Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kominy – jakie, kiedy i gdzie?

Do niedawna, gdy nie stosowano tak wielu różnych technologii spalania i odprowadzania spalin, wybór komina opierał się na kilku przesłankach. Obecnie jego rodzaj i wymiary zależą od wielu czynników i na producentach kotłów i kominków spoczywa duża odpowiedzialność za dostarczenie do urządzeń instrukcji umożliwiających prawidłowy dobór i montaż przewodów odprowadzających spaliny.

Klasyfikacja kominów

Komin może być częścią budowli lub konstrukcją wolno stojącą murowaną, betonową, metalową. Może się w nim znajdować jeden lub więcej pionowych przewodów służących do odprowadzenia z pomieszczenia powietrza lub spalin z urządzenia grzewczego. Kominy można dzielić według kilku różnych kryteriów. Ze względu na konstrukcję kominy można podzielić na:

 • jednowarstwowe, których ściany są jednorodne materiałowo (kominy murowane z cegły, betonowe lub żelbetowe, stalowe odporne na korozję, nieizolowane termicznie),
 • wielowarstwowe, których ściany złożone są z kilku różniących się od siebie warstw materiałowych (rura ceramiczna lub stalowa izolowana wełną mineralną),
 • typu LAS – komin powietrzno-spalinowy, który doprowadza powietrze do paleniska i odprowadza spaliny (dwie niezależne od siebie przestrzenie, wewnętrzna – spalinowa, zewnętrzna – powietrza świeżego).

Ze względu na funkcję, jaką pełnią kominy, można je podzielić na:

 • dymowe do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa stałe,
 • spalinowe do odprowadzania produktów spalania z kotłów na paliwa gazowe i płynne,
 • wentylacyjne (nawiewno-wywiewne).

Ze względu na charakter pracy kominy można pogrupować następująco:

 • mokre – pracujące z niskotemperaturowymi kotłami gazowymi, kondensacyjnymi o temperaturze spalin 80–160°C,
 • suche – pracujące z kotłami na paliwo stałe o temperaturze spalin wyższej niż 160°C,
 • pracujące w nadciśnieniu (ciśnienie wewnątrz komina jest wyższe od zewnętrznego) – kotły z palnikami nadmuchowymi, kominy ze wspomaganiem mechanicznym (wentylatory ssące lub nadmuchowe).

 

 

Ciąg kominowy i jego powstawanie

Ciąg kominowy jest parametrem komina decydującym o jakości jego pracy. Powstaje w wyniku różnicy temperatur spalin i powietrza zewnętrznego. Powstająca siła wyporu wpływa na powstanie podciśnienia w kominie, a także w pomieszczeniu kotłowni. Zadaniem kotła jest odprowadzenie spalin poza pomieszczenie, a przy kotłach z naturalnym ciągiem również zasysanie powietrza potrzebnego, by nastąpiło spalanie. W wypadku kotłów o ciągu naturalnym ciąg ten jest niezbędny także do pokonania oporów przepływu w kotle, kanale spalinowym i kominie.

Przy dużej średnicy komina na wylocie z kotła pojawia się małe podciśnienie, ponieważ gazy spalinowe znacznie się ochładzają. Podciśnienie osiąga swoją najwyższą wartość wtedy, gdy siła wyporu jest w równowadze z oporami przepływu. Podciśnienie w kominie powinno być zawarte w przedziale od 1 do 15 Pa. W kotłach nadciśnieniowych (z zamkniętą komorą spalania lub palnikami nadmuchowymi) opory te pokonuje palnik (kominy mogą mieć mniejsze przekroje niż w przypadku kotłów o ciągu naturalnym). Kotły nadciśnieniowe muszą być szczelne, aby gazy spalinowe nie miały możliwości przedostania się do pomieszczenia. Przykłady podłączeń kotłów do komina jednoprzestrzennego pokazano na rys. 1.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
 • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl