróbce do pomieszczenia lub grupy pomieszczeń o zbliżonej charakterystyce cieplno-wilgotnościowej.

W drugim, zdecentralizowanym systemie centralnie przygotowywane jest tylko powietrze świeże (pierwotne), a do dalszej obróbki powietrza (mieszaniny powietrza pierwotnego i recyrkulacyjnego) wykorzystywane są indywidualne urządzenia i systemy klimatyzacyjne (systemy ze  zmiennym przepływem czynnika chłodniczego, WLHP, oparte na wodzie ziębniczej itp.).

Zadaniem zarówno typowych, modułowych central klimatyzacyjnych, jak i central typu rooftop jest przygotowanie powietrza do obsługi wybranych pomieszczeń lub stref budynku. Centrale te są wyposażone w zespół urządzeń pozwalających na pełną obróbkę powietrza. Do najważniejszych elementów należą: chłodnica, nagrzewnica, komora mieszania, nawilżacz i wymiennik odzysku ciepła.

W monoblokowych centralach dachowych typu rooftop, w przeciwieństwie do central modułowych, wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne umieszczone są w jednej zwartej obudowie. Na przykład źródło chłodu centrali klimatyzacyjnej typu modułowego, którym jest najczęściej agregat wody ziębniczej, jest zazwyczaj umieszczone poza jej obrębem, natomiast w monoblokowej centrali dachowej stanowi integralną część urządzenia.

Odzysk ciepła

Większość producentów oferuje typowe rozwiązania odzysku ciepła oparte na wymienniku płytowo-krzyżowym. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez autora w bardzo wielu obiektach, rozwiązanie to nie jest efektywne energetycznie, głównie za sprawą bardzo dużych spadków ciśnienia po stronie powietrza [1].

Z uwagi na obecny rozwój techniki oraz konieczność zastosowania w nowoczesnych budynkach rozwiązań najbardziej efektywnych energetycznie w cyklu artykułów przedstawione zostaną nowoczesne i bardzo zaawansowane technicznie centrale typu rooftop oparte na termodynamicznej metodzie odzysku ciepła. Zapotrzebowanie na moc elektryczną z tytułu zastosowania tej metody odzysku ciepła zmniejsza się w stosunku do wymienników płytowo-krzyżowych, dla takich samych warunków pracy, o 20–30%.

Urządzenia ze skraplaczem chłodzonym powietrzem dla pomieszczeń o małym obciążeniu cieplnym

Rozwiązania przeznaczone dla pomieszczeń klimatyzowanych o małym obciążeniu cieplnym charakteryzują się najczęściej stosunkowo prostą budową i z reguły w ich konstrukcji odzysk ciepła jest realizowany wyłącznie poprzez zawracanie części powietrza usuwanego – recyrkulację. W tym zakresie wydajności proponowane przez producentów centrale dachowe mogą być wykonane w wersjach tylko chłodzących oraz jako ich odpowiedniki w wersji z pompą ciepła. Z uwagi na niewielkie różnice pomiędzy wersjami tylko chłodzącymi i z pompą ciepła przedstawiono poniżej budowę central dla dwóch przykładowych typoszeregów w wykonaniu z odwracalnym obiegiem chłodniczym (pompą ciepła).

Urządzenia tego typu (rys. 1) przeznaczone są w zasadzie tylko do pracy na powietrzu recyrkulacyjnym. Kanał doprowadzający powietrze może zostać podłączony do otworów oznaczonych na rysunku jako R1 lub R2. Jeśli kanał z powietrzem recyrkulacyjnym zostanie podłączony do jednego z otworów w centrali, drugi otwór może pozostać zamknięty i wtedy urządzenie będzie pracować wyłącznie na powietrzu recyrkulacyjnym, a po otwarciu tego drugiego otworu możliwe będzie również doprowadzenie powietrza świeżego.

 Centrala dachowa typu rooftop małej wydajności

Rys. 1. Centrala dachowa typu rooftop małej wydajności z wbudowanym układem chłodniczym pracującym jako pompa ciepła


Źródło: Archiwum autora


 

Mieszanie obu strumieni powietrza realizowane jest przed filtrem powietrza. Należy zaznaczyć, że z uwagi na fakt, iż urządzenie jest wyposażone tylko w jeden wentylator pełniący rolę nawiewnego i wyciągowego, pozostawienie drugiego otworu w pozycji otwartej (z dopływem powietrza higienicznego) spowoduje, że w pomieszczeniu będzie panowało nadciśnienie. Można posłużyć się tu następującym przykładem: jeżeli ilość powietrza nawiewanego jest równa 100% i udział powietrza świeżego w tym powietrzu wynosi 30%, a recyrkulacyjne odpowiednio 70%, to patrząc pod kątem bilansu strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego, do pomieszczenia będzie nawiewane 100% powietrza, a odprowadzane 70% powietrza.

Spowoduje to 30-proc. naddatek nawiewu w stosunku do wyciągu i rezultatem będzie nadciśnienie panujące w pomieszczeniu. Czyli im większy udział powietrza świeżego, tym większe nadciśnienie panujące w pomieszczeniu i odwrotnie: przy pełnej recyrkulacji w pomieszczeniu będą panowały neutralne warunki ciśnieniowe (100-proc. nawiew = 100-proc. wywiew).W okresie letnim powietrze recyrkulacyjne (lub mieszanina powietrza świeżego i recyrkulacyjnego) jest w pierwszej kolejności filtrowane (8) i ochładzane na wymienniku bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego (6) stanowiącego element układu chłodniczego urządzenia. Obieg czynnika w układzie chłodniczym jest realizowany poprzez sprężarkę, najczęściej typu spiralnego (1). Ciepło skraplania jest przekazywane w skraplaczu (3).

Przepływ powietrza przez skraplacz jest wymuszony wentylatorem sekcji skraplania (4). Oczyszczone i ochłodzone powietrze tłoczone jest do pomieszczenia przez wentylator nawiewno-wyciągowy. Jeśli priorytetem urządzenia jest osuszanie powietrza, chłodnica freonowa pełni funkcję elementu osuszającego powietrze, a żądana temperatura nawiewu jest uzyskiwana na wymienniku grzania (pełniącego w tym układzie funkcję nagrzewnicy wtórnej).

W okresie zimowym, a dokładniej przejściowym, powietrze recyrkulacyjne (lub jego mieszanina z powietrzem zewnętrznym) jest filtrowane (8) i podgrzewane w skraplaczu. Jeśli temperatura po odebraniu ciepła z powierzchni skraplacza jest satysfakcjonująca, powietrze tłoczone jest do pomieszczeń z wykorzystaniem wentylatora nawiewno-wyciągowego (5). Jeśli temperatura powietrza za skraplaczem jest zbyt niska lub niewystarczająca do pokrycia strat ciepła w pomieszczeniu, dodatkowe podgrzanie powietrza jest realizowane na wymienniku zasilanym ciepłą wodą (7).

Parowacz układu chłodniczego pobiera ciepło bezpośrednio od powietrza zewnętrznego. Powietrze chłodzące skraplacz jest zasysane z bocznej części wymiennika skraplacza i po odprowadzeniu ciepła tłoczone w kierunku górnej części urządzenia, do powietrza atmosferycznego. W przypadku tego rozwiązania parowacz układu chłodniczego w okresie zimowym jest bezpośrednio narażony na działanie niskich temperatur powietrza zewnętrznego, co powoduje, że w okresie tym temperatura odparowania wynikająca z temperatury powietrza zewnętrznego na wlocie będzie bardzo niska.

Może to sprawić, że układ chłodniczy wyłączy się awaryjnie na skutek zadziałania presostatu niskiego ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła. Należy zatem zawsze sprawdzić, czy układ chłodniczy jest przystosowany do pracy z bardzo niskimi temperaturami powietrza zewnętrznego (w okresie zimowym), a jeżeli nie, trzeba przedsięwziąć pewne środki umożliwiające pracę  urządzenia w pełnym zakresie obliczeniowych temperatur powietrza zewnętrznego. Tak samo należy sprawdzić, czy temperatura mieszaniny powietrza świeżego i recyrkulacyjnego w okresie zimowym zawiera się w zakresie dopuszczalnych warunków pracy (po stronie skraplacza) podawanych w biuletynach technicznych producentów urządzeń.

Urządzenia innego przykładowego typoszeregu (rys. 2) są zbliżone konstrukcyjnie do poprzednich. Układ chłodniczy stanowią widoczne na rysunkach wymienniki: parowacz (7), skraplacz (3) oraz sprężarka (1). Z uwagi na możliwość dopasowania do indywidualnych cech konstrukcyjnych budynku urządzenia tego typoszeregu mogą być wyposażone we wloty i wyloty powietrza umieszczone z różnych stron. Wlot powietrza świeżego jest umieszczony w bocznej części obudowy, oznaczono go na na rysunku symbolem AE. Nawiew powietrza uzdatnionego może zostać rozmieszczony po stronie czołowej (MF), od dołu lub od góry (M5). Powietrze recyrkulacyjne może zostać dostarczone do urządzenia podobnie: od strony frontu, od dolnej części lub od góry (R5).

Centrala dachowa typu rooftop z wbudowanym układem chłodniczym

Rys. 2. Przykładowa centrala dachowa typu rooftop z wbudowanym układem chłodniczym – pompą ciepła. Konfiguracja z komorą mieszania oraz pojedynczym wentylatorem (nawiewnym)


Źródło: Archiwum autora

Zasada działania urządzenia w jednej z wersji konfiguracyjnych jest następująca. Powietrze świeże jest w pierwszej kolejności mieszane z powietrzem recyrkulacyjnym w komorze mieszania, a następnie filtrowane (8) i ochładzane (w okresie letnim) do żądanej temperatury. Jeśli chłodnica freonowa (7) pełni rolę osuszacza, to negatywny efekt towarzyszący procesowi osuszania kondensacyjnego (ochładzania powietrza) jest niwelowany przez wtórną nagrzewnicę powietrza (6) umieszczoną za chłodnicą freonową.

Po uzyskaniu żądanych parametrów powietrza nawiewanego jest ono tłoczone do klimatyzowanych pomieszczeń z wykorzystaniem wentylatora promieniowego nawiewno-wywiewnego (5). Ciepło pobrane od schładzanego (lub osuszanego) powietrza jest przekazywane skraplaczowi (3). Przepływ powietrza chłodzącego skraplacz jest wymuszony przez wentylator osiowy (4).W okresie zimowym powietrze świeże o niskiej temperaturze jest mieszane z powietrzem recyrkulacyjnym w komorze mieszania, następnie mieszanina powietrza jest filtrowana (8), podgrzewana na skraplaczu układu pompy ciepła (7) i ewentualnie nagrzewnicy pierwotnej wodnej (6), a później poprzez wentylator promieniowy tłoczona do pomieszczenia.

Podobnie jak w przypadku urządzeń przedstawionych na rys. 1, należy zwrócić uwagę, że parowacz układu pompy ciepła (3) jest narażony bezpośrednio na działanie niskiej temperatury powietrza zewnętrznego, dlatego konieczne jest zweryfikowanie przez producenta dopuszczalnych warunków pracy w okresie zimowym lub zastosowanie elementów umożliwiających pracę w niskich temperaturach. Identycznie rzecz się ma z wymiennikiem skraplacza, przy którym temperatura mieszaniny powietrza świeżego oraz recyrkulacyjnego też powinna zawierać się w zakresie dopuszczanych przez producenta temperatur pracy.

W wykonaniu konfiguracyjnym z komorą mieszania (rys. 3) powietrze recyrkulacyjne jest usuwane z pomieszczenia przy użyciu wentylatora promieniowego wywiewnego (15) i w ilości równej strumieniowi powietrza nawiewanego pomniejszonego o ilość powietrza świeżego kierowane do komory, w której miesza się z powietrzem świeżym.

Centrala dachowa typu rooftop

Rys. 3. Centrala dachowa typu rooftop z wbudowanym układem chłodniczym – pompą ciepła. Konfiguracja z układem free cooling, komorą mieszania i dwoma wentylatorami (nawiewnym i wyciągowym)


Źródło: Archiwum autora

Pozostała ilość powietrza usuwanego z pomieszczeń, która odpowiada ilości powietrza świeżego, jest wyrzucana do atmosfery. Mieszanina powietrza świeżego i recyrkulacyjnego jest tłoczona do pomieszczeń za pomocą promieniowego wentylatora nawiewnego (5). Nawiew powietrza uzdatnionego może być realizowany przez otwory wentylacyjne znajdujące się w urządzeniu zależnie od potrzeb i konstrukcji budynku.

Możliwe są następujące wersje lokalizacji otworu, przez który przepływa powietrze uzdatnione do pomieszczenia: nawiew z lewej bocznej strony (M2), z dołu lub z górnej części urządzenia (M5). Wlot powietrza wywiewanego z pomieszczenia może być również zlokalizowany z prawej strony urządzenia (R1) lub znajdować się w jego dolnej części. Wlot powietrza świeżego oznaczono literami AE.Powietrze wywiewane, na które składa się pozostała ilość powietrza wywiewanego pomniejszona o ilość powietrza recyrkulacyjnego zawracanego do komory mieszania z powietrzem świeżym, jest oznaczone symbolem ES. Uzdatnianie powietrza w okresie letnim i zimowym jest identyczne jak dla urządzenia w konfiguracji z rys. 2 i wszelkie uwagi dotyczące tego rozwiązania są w tym  przypadku również wiążące.

Urządzenia ze skraplaczem chłodzonym powietrzem dla pomieszczeń ze średnią obecnością osób

Z uwagi na koszty eksploatacji i potrzeby obiektu analizowane rozwiązania central mogą być dostępne w kilku konfiguracjach konstrukcyjnych różniących się udziałami masowymi (objętościowymi) powietrza świeżego. Urządzenia przeznaczone do pomieszczeń o średniej lub dużej liczbie osób przebywających w budynku są dostępne w dwóch podstawowych wersjach konfiguracyjnych:

    • wersja B – z komorą mieszania i pojedynczym wentylatorem nawiewnym,
    • wersja C – z komorą mieszania z powietrzem świeżym i dwoma wentylatorami (nawiewnym i wyciągowym).

Wersja B

Standardowa konstrukcja, tak zwana wersja B (rys. 4, 5), zapewnia kontrolę powietrza nawiewanego poprzez odpowiednie zmieszanie powietrza świeżego i recyrkulacyjnego zgodnie z wymaganiami higienicznymi i uzdatnienie tej mieszaniny powietrza. Zmieszanie jest realizowane przez ustawienie ręcznej przepustnicy powietrza przy komorze mieszania. Wersja ta może zostać zmodyfikowana dzięki zastosowaniu opcjonalnego wyposażenia dodatkowego w postaci przepustnicy z siłownikiem pozwalającej na uzyskanie określonego wydatku powietrza świeżego:

    • praca ze zmiennym procentowym udziałem powietrza świeżego zależnie od kąta położenia przepustnicy uzyskiwanego przez zmianę nastawy siłownika (ON-OFF) aktywowanego w trybie wentylacji (opcjonalnie),
    • praca ze zmiennym udziałem powietrza świeżego poprzez zamykanie lub otwieranie przepustnicy zależnie od sygnału z czujnika jakości powietrza (opcjonalnie),
    • praca ze zmiennym udziałem procentowym powietrza świeżego poprzez zamykanie lub otwieranie siłownika przepustnicy zależnie od obciążenia cieplnego pomieszczenia oraz temperatury powietrza zewnętrznego (free cooling dla wersji B – opcjonalnie).
 Urządzenie w wersji B z komorą mieszania

Rys. 4. Urządzenie w wersji B z komorą mieszania i pojedynczym wentylatorem nawiewnym


Źródło: Archiwum autora

 Urządzenie w wersji B z komorą mieszania

Rys. 5. Urządzenie w wersji B z komorą mieszania i pojedynczym wentylatorem nawiewnym oraz free coolingiem


Źródło: Archiwum autora

Wersja C

Urządzenie w opcjonalnej wersji konfiguracyjnej (zwanej wersją C – rys. 6) zapewnia automatyczną kontrolę zmieszania powietrza świeżego z recyrkulacyjnym, spełniając wszystkie wymagania higieniczne. Co więcej, umożliwia wyrzut części powietrza usuwanego z pomieszczeń klimatyzowanych dzięki dodatkowemu wentylatorowi wyciągowemu oraz odzysk „ciepła” i „chłodu” z powietrza usuwanego.

Automatyczna nastawa stopnia otwarcia przepustnicy zapewnia pracę urządzenia:

    • z pełną recyrkulacją,
    • z mieszaniną powietrza świeżego i recyrkulacyjnego,
    • z całkowitym udziałem powietrza świeżego i całkowitym wyrzutem powietrza usuwanego (100-proc. free cooling).
Urządzenie w wersji C z wyrzutem

Rys. 6. Urządzenie w wersji C z wyrzutem, odzyskiem ciepła i free coolingiem


Źródło: Archiwum autora

Zasada działania central średniej i wysokiej wydajności

Centrala może pracować z udziałem powietrza świeżego wynoszącym ok. 30–50% całkowitego wydatku powietrza nawiewanego (rys. 7). Powietrze świeże doprowadzane jest poprzez przepustnice powietrza świeżego umieszczone przy otworze wlotowym znajdującym się w bocznej części centrali. Dzięki przepustnicom powietrza umieszczonym przy komorze mieszania możliwe jest sterowanie ilością powietrza recyrkulacyjnego.

Centrala dachowa typu rooftop

Rys. 7. Centrala dachowa typu rooftop z wbudowanym sprężarkowym układem pompy ciepła przeznaczona do obsługi pomieszczeń średniej wielkości. Wersja konfiguracyjna z komorą mieszania z powietrzem świeżym oraz dwoma wentylatorami: nawiewnym i wyciągowym


Źródło: Archiwum autora

Przepustnica (20) kieruje bezpośrednio określoną ilość powietrza recyrkulacyjnego do komory, w której ulega ono zmieszaniu ze świeżym powietrzem  zewnętrznym. Pozostała ilość powietrza recyrkulacyjnego (ES) jest wyrzucana do powietrza atmosferycznego. Przepływa ono jednak przez dolną część wymiennika zewnętrznego (w okresie letnim skraplacza, w zimowym parowacza) i ulega zmieszaniu z powietrzem zewnętrznym doprowadzonym do schłodzenia skraplacza w okresie letnim lub przekazania ciepła do parowacza w okresie zimowym. Autor celowo posługuje się pojęciem wymiennik zewnętrzny, gdyż pełni on funkcję raz parowacza, a raz skraplacza, w zależności od sezonu.Wykorzystanie powietrza przepływającego z dołu wymiennika i zmieszanie go z powietrzem zewnętrznym dochodzącym do wymiennika zewnętrznego daje podwójną korzyść. Zapobiega to zimą powstawaniu na powierzchni parowacza lodu, który w niskich temperaturach zaczyna się tworzyć od dolnej części wymiennika, a także pozwala uzyskać bardziej korzystne temperatury w okresie letnim i zimowym.

Zakładając, że urządzenie pracuje w ekstremalnej temperaturze powietrza zewnętrznego w okresie letnim, przy standardowym urządzeniu ze skraplaczem chłodzonym bezpośrednio powietrzem zewnętrznym temperatura powietrza zewnętrznego będzie wysoka. Spowoduje to podwyższenie temperatury skraplania w układzie chłodniczym pompy ciepła i w rezultacie spadek wydajności chłodniczej i ogólnej sprawności obiegu parowego.

Wykorzystanie zmieszania powietrza zewnętrznego z powietrzem usuwanym z pomieszczeń w okresie letnim obniży temperaturę powietrza doprowadzonego do schłodzenia skraplacza, a dzięki obniżeniu temperatury skraplania zwiększy się wydajność chłodnicza i efektywność energetyczna urządzenia. Efekt ten dotyczy również okresu zimowego.

Wymiennik zewnętrzny pełni tym razem rolę parowacza, zmieszanie powietrza zewnętrznego o bardzo niskiej temperaturze z powietrzem usuwanym z pomieszczeń podniesie temperaturę powietrza wlotowego na parowacz, pozwalając na podwyższenie temperatury odparowania w sprężarkowym układzie chłodniczym, a w rezultacie zwiększy się wydajność grzewcza i efektywność energetyczna pompy ciepła. Do powyższych korzyści można dodać jeszcze wykorzystanie darmowego ciepła lub chłodu zawartego w powietrzu usuwanym z klimatyzowanych pomieszczeń. Umożliwia to pracę układu chłodniczego w bardziej ekstremalnych temperaturach powietrza zewnętrznego, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym.Powietrze nawiewane, będące mieszaniną powietrza świeżego i recyrkulacyjnego, jest uzdatniane na kolejnych elementach będących integralnymi częściami układu centrali. Do dodatkowych elementów kształtujących stan powietrza nawiewanego należą: wstępne filtry powietrza klasy G4, dokładniejsze filtry elektrostatyczne o bardzo wysokiej sprawności lub filtry kieszeniowe klasy F7, wymiennik wodny, wymiennik wewnętrzny, który zależnie od trybu pracy układu chłodniczego pełni funkcję parowacza lub skraplacza, oraz dodatkowa nagrzewnica wtórna.

Każdy z tych elementów jest wykorzystywany zależnie od potrzeb i występowania sezonu letniego, zimowego lub przejściowego. Z uwagi na typowy proces uzdatniania powietrza odpowiadający przemianom w  tradycyjnych centralach klimatyzacyjnych w tym wypadku nie jest konieczne zobrazowanie go na wykresie h-x.

***

W kolejnym artykule omówione zostaną nowoczesne konstrukcje central dachowych typu rooftop przeznaczone do pomieszczeń o wysokiej frekwencji osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach (kina, teatry itp.) oraz wersje przeznaczone do współpracy z pierścieniowym układem hydraulicznym WLHP.

Literatura

  1. . Adamski B., Pompy ciepła – system odzysku ciepła/zimna w centralach klimatyzacyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 7/2007.
  2. Adamski B., Aktualne trendy i rozwój urządzeń klimatyzacyjnych cz. 1, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 10/2009.
  3. Adamski B., Aktualne trendy i rozwój urządzeń klimatyzacyjnych cz. 2, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 12/2009.
  4. Adamski B., Początek końca płytowo-krzyżowych wymienników odzysku ciepła?, materiały seminaryjne Forum Wentylacja i Salon Klimatyzacja, Warszawa, marzec 2009 r.
  5. Biuletyny techniczne producentów.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Moris.eu Zakupy stali online – dlaczego warto?

Zakupy stali online – dlaczego warto? Zakupy stali online – dlaczego warto?

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy...

Czy zastanawialiście się, dlaczego zakupy stali online stają się coraz popularniejsze? Ponieważ ten kanał dystrybucji daje nie tylko szeroki wybór produktów, ale także wygodę i konkurencyjne ceny. Przekonajmy się, jak zakupy w hurtowni Moris.eu przez internet mogą ułatwić i usprawnić Twoje przedsięwzięcia budowlane lub produkcyjne.

NIBE-BIAWAR SP. Z O.O. news Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ! Szwedzka promocja – pompy ciepła NIBE do 5000 zł TANIEJ!

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Dnia 15 marca 2024 r. wystartowała nowa edycja Szwedzkiej promocji pomp ciepła NIBE, organizowana przez spółkę NIBE-BIAWAR, będącą częścią szwedzkiego koncernu NIBE AB.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic Odkryj przyszłość ogrzewania i chłodzenia z pompami ciepła Aquarea firmy Panasonic

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system...

Pompy ciepła powietrze-woda Aquarea firmy Panasonic Heating & Cooling Solutions oferują wysokowydajne i energooszczędne rozwiązanie dla każdego domu i lekkich zastosowań komercyjnych. To innowacyjny system o niskim zużyciu energii, zaprojektowany w celu zapewnienia idealnej temperatury i ciepłej wody w domu, nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych. Seria Aquarea oferuje szeroki wybór urządzeń o mocy od 3 kW do 30 kW, dzięki czemu można dobrać najodpowiedniejsze rozwiązanie do domu – niezależnie...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę...

Beretta Show Truck rozpoczął, z początkiem kwietnia, swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.