Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ograniczanie zużycia energii w budynkach

Ograniczanie zużycia energii w budynkach przynosi konkretne oszczędności
Ograniczanie zużycia energii w budynkach przynosi konkretne oszczędności
www.sxc.hu

Technika cyfrowa jest powszechnie wykorzystywana w regulacji i sterowaniu instalacjami grzewczymi i wentylacyjnymi HVAC. Regulatory cyfrowe DDC (Direct  Digital Control) zastąpiły prawie całkowicie stosowane do niedawna regulatory analogowe. Nowoczesne instalacje w budynkach są wyposażane nie tylko w systemy automatyki, ale również w różnego rodzaju układy sterowania, np. oświetleniem, systemem kontroli i zabezpieczeń antywłamaniowych, przeciwpożarowych itp.

Sterowanie cyfrowe DDC oprócz realizacji podstawowych funkcji regulacyjnych umożliwia również:

 • rejestrację i przetwarzanie danych,
 • sterowanie według zadanych algorytmów,
 • sterowanie optymalne z wykorzystaniem predykcji i adaptacji,
 • sygnalizację stanów awaryjnych,
 • opracowywanie okresowych raportów.
Wykorzystanie możliwości, jakie stwarza sterowanie cyfrowe, pozwala na wzbogacenie go o funkcję zarządzania energią EMS (Energy Management System). Obejmuje ona głównie sterowanie zużyciem energii w poszczególnych instalacjach oraz w całym budynku.

Głównym zadaniem systemów zarządzania energią w budynkach jest zapewnienie sprawnego działania instalacji i utrzymanie wysokiego komfortu cieplnego przy możliwie najmniejszym zużyciu energii w danych warunkach.

Struktury systemów zarządzania energią

Komputerowe systemy zarządzania energią budowane są obecnie w układzie otwartym (rys. 1). Wyróżnić można w nich dwa poziomy, pierwszy to zarządzanie, a drugi – poziom sterowników obiektowych i przekazywania informacji.

Na poziomie zarządzania znajdują się serwery danych, stacje operatorskie i urządzenia peryferyjne. Tutaj następuje zbieranie danych obiektowych oraz ich przetwarzanie i analiza, określane są zadania związane z działaniem systemu. Drugi poziom obejmuje sterowniki DDC i aparaturę kontrolno-pomiarową. Standardowo stosuje się sterowniki swobodnie programowalne, które oprócz realizacji podstawowych algorytmów regulacji umożliwiają wykonywanie wielu innych zadań. W systemie występują zarówno urządzenia związane bezpośrednio z regulacją (czujniki pomiarowe, urządzenia wykonawcze itp.), jak i inne przyrządy obsługujące system (liczniki energii elektrycznej i cieplnej itp.). W systemach zarządzania energią stosowanych jest wiele standardów komunikacyjnych, nazywanych protokołami otwartymi. Ostatnio ich liczba jest ograniczana, co znacznie ułatwia zastosowanie protokołów w różnych systemach regulacji.

Regulacja DDC w systemach zasilanych ze scentralizowanych źródeł ciepła

Cyfrowe sterowniki DDC przeznaczone dla ciepłownictwa mogą obsługiwać typowe węzły ciepłownicze jedno- i wielofunkcyjne. Program sterujący zależy od struktury węzła ciepłowniczego. Produkowane są sterowniki, w których są już zaprogramowane gotowe struktury i zapisane w pamięci stałej komputera. Najczęściej jednak sterowniki wymagają opracowania i zainstalowania programu przez użytkownika. Zwykle nie jest do tego konieczna znajomość zasad programowania niskiego poziomu. Istnieją aplikacje z gotowymi bibliotekami do standardowych zastosowań. Opracowany program sterujący należy zapisać w pamięci stałej komputera. Uruchomienie sterowania w obiekcie wymaga tylko wprowadzenia niezbędnych danych dotyczących parametrów sterowanego procesu.

Schemat sterowania DDC dwufunkcyjnego węzła ciepłowniczego centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej pokazano na rys. 2. Rodzaj programu sterującego ma istotny wpływ na zużycie energii oraz na jakość procesu regulacji. W węźle c.o. przyjęto regulację nadążną z możliwością programowej regulacji optymalnej bądź z obniżeniem temperatury zasilania w zadanych godzinach. Natomiast w węźle c.w.u. zastosowano regulację stałowartościową z możliwością nastawienia priorytetu lub działania rewersyjnego. Sterowniki DDC stosowane w węzłach ciepłowniczych
oprócz realizacji podstawowych algorytmów umożliwiają znacznie szersze sterowanie procesem. W przypadku węzłów c.o. można wprowadzić następujące funkcje:

 • regulację nadążną (zwaną pogodową) temperatury zasilania czynnika grzejnego w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego,
 • nastawienie charakterystyki regulacyjnej instalacji c.o. przez określenie współczynnika pochylenia krzywej oraz jej nieliniowości,
 • nastawienie maksymalnej dopuszczalnej temperatury czynnika grzejnego na wypływie z węzła c.o. bądź wprowadzenie tzw. dolnej krzywej regulacyjnej będącej funkcją temperatury zewnętrznej; ten rodzaj regulacji jest bardzo ważny w systemach zasilanych z EC, gdyż temperatura powrotu bezpośrednio wpływa na ogólną sprawność energetyczną elektrociepłowni,
 • regulację optymalną w przypadku budynków użytkowanych okresowo; na podstawie identyfikacji obiektu obliczany jest czas załączania, tak aby zapewnić wymaganą temperaturę w ogrzewanym budynku w zadanych godzinach,
 • adaptację charakterystyki regulacyjnej ogrzewania do rzeczywistej charakterystyki budynku,
 • ograniczenie maksymalnej i minimalnej temperatury wody zasilającej i powrotnej w instalacji c.o.,
 • ograniczenie wpływu gwałtownych zmian parametrów powietrza zewnętrznego; istnieje możliwość ustawienia szybkości maksymalnych dopuszczalnych zmian temperatury zewnętrznej niezależnie od zmian rzeczywistych, co zmniejsza zmiany obciążenia w systemie ciepłowniczym,
 • wprowadzenie programów czasowych: dobowych, tygodniowych i rocznych,
 • zabezpieczenie przeciwmrozowe; jeśli temperatura powietrza zewnętrznego obniży się do określonej wartości (np. –3°C), włączana jest na stałe pompa obiegowa w instalacji c.o.
   02.08.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
 • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl