Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Węgiel
Węgiel
www.sxc.hu
Ciąg dalszy artykułu...

Wartość opałowa

Podstawowym parametrem cenotwórczym węgla jest jego wartość opałowa, która zależy przede wszystkim od zawartości w nim wilgoci i popiołu. Należy zauważyć, że węgiel się wydobywa, a nie „produkuje” w potocznym znaczeniu tego słowa. Jakość węgla jest zdeterminowana naturalną jakością podziemnych pokładów, z których się go wydobywa. Operacje technologiczne wykonywane w procesie przygotowania węgla do sprzedaży ograniczają się do selekcji urobku z poszczególnych pokładów oraz sortowania go na poszczególne sortymenty ziarnowe. Operacje wzbogacania węgla (obniżające zawartość popiołu), powszechnie stosowane w kopalniach węgli koksowych, w kopalniach węgli opałowych stosowane są w niewielkim zakresie.

Konieczność kierowania się przy zakupie węgla ceną 1 GJ zawartej w nim energii, a nie samą ceną 1 Mg (tony) tego węgla, jest bezdyskusyjna. Natomiast odpowiedź na pytanie, czy niższa cena 1 GJ zawartego w danym paliwie przełoży się na proporcjonalnie niższy koszt zużycia paliwa, już nie jest tak jednoznaczna.

Przeanalizujmy przykład palenia miałem o wysokiej i niskiej wartości opałowej. Według aktualnego cennika Kompanii Węglowej SA miał o wartości opałowej 16 GJ/Mg kosztuje 177,05 zł/tonę, a miał o wartości opałowej 26 GJ/Mg kosztuje 335,78 zł/tonę. Jest to pozornie duża różnica. Pozornie – bo jeśli kupimy rocznie 5 ton węgla o wartości opałowej 26 GJ/Mg, to węgla o wartości opałowej 16 GJ/Mg będziemy musieli kupić 8,125 tony, by uzyskać taką samą wartość energetyczną paliwa.

Koszt zakupu węgla o wartości opałowej 16 GJ/Mg będzie więc w skali roku mniejszy tylko o 240 zł (1440 zł zamiast 1680 zł, czyli różnica wynosi ok. 14%). I to jest teoretycznie maksymalny efekt, jaki możemy uzyskać. Teoretycznie, bo w praktyce prawdopodobnie poniesiemy dodatkowe koszty transportu większej ilości węgla, a na pewno straty związane z niższą sprawnością kotła podczas pracy na gorszym paliwie (zużyjemy więcej niż 8,125 tony węgla rocznie, trudno jednak stwierdzić dokładnie, o ile więcej). Przy okazji będziemy musieli przenieść więcej węgla i wynieść więcej popiołu. Możemy mieć również problemy z uzyskaniem mocy nominalnej kotła, czyli niedogrzaniem w okresach niskich temperatur otoczenia.Czy warto? Bardziej sensowne wydaje się stosowanie węgli najlepszych, bez poszukiwania często iluzorycznych potencjalnych efektów ekonomicznych, które przy takim poziomie rocznego zużycia paliwa nie mogą być znaczne. W przypadku lokalnych cen detalicznych ten efekt może być większy, ale zawsze powinna to być różnica około 14%. Jeśli różnica w oferowanych cenach miałów o takich wartościach opałowych jest większa od 14%, należy dobrze się zastanowić, czy nie wynika ona czasem z tego, że rzeczywista wartość opałowa oferowanego miału jest niższa od deklarowanej. Skąd sprzedawca może mieć miał relatywnie tańszy niż producent?

Na specyficznym krajowym rynku obserwuje się ciekawe zjawisko obniżania się wartości opałowej węgla na drodze z kopalni do użytkownika – tym wyraźniej, im więcej pośredników występuje na tej drodze (w węglu zwiększa się zawartość wilgoci i popiołu). Wystawiony przez kopalnię dokument potwierdzający jakość węgla, którego kolejną kopię przedstawia klientowi sprzedawca końcowy, bardzo często jest tylko nic niewartym papierem.

Klient nie ma żadnej możliwości zbadania wartości opałowej węgla w miejscu zakupu, a po jego odbiorze jest bezsilny, bo nawet po późniejszym zbadaniu jakości węgla (np. w specjalistycznym laboratorium) nie ma żadnej możliwości udowodnienia sprzedawcy, że kwestionowane paliwo pochodzi od niego. W zdecydowanie lepszej sytuacji jest nabywca węgla paczkowanego (z jednoznacznie oznakowanym producentem i atestem jakościowym), gdyż po stwierdzeniu nieodpowiedniej jakości może on kolejną paczkę przeznaczyć na badania i reklamację.

   30.07.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl