Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Kocioł kondensacyjny
Kocioł kondensacyjny
IMMERGAS

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W ciągu kilku najbliższych lat kotły kondensacyjne najprawdopodobniej zastąpią w Polsce urządzenia atmosferyczne, tak jak to się dzieje w innych krajach Europy. Wynika to z opłacalności ich stosowania i coraz większego zainteresowania Polaków korzystaniem z rozwiązań energooszczędnych. Jednak w dalszym ciągu na rynku można spotkać błędne opinie, że kotła kondensacyjnego nie można zastosować w każdej instalacji.

Do takich opinii należy zaliczyć przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować  jedynie z instalacją podłogową, bo tylko wówczas będzie mógł skraplać zawartą w spalinach parę wodną, odbierając od niej ciepło utajone. Opinia ta była jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularna, jednak dziś zarówno praktyczne doświadczenia, jak i rozważania teoretyczne wskazują, że jest ona błędna.

Wykres temperatur zewnętrznych w sezonie grzewczym
Rys. 1. Wykres temperatur zewnętrznych w sezonie grzewczym dla poszczególnych stref klimatycznych w Polsce (rys. P. Lachman, Vaillant)


Po pierwsze, dlatego że temperatura punktu rosy, a więc graniczna temperatura spalin, przy której zachodzi zjawisko kondensacji, wynosi ok. 55–56°C, natomiast współczesne instalacje grzejnikowe są projektowane nie tak jak dawniej na parametry 90°/70° czy 80°/60°, ale raczej na temperatury 75°/60° czy 70°/55°C. Oznacza to, że przy zewnętrznej temperaturze obliczeniowej zadana temperatura instalacji będzie wynosiła 70–75°C, natomiast przy temperaturze –5 czy –10°C temperatura zasilania instalacji będzie o wiele niższa.

W sezonie grzewczym z reguły tylko przez kilka–kilkanaście dni występują bardzo niskie temperatury zewnętrzne – średnia temperatura wynosi z reguły, w zależności od regionu Polski, kilka stopni powyżej zera. Czyli przez 80–90% tego sezonu temperatura wody nawet w instalacji grzejnikowej będzie na tyle niska, by doszło do skroplenia pary wodnej ze spalin.

Oczywiście intensywność kondensacji przy współpracy kotła z instalacją grzejnikową nie jest tak wysoka jak w instalacji podłogowej, ale w ciągu prawie całego sezonu grzewczego zjawisko to występuje. Warunkiem uzyskania wysokiej sprawności kotła współpracującego z instalacją grzejnikową jest zastosowanie sterownika pogodowego, który będzie stale dostosowywał temperaturę pracy instalacji do aktualnych strat ciepła budynku. Dzięki temu kocioł będzie pracował z najniższą temperaturą, która zapewni komfort cieplny użytkownikom budynku.

Wykres krzywych grzewczych
Rys. 2. Wykres krzywych grzewczych przykładowego sterownika pogodowego (rys. Vaillant)


Praktyka instalatorska

Jak widać na rys. 2, przedstawiającym wykres krzywych grzewczych przykładowego sterownika pogodowego, dla instalacji zaprojektowanej dla parametrów 75°/55° należy wybrać krzywą 1,2. Z wykresu wynika, że powyżej 0°C woda w instalacji będzie miała temperaturę niższą niż 55°C. W praktyce oznacza to, że również spaliny będą mieć temperaturę niższą od punktu rosy, dzięki czemu dojdzie do kondensacji, więc taki dobór wielkości grzejników i parametrów instalacji wydaje się uzasadniony.

Jednak w praktyce, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, inwestor często „poprawia” projektanta i zakłada, że kocioł kondensacyjny będzie pracował o wiele lepiej, jeśli zastosuje się grzejniki o powierzchni większej, niż zalecono w projekcie. Wynika to czasem z obawy, czy kocioł kondensacyjny w ogóle będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do pomieszczeń przy obliczeniowej temperaturze zasilania 75°C. W efekcie w budynku stosowane są grzejniki o większej powierzchni, które dla dostarczenia tej samej ilości energii wymagają niższej temperatury niż grzejniki o powierzchni dobranej przez projektanta.

Zamiast krzywej grzewczej 1,2 wystarczy ustawić 0,8–0,9, a zdarzają się przypadki, w których wystarczy nawet krzywa 0,3, podczas gdy dla instalacji podłogowej jest ona czasami zbyt niska. Przekonanie o potrzebie przewymiarowania instalacji grzejnikowej na potrzeby współpracy z kotłem kondensacyjnym ma swoje korzenie w latach 90., gdy kotły te pojawiły się na rynku na większą skalę. Do kontroli pracy instalacji wykorzystywano wówczas często sterowniki pokojowe zamiast pogodowych.

   02.08.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl