Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Węgiel
Węgiel
www.sxc.hu

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

W krajowej małej energetyce dominującym paliwem jest węgiel kamienny. Podaż węgla wystarcza na potrzeby energetyczne tego sektora. Rynek jest dobrze zorganizowany i obejmuje obszar całego kraju. Zatem doraźne bezpieczeństwo energetyczne użytkownika kotłowni węglowej jest zapewnione. Węgiel można kupić z wyprzedzeniem i magazynować bez strat przez dłuższy okres lub kupować go na bieżąco w wybranym składzie opałowym, w dowolnym dogodnym okresie. Kopalnie węgla  mają dobrze zorganizowane zaplecza kontroli jakości, które działają w oparciu o wypracowane przed wielu laty i systematycznie doskonalone normy oraz metodyki badawcze, utrzymujące poziom jakości wymagany przez reżimy technologiczne wytwarzania ciepła.

Informacje podstawowe

Węgiel w znaczeniu chemicznym to pierwiastek chemiczny (oznaczany symbolem C), który jest podstawowym składnikiem paliw organicznych (koksu, węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej, olejów opałowych, gazu ziemnego itp.) (Czytaj więcej na ten temat). Natomiast w znaczeniu geologicznym jest to kopalina stała występująca w skorupie ziemskiej, stanowiąca podstawowe paliwo technologiczne w procesach wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (węgiel brunatny i kamienny). Wydobywany w kopalniach węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty i klasy.

 

 

Podstawą podziału węgla na typy są naturalne cechy charakteryzujące jego przydatność technologiczną (tab. 1). Węgiel kamienny dzielony jest na sortymenty na podstawie granicznych wielkości ziaren (tab. 2). Natomiast podstawą podziału węgla kamiennego na klasy są: wartość opałowa węgla w stanie roboczym Qir, zawartość popiołu w węglu w stanie roboczym Ar oraz zawartość siarki w węglu w stanie roboczym St r. Podstawowym wyznacznikiem klasy węgla, decydującym o jego wartości energetycznej, jest wartość opałowa.

Wartość opałowa (Qir) jest miarą ilości zawartej w węglu energii chemicznej możliwej do przekształcenia w ciepło w procesie spalania. Zależy przede wszystkim od zawartości w węglu wilgoci i popiołu, w mniejszym stopniu – od typu węgla. Jednostką wartości opałowej jest 1 kJ/kg lub 1 GJ/Mg (tonę) (1 GJ/Mg = 1000 kJ/kg).

Klasę węgla oznacza się za pomocą trzyczłonowego symbolu, np. klasa 28-07-06 oznacza węgiel o wartości opałowej min. 28 000 kJ/kg, zawartości popiołu najwyżej 7%, a siarki najwyżej 0,6%; klasa 19-14-11 oznacza węgiel o wartości opałowej min. 19 000 kJ/kg, maksymalnej zawartości popiołu 14% i zawartości siarki najwyżej 1,1%.

Zależność wielkości zużycia węgla od jego wartości opałowej jest prosta – np. dla uzyskania takiego samego efektu energetycznego trzeba zużyć 100 kg węgla o wartości opałowej 30 000 kJ/kg, 120 kg węgla o wartości opałowej 25 000 kJ/kg lub 150 kg węgla o wartości opałowej 20 000 kJ/kg.

Na dokumentach sprzedaży węgla dla celów energetycznych powinny znajdować się następujące informacje:

  • nazwa lub wyróżnik typu węgla, np.: węgiel płomienny typ 31.1 (lub 31.2), węgiel gazowopłomienny typ 32.1 (lub 32.2), węgiel gazowy typ 33,
  • nazwa lub symbol sortymentu węgla, np. orzech (O), orzech I (O I), orzech II (O II), groszek (Gk), groszek I (Gk I), groszek II (Gk II), miał I (M I) lub miał II (M II),
  • symbol klasy węgla, np. 28-07-06.

Warto także wiedzieć, że w obrocie węglem nie funkcjonuje pojęcie gatunku. Cyfry rzymskie, które figurują przy nazwie lub symbolu sortymentu handlowego węgla (np. orzech I albo O I, groszek II albo Gk II, miał I, czyli M I) – potocznie uznawane za wyróżnik gatunku – wcale nie oznaczają gatunku węgla i odnoszą się wyłącznie do wymiarów ziaren węgla. Orzech II może mieć wartość opałową wyższą od orzecha I, groszku I itp.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl