Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Kotły na paliwa stałe

Wybór kotła powinien uwzględniać przede wszystkim paliwo, które zamierzamy wykorzystywać. Powinno być ono dostępne, mieć stabilne i przewidywalne ceny oraz gwarancję dostawy. Następnie należy wziąć pod uwagę konstrukcję kotła i związane z nią wymagania dotyczące jego obsługi oraz wymagania dla kotłowni.

Nowoczesne kotły na paliwa stałe nie wymagają codziennej obsługi i mogą mieć estetyczny wygląd. Wyposażane są w rozbudowane układy automatyki i sterowania procesem spalania paliwa oraz regulacji temperatury w instalacji c.o. Pracują z wysoką sprawnością i emitują małe ilości gazów cieplarnianych.

Kotły można dzielić według różnych kryteriów. Z uwagi na stosowane paliwa wyróżniamy: kotły węglowe, na miał, groszek, drewno, zrębki, pelety, słomę, a nawet zboże. Produkowane są też kotły dwu- i wielopaliwowe. Innym kryterium jest stopień automatyzacji spalania − dostępne są proste konstrukcje z ręcznym zasypem paliwa wymagające częstej obsługi (nawet co parę godzin), wyposażane w proste, mechaniczne regulacje spalania oraz kotły z automatycznym zapłonem i podawaniem paliwa z pełną regulacją procesu spalania zależną m.in. od temperatury w pomieszczeniach.

Kotły można też podzielić według konstrukcji i rodzaju spalania na: kotły ze spalaniem górnym, ze spalaniem dolnym, kotły nadmuchowe (z wentylatorem) oraz kotły z palnikiem retortowym i nadmuchowym. Kolejnym kryterium podziału jest materiał − mamy kotły stalowe i żeliwne. Można też wyróżnić dwie inne grupy: kotły mogące współpracować tylko z instalacjami typu otwartego zabezpieczonymi naczyniem wzbiorczym otwartym oraz kotły wyposażone w odpowiednie urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła, mogące zasilać instalacje zamknięte zabezpieczone naczyniem wzbiorczym przeponowym. Jakie są najważniejsze różnice między nimi, wpływające na koszty eksploatacji i komfort bądź uciążliwość obsługi? Na to pytanie można odpowiedzieć, porównując je pod kątem różnych kryteriów.

Kotły ze spalaniem górnym

W tych urządzeniach paliwo dokładane jest od góry do komory spalania. Regulacja spalania może się odbywać za pomocą mechanicznego miarkownika ciągu, który reguluje dopływ ilości powietrza do paleniska, jednak nie jest ona precyzyjna. Ich zaletami, oprócz prostej konstrukcji i niskiej ceny, jest brak problemów z ciągiem kominowym oraz konieczności stosowania wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. Minusy to niska sprawność i konieczność spalania węgla, bo drewno należy traktować w tym wypadku jako paliwo zastępcze. Wymagają one częstego zasypywania, co może być kłopotliwe.

Kotły ze spalaniem dolnym

To bardziej zaawansowana konstrukcja – w tych urządzeniach paliwo nie spala się od razu w całości, lecz tylko w dolnej części na ruszcie. Stałopalność wynosi 12–18 godzin. Paliwo lepiej się dopala, a konstrukcja wymusza dłuższy obieg spalin i lepsze oddawanie ciepła. Kotły wyposażane są w ruszt stały (przeważnie wodny) lub ruchomy. Również te urządzenia wyposażane są w miarkowniki ciągu regulujące ilość powietrza doprowadzanego do komory spalania.

Kotły z wentylatorem

W tym wypadku powietrze do spalania dostarczane jest przez wentylator nadmuchowy lub wyciągowy. Spalaniem może zarządzać mikroprocesor, który steruje pracą wentylatora na podstawie temperatury wody w kotle i w ogrzewanych pomieszczeniach. Mikroprocesor może też sterować pracą pomp obiegowych w instalacji c.o. i pompą w instalacji zasilającej zasobnik c.w.u.

Są też konstrukcje kotłów z wielopunktowymi systemami nadmuchu powietrza, które usprawniają proces spalania tak, że osiągają one sprawność nawet powyżej 80%. Wyposażane są także w zabezpieczenie termiczne STB chroniące kocioł przed przegrzaniem. Kotły nadmuchowe mają duże komory zasypowe i stałopalność powyżej doby. Przystosowane są do spalania miału węglowego, węgla i drewna. Ich ceny są wyższe niż kotłów z dolnym i górnym spalaniem i zależą od konstrukcji oraz wyposażenia w systemy regulacji

Kotły zgazowujące

Konstrukcja kotłów zgazowujących drewno umożliwia stopniowe, ekonomiczne spalanie. Dzięki niemu w kotle palone są wszystkie związki zawarte w drewnie i osiągnąć można wysoką sprawność spalania – nawet 90%, wymaga to jednak podawania dobrze wysuszonego drewna o wilgotności poniżej 20%, czyli po przynajmniej roku lub dwóch sezonowania. Spalanie mokrego drewna powoduje znaczny wzrost jego zużycia, nawet dwukrotny.

Pojedynczy załadunek paliwa wystarcza na kilka lub kilkanaście godzin. W kotłach stosowane jest rozbudowane sterowanie oraz wentylatory i płyty ceramiczne wyściełające wnętrze komory spalania. Wybór tego rodzaju kotła powinien być uzależniony od faktu posiadania pomieszczenia, najlepiej zadaszonego, do suszenia i magazynowania drewna.

   02.08.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czego jeszcze nie wiesz o pompie cyrkulacyjnej »

niezawodna pompa cyrkulacyjna

Energooszczędna, elektroniczna pompa cyrkulacyjna do instalacji ciepłej wody użytkowej. Gwarantuje (...) czytam więcej »

 


Optymalizacja zurzycia energii na dużej powierzchni » Jak skutecznie mierzyć zużycie gazu »
 systemy gazomierz

 


Czym skutecznie ugasisz pożar »

hydranty


 


Chcesz wkrętarkę? Weź udział w konkursie » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji

Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
4/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Energia z nieczynnych kopalń
  • - Fotowoltaika prosumencka w Polsce
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl