Kotły na paliwa stałe

Wybór kotła powinien uwzględniać przede wszystkim paliwo, które zamierzamy wykorzystywać. Powinno być ono dostępne, mieć stabilne i przewidywalne ceny oraz gwarancję dostawy. Następnie należy wziąć pod uwagę konstrukcję kotła i związane z nią wymagania dotyczące jego obsługi oraz wymagania dla kotłowni.

Nowoczesne kotły na paliwa stałe nie wymagają codziennej obsługi i mogą mieć estetyczny wygląd. Wyposażane są w rozbudowane układy automatyki i sterowania procesem spalania paliwa oraz regulacji temperatury w instalacji c.o. Pracują z wysoką sprawnością i emitują małe ilości gazów cieplarnianych.

Kotły można dzielić według różnych kryteriów. Z uwagi na stosowane paliwa wyróżniamy: kotły węglowe, na miał, groszek, drewno, zrębki, pelety, słomę, a nawet zboże. Produkowane są też kotły dwu- i wielopaliwowe. Innym kryterium jest stopień automatyzacji spalania − dostępne są proste konstrukcje z ręcznym zasypem paliwa wymagające częstej obsługi (nawet co parę godzin), wyposażane w proste, mechaniczne regulacje spalania oraz kotły z automatycznym zapłonem i podawaniem paliwa z pełną regulacją procesu spalania zależną m.in. od temperatury w pomieszczeniach.

Kotły można też podzielić według konstrukcji i rodzaju spalania na: kotły ze spalaniem górnym, ze spalaniem dolnym, kotły nadmuchowe (z wentylatorem) oraz kotły z palnikiem retortowym i nadmuchowym. Kolejnym kryterium podziału jest materiał − mamy kotły stalowe i żeliwne. Można też wyróżnić dwie inne grupy: kotły mogące współpracować tylko z instalacjami typu otwartego zabezpieczonymi naczyniem wzbiorczym otwartym oraz kotły wyposażone w odpowiednie urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła, mogące zasilać instalacje zamknięte zabezpieczone naczyniem wzbiorczym przeponowym. Jakie są najważniejsze różnice między nimi, wpływające na koszty eksploatacji i komfort bądź uciążliwość obsługi? Na to pytanie można odpowiedzieć, porównując je pod kątem różnych kryteriów.

Kotły ze spalaniem górnym

W tych urządzeniach paliwo dokładane jest od góry do komory spalania. Regulacja spalania może się odbywać za pomocą mechanicznego miarkownika ciągu, który reguluje dopływ ilości powietrza do paleniska, jednak nie jest ona precyzyjna. Ich zaletami, oprócz prostej konstrukcji i niskiej ceny, jest brak problemów z ciągiem kominowym oraz konieczności stosowania wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej. Minusy to niska sprawność i konieczność spalania węgla, bo drewno należy traktować w tym wypadku jako paliwo zastępcze. Wymagają one częstego zasypywania, co może być kłopotliwe.

Kotły ze spalaniem dolnym

To bardziej zaawansowana konstrukcja – w tych urządzeniach paliwo nie spala się od razu w całości, lecz tylko w dolnej części na ruszcie. Stałopalność wynosi 12–18 godzin. Paliwo lepiej się dopala, a konstrukcja wymusza dłuższy obieg spalin i lepsze oddawanie ciepła. Kotły wyposażane są w ruszt stały (przeważnie wodny) lub ruchomy. Również te urządzenia wyposażane są w miarkowniki ciągu regulujące ilość powietrza doprowadzanego do komory spalania.

Kotły z wentylatorem

W tym wypadku powietrze do spalania dostarczane jest przez wentylator nadmuchowy lub wyciągowy. Spalaniem może zarządzać mikroprocesor, który steruje pracą wentylatora na podstawie temperatury wody w kotle i w ogrzewanych pomieszczeniach. Mikroprocesor może też sterować pracą pomp obiegowych w instalacji c.o. i pompą w instalacji zasilającej zasobnik c.w.u.

Są też konstrukcje kotłów z wielopunktowymi systemami nadmuchu powietrza, które usprawniają proces spalania tak, że osiągają one sprawność nawet powyżej 80%. Wyposażane są także w zabezpieczenie termiczne STB chroniące kocioł przed przegrzaniem. Kotły nadmuchowe mają duże komory zasypowe i stałopalność powyżej doby. Przystosowane są do spalania miału węglowego, węgla i drewna. Ich ceny są wyższe niż kotłów z dolnym i górnym spalaniem i zależą od konstrukcji oraz wyposażenia w systemy regulacji

Kotły zgazowujące

Konstrukcja kotłów zgazowujących drewno umożliwia stopniowe, ekonomiczne spalanie. Dzięki niemu w kotle palone są wszystkie związki zawarte w drewnie i osiągnąć można wysoką sprawność spalania – nawet 90%, wymaga to jednak podawania dobrze wysuszonego drewna o wilgotności poniżej 20%, czyli po przynajmniej roku lub dwóch sezonowania. Spalanie mokrego drewna powoduje znaczny wzrost jego zużycia, nawet dwukrotny.

Pojedynczy załadunek paliwa wystarcza na kilka lub kilkanaście godzin. W kotłach stosowane jest rozbudowane sterowanie oraz wentylatory i płyty ceramiczne wyściełające wnętrze komory spalania. Wybór tego rodzaju kotła powinien być uzależniony od faktu posiadania pomieszczenia, najlepiej zadaszonego, do suszenia i magazynowania drewna.

   02.08.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl