Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Węgiel
Węgiel
www.sxc.hu

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

W krajowej małej energetyce dominującym paliwem jest węgiel kamienny. Podaż węgla wystarcza na potrzeby energetyczne tego sektora. Rynek jest dobrze zorganizowany i obejmuje obszar całego kraju. Zatem doraźne bezpieczeństwo energetyczne użytkownika kotłowni węglowej jest zapewnione. Węgiel można kupić z wyprzedzeniem i magazynować bez strat przez dłuższy okres lub kupować go na bieżąco w wybranym składzie opałowym, w dowolnym dogodnym okresie. Kopalnie węgla  mają dobrze zorganizowane zaplecza kontroli jakości, które działają w oparciu o wypracowane przed wielu laty i systematycznie doskonalone normy oraz metodyki badawcze, utrzymujące poziom jakości wymagany przez reżimy technologiczne wytwarzania ciepła.

Informacje podstawowe

Węgiel w znaczeniu chemicznym to pierwiastek chemiczny (oznaczany symbolem C), który jest podstawowym składnikiem paliw organicznych (koksu, węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej, olejów opałowych, gazu ziemnego itp.) (Czytaj więcej na ten temat). Natomiast w znaczeniu geologicznym jest to kopalina stała występująca w skorupie ziemskiej, stanowiąca podstawowe paliwo technologiczne w procesach wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (węgiel brunatny i kamienny). Wydobywany w kopalniach węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty i klasy.

 

 

Podstawą podziału węgla na typy są naturalne cechy charakteryzujące jego przydatność technologiczną (tab. 1). Węgiel kamienny dzielony jest na sortymenty na podstawie granicznych wielkości ziaren (tab. 2). Natomiast podstawą podziału węgla kamiennego na klasy są: wartość opałowa węgla w stanie roboczym Qir, zawartość popiołu w węglu w stanie roboczym Ar oraz zawartość siarki w węglu w stanie roboczym St r. Podstawowym wyznacznikiem klasy węgla, decydującym o jego wartości energetycznej, jest wartość opałowa.

Wartość opałowa (Qir) jest miarą ilości zawartej w węglu energii chemicznej możliwej do przekształcenia w ciepło w procesie spalania. Zależy przede wszystkim od zawartości w węglu wilgoci i popiołu, w mniejszym stopniu – od typu węgla. Jednostką wartości opałowej jest 1 kJ/kg lub 1 GJ/Mg (tonę) (1 GJ/Mg = 1000 kJ/kg).

Klasę węgla oznacza się za pomocą trzyczłonowego symbolu, np. klasa 28-07-06 oznacza węgiel o wartości opałowej min. 28 000 kJ/kg, zawartości popiołu najwyżej 7%, a siarki najwyżej 0,6%; klasa 19-14-11 oznacza węgiel o wartości opałowej min. 19 000 kJ/kg, maksymalnej zawartości popiołu 14% i zawartości siarki najwyżej 1,1%.

Zależność wielkości zużycia węgla od jego wartości opałowej jest prosta – np. dla uzyskania takiego samego efektu energetycznego trzeba zużyć 100 kg węgla o wartości opałowej 30 000 kJ/kg, 120 kg węgla o wartości opałowej 25 000 kJ/kg lub 150 kg węgla o wartości opałowej 20 000 kJ/kg.

Na dokumentach sprzedaży węgla dla celów energetycznych powinny znajdować się następujące informacje:

  • nazwa lub wyróżnik typu węgla, np.: węgiel płomienny typ 31.1 (lub 31.2), węgiel gazowopłomienny typ 32.1 (lub 32.2), węgiel gazowy typ 33,
  • nazwa lub symbol sortymentu węgla, np. orzech (O), orzech I (O I), orzech II (O II), groszek (Gk), groszek I (Gk I), groszek II (Gk II), miał I (M I) lub miał II (M II),
  • symbol klasy węgla, np. 28-07-06.

Warto także wiedzieć, że w obrocie węglem nie funkcjonuje pojęcie gatunku. Cyfry rzymskie, które figurują przy nazwie lub symbolu sortymentu handlowego węgla (np. orzech I albo O I, groszek II albo Gk II, miał I, czyli M I) – potocznie uznawane za wyróżnik gatunku – wcale nie oznaczają gatunku węgla i odnoszą się wyłącznie do wymiarów ziaren węgla. Orzech II może mieć wartość opałową wyższą od orzecha I, groszku I itp.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl