RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Magazynowanie energii cieplnej w gaczu parafinowym (cz. 1)

Gacz parafinowy, Fot. Petrochemgaz

Gacz parafinowy, Fot. Petrochemgaz

W artykule opisano badania zasobnika ciepła, w którym czynnikiem magazynującym jest produkt odpadowy destylacji ropy naftowej – gacz parafinowy. Dzięki wykorzystaniu ciepła przemiany fazowej gaczu pojemność cieplna zasobnika wzrosła o ok. 60% w porównaniu z tradycyjnym zasobnikiem c.w.u. o tej samej objętości, w którym czynnikiem roboczym jest woda. Podano również wady i zalety zasobnika, w którym zamiast przepływu wody w wężownicach zanurzonych w gaczu zaproponowano jego bezpośrednie omywanie strumieniem wody. Wyniki badań omówione zostaną w części 2. artykułu („RI” nr 5/2010).

Zobacz także

ESBE Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji? Kolektory i zawór temperaturowy w jednej instalacji?

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie...

W instalacjach z kolektorami słonecznymi wykorzystywane są zwykle zawory do ogrzewania słonecznego. Jeżeli jest to jednak system grzewczy z kotłem na paliwo stałe i kolektorami słonecznymi, po stronie kotła montuje się zawór temperaturowy.

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Problem energii i jej źródeł ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju ludzkości. Wzrost zaludnienia i coraz bardziej konsumpcyjny charakter życia oraz gwałtowny rozwój techniczny wymuszają ciągły wzrost zapotrzebowania na energię. Ok. 80% zasobów energetycznych używanych obecnie to nieodnawialne źródła energii, czyli węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny i uran.

Całkowite zasoby paliw naturalnych, zarówno znanych, jak i tych, które zostaną odkryte w przyszłości, wystarczą w przypadku węgla, ropy i gazu na odpowiednio 200, 100 i 150 lat. Te oszacowania wykonano przy założeniu, że wydobycie kopalin naturalnych nie wzrośnie. Jednak wzrost zużycia tych paliw już o 2%, co wydaje się bardzo ostrożnym założeniem, skraca czas ich wyczerpania się do odpowiednio 150, 55 i 70 lat [1, 2]. Wpływa to na konieczność szukania odnawialnych źródeł energii, których zasoby są teoretycznie niewyczerpalne.

Jednym z takich źródeł jest energia słoneczna, której ilość docierająca do powierzchni Ziemi powinna teoretycznie wystarczyć do pokrycia zapotrzebowania na energię wszystkich jej mieszkańców. Wykorzystywanie tej energii nie wiąże się z ingerencją w środowisko naturalne, gdyż jej pozyskanie nie jest związane z żadnymi odpadami, jednak energia słoneczna nie nadaje się do bezpośredniego wykorzystania ze względu na cykliczność i małą gęstość. Konieczna jest więc konwersja energii słonecznej w inne bardziej użyteczne jej formy i ich magazynowanie.

Najtaniej i najdogodniej magazynuje się energię cieplną i chemiczną. Jednak ze względu na niską sprawność konwersji energii słonecznej, w przypadku biomasy poniżej 2%, preferowane jest magazynowanie energii cieplnej. Sposobów magazynowania energii cieplnej jest bardzo dużo, jednak większość metod opiera się na magazynowaniu energii wysokotemperaturowej wykorzystującej ciepło właściwe cieczy lub ciał stałych, ciepło przemian fazowych i ciepło krystalizacji.

Magazynowanie energii

Magazynowanie jest konieczne, gdy istnieje różnica między zapotrzebowaniem na energię i jej dostarczaniem. Dotyczy to następujących przypadków:

  • stałe dostawy energii i wyraźny, w krótkim czasie, szczyt zapotrzebowania na nią (np. elektrownie wodne lub tradycyjny system energetyczny – indywidualni odbiorcy energii elektrycznej),
  • zmienne dostawy energii i zmienne zapotrzebowanie na nią (np. energia słoneczna z kolektorów – odbiorcy energii cieplnej),
  • zmienne w czasie dostawy energii i zmienne zapotrzebowanie na nią, ale z godzinowym przesunięciem czasowym (np. kolektory słoneczne – ogrzewanie ciepłej wody użytkowej),
  • zmienne w czasie dostawy energii i zapotrzebowanie na nią, ale z sezonowym przesunięciem czasowym (np. kolektory słoneczne – zimowe ogrzewanie pomieszczeń).

Energię można magazynować również wtedy, gdy istnieją znaczne ilości energii odpadowej (straty do otoczenia), którą można wykorzystać w innym czasie lub przez innego odbiorcę, a także gdy przesyłanie jej na duże odległości jest ekonomicznienieopłacalne.

Ilość możliwej do zmagazynowania energii zależy od pojemności magazynu oraz ilości energii, którą można zmagazynować w jednostce masy lub objętości materiału. Większa gęstość magazynowania energii powoduje obniżenie kosztów dzięki mniejszemu rozmiarowi magazynu i zmniejszeniu ilości materiału magazynującego. Czas jest również ważnym parametrem. Magazynowanie energii możemy podzielić na krótkoterminowe (godziny, doby, dni) i długoterminowe (miesiące, sezony, lata).

Przyjęto podział energii na: mechaniczną, elektromagnetyczną, elektryczną, cieplną, chemiczną i jądrową. Każdy z tych rodzajów może ulegać konwersji, ale nie wszystkie są jednakowo użyteczne. Energia mechaniczna, elektryczna, magnetyczna lub chemiczna (paliwa kopalniane) może być z łatwością przetwarzana w inny jej rodzaj, podczas gdy konwersja energii cieplnej jest ograniczona sprawnością obiegu Carnota. Energia może być magazynowana w każdej z wymienionych postaci, ale trzeba pamiętać o dobraniu magazynu tak, by podczas tego procesu nie występowała konwersja energii z jej postaci o wyższej użyteczności do niższej i aby nie traciła ona swojej egzergii [3, 4, 5, 6]. Podstawowe sposoby magazynowania różnych rodzajów energii przedstawiono w tabeli 1.

rodzaj energii a sposób jej magazynowania

Tabela 1. Sposoby magazynowania energii
Źródło: archiwum autora

Magazynowanie energii cieplnej

Magazynowanie energii cieplnej jest najczęściej uzasadnione wtedy, gdy nie jest konieczna jej konwersja w inną postać. Do wyprodukowania jednostki kWh energii mechanicznej czy elektrycznej potrzeba wiele jednostek kWh zmagazynowanejenergii cieplnej. Stąd oprócz sprawności konwersji energii należy również uwzględnić sprawność jej magazynowania, co może wykazać nieopłacalność przedsięwzięcia.

Energię cieplną magazynuje się również wtedy, gdy w pobliżu jej występowania nie ma potencjalnych odbiorców, gdyż transport energii cieplnej na dalsze odległości, nawet w preizolowanych rurach, jest zbyt drogi.

Energia cieplna może być zmagazynowana przy wykorzystaniu:

  • ciepła właściwego cieczy i ciał stałych (zmiana pojemności cieplnej i temperatury czynnika magazynującego, np. złoża naturalne i sztuczne, zbiorniki wodne, formacje wodonośne itp.),
  • ciepła przemian fazowych (temperatura czynnika magazynującego prawie stała, np. hydraty soli, substancje organiczne, eutektyki i mieszaniny, lód),
  • odwracalności reakcji chemicznych i produkcji paliw.
 Zakres temperatur pracy dla wybranych materiałów

Rys. 1. Zakres temperatur pracy dla wybranych materiałów
Źródło: archiwum autora

Magazynowanie energii cieplnej jest stosowane dla szerokiego zakresu temperatur i pojemności cieplnych. W wielu opracowaniach magazynowanie to dzielone jest na trzy grupy: magazynowanie niskotemperaturowe: 100¸120°C, średniotemperaturowe: 120¸500°C i wysokotemperaturowe: powyżej 500°C. Na rysunku 1. przedstawiono zakresy temperatur różnych materiałów, które mogą być wykorzystane jako czynniki robocze w magazynach energii cieplnej, a w tabeli 2. zakresy temperatur magazynowanej energii oraz różne rodzaje jej zastosowań.

wykorzystanie magazynowania energii oraz zakres temperatur

Tabela 2. Zakres temperatury pracy w systemach magazynujących energię cieplną o różnych zastosowaniach
Źródło: archiwum autora

Na podstawie analizy istniejących i projektowanych układów do magazynowania energii cieplnej można stwierdzić, że do ogrzewania domków jednorodzinnych zależnie od ich kubatury i sposobu wykonania niezbędna jest pojemność od 360 do 1200 MJ, dla pomieszczeń hodowlanych 500¸3000 MJ, do ogrzewania pomieszczeń biurowych i kompleksów sklepów (dla osiedli) brane są pod uwagę pojemności 36 000¸360 000 MJ, a do celów przemysłowych powyżej 200 MJ.

Kryteria doboru materiałów do magazynowania energii cieplnej

Przy doborze czynnika magazynującego ciepło należy kierować się czterema podstawowymi kryteriami: termodynamicznym, kinetycznym, chemicznym i ekonomicznym. Każde z tych kryteriów może być określone bardziej szczegółowo dla wybranego sposobu magazynowania. Najważniejsze cechy, którymi powinien się charakteryzować materiał do magazynowania energii cieplnej:

  • możliwie duże: pojemność cieplna, ciepło właściwe, ciepło przemiany fazowej i gęstość,
  • punkt topnienia przemiany fazowej lub chemicznej powinien znajdować się powyżej temperatury ochładzania złoża i poniżej temperatury czynnika dostarczającego energię,
  • materiał nie powinien ulegać przechłodzeniu i przegrzaniu (muszą być zapewnione punkty nukleacji przez odpowiednie dodatki),
  • pojemność cieplna powinna być stała w kolejnych cyklach grzania i chłodzenia, bez histerezy termicznej,
  • przemiana fazowa przebiegająca kongruentnie (ciecz i ciało stałe mają ten sam skład) i w sposób całkowity, w przeciwnym razie może nastąpić segregacja, a więc i zmiana składu chemicznego materiału,
  • dobra przewodność cieplna obydwu faz w przypadku przemiany fazowej,
  • możliwie mała rozszerzalność cieplna i jak najmniejsze zmiany objętości w trakcie przemiany fazowej, w przeciwnym razie może to spowodować utrudnienie rozwiązań konstrukcyjnych,
  • stabilny skład chemiczny i struktura, tak aby kolejne cykle grzania i chłodzenia nie powodowały segregacji i rozkładu chemicznego (utlenienia, hydrolizy, uwodnienia itd.) – jest to szczególnie istotne w podwyższonych temperaturach (a więc w stanie ciekłym) ze względu na możliwość dyfuzji atomów, a także zachodzenia nieprzewidzianych reakcji chemicznych,
  • niska prężność pary w celu obniżenia kosztów zasobnika,
  • brak reakcji z materiałem zbiornika lub wymiennikiem,
  • materiał nie powinien być niebezpieczny (trujący, toksyczny, łatwopalny), ponieważ zawsze należy przewidywać możliwość jego wycieku ze zbiornika, powinien być za to tani i łatwo dostępny.

Dla każdego ze sposobów magazynowania energii niezbędna jest znajomość wymienionych powyżej właściwości cieplno-fizycznych i ich stabilności w czasie.

Gacz parafinowy

Gacz parafinowy, z którego wytwarza się parafinę, a następnie świece, jest jednym z produktów pośrednich destylacji ropy naftowej. Ze względu na ograniczone zapotrzebowanie i trudności ze zbytem musi być on dalej przetwarzany, co wymaga dodatkowych nakładów i zwiększa koszty technologiczne w przemyśle rafineryjno-petrochemicznym. Wstępne rozpoznanie wskazuje, że materiał ten ma większość cech dobrego czynnika do magazynowania energii cieplnej: jest neutralny korozyjnie, nietoksyczny, trwały chemicznie i tani [7, 8].

Gacz parafinowy jest mieszaniną węglowodorów alifatycznych (liniowych) o zróżnicowanym składzie. W literaturze fachowej podawane są własności termodynamiczne poszczególnych jego składników, a nie ich mieszaniny, która może mieć dowolny skład. W tej sytuacji przydatność gaczu parafinowego jako czynnika magazynu ciepła można było zweryfikować jedynie eksperymentalnie. Do badań wybrano lekki gacz parafinowy o zaolejeniu do 4% z Rafinerii Gdańskiej S.A.

Wyznaczanie własności gaczuWłasności fizyczne gaczu przeznaczonego do badań nad określeniem jego przydatności jako materiału magazynującego ciepło przedstawiono w tabeli 3.

parametry, norma a wartość

Tabela 3. Wyniki badań własności fizycznych gaczu parafinowego lekkiego o zaolejeniu do 4% z Rafinerii Gdańskiej S.A. [7, 8]
Źródło: archiwum autora

Badania własności termodynamicznych gaczu przeprowadzono w różnicowym kalorymetrze skaningowym DSC 7 firmy Perkin Elmer. Zakres temperatur pomiaru, czyli 30-70°C, dobrano tak, aby nie doszło do zmian fizycznych i chemicznych gaczu i by pokrywał on zakres pracy magazynu ciepła. Szybkość ogrzewania wynosiła 10 K/min. W wyniku pomiaru bezpośrednio wyznaczono temperatury topnienia i krystalizacji gaczu, a jego ciepło właściwe pośrednio, z analizy otrzymanych termogramów.

Przykładowy termogram przedstawiono na rys. 2 [9]. Otrzymane krzywe to termogramy topnienia i krystalizacji. Na obu widoczne są dwa oddzielne piki, które świadczą o występowaniu dwóch różnych faz krystalicznych. Te różne fazy wynikają z innego (pod względem długości łańcucha węglowego) składu parafiny.

ciepło a temperatura

Rys. 2. Termogram gaczu parafinowego wykonany różnicowym kalorymetrem skaningowym DSC 7 [9]
Źródło: archiwum autora

Analizując krzywą topnienia, widzimy, że pierwsza faza krystaliczna topi się w przedziale temperatur 12,7¸40,6°C (285,7¸313,6 K), a druga w przedziale 40,6¸60°C (313,6¸333 K). Całkowite stopienie gaczu obserwujemy już w temperaturze 49,7°C (322,7 K). Z kolei pierwsza faza krystalizuje w przedziale temperatur 45,1¸23,5°C (318,1¸296,5 K), a druga w przedziale 23,5¸2,6°C (296,5¸276,1 K). Pojawienie się fazy stałej obserwujemy w temperaturze 38,7°C (311,7 K).

Zmiana stanu skupienia z ciekłego na stały uwalnia tę samą ilość energii, jaka została zaabsorbowana podczas procesu topnienia, tj. 188 kJ/kg. Pomiar ciepła właściwego wykazał, że w fazie stałej wynosi ono dla gaczu 1,8 kJ/(kg K), natomiast w fazie ciekłej 2,18 kJ/(kg K). Zmiana entalpii w zakresie 12,7¸60°C (285,7¸333 K) wynosi aż 188 kJ/kg, jest to efekt przemiany fazowej. Na rysunku 3. porównano, w tym samym zakresie temperatur ΔT = 15 K, pojemności cieplne różnych ogrzewanych materiałów z topniejącym gaczem. W pracy [17] zamiast gaczu porównano parafinę o pojemności cieplnej ok. 240 kJ/kg.

pojemność cieplna dla różnych materiałów

Rys. 3. Porównanie pojemności cieplnych różnych materiałów [17]
Źródło: archiwum autora

Badania eksperymentalne magazynu ciepła

Badania eksploatacyjne gaczu parafinowego przeprowadzono metodą porównawczą w tym samym zasobniku ciepła, w którym materiałem magazynującym ciepło były naprzemiennie woda lub gacz. W ten sposób wyeliminowano wpływ konstrukcji samego magazynu na przebieg zjawiska. Jako źródło ciepła wykorzystano kolektor słoneczny KS 1500.

Stanowisko badawcze

Stanowisko pomiarowe składało się z kolektora słonecznego, zasobnika ciepła z gaczem, wymiennika powietrznego (konwektora) do rozładowania magazynu, termostatu i układu pomiarowego oraz instalacji hydraulicznej.

W skład instalacji eksperymentalnej wchodziła również pompa cyrkulująca UPS 2540, zawór dławicowy regulujący natężenie przepływu oraz przepływomierz. Pompa obiegowa zasilana była z sieci elektrycznej poprzez blok regulacyjny. Wymuszała ona przepływ cyrkulacyjny wody w instalacji, dzięki czemu uzyskano możliwość zainstalowania odbiornika – magazynu ciepła poniżej kolektora. Zainstalowanie przepływomierza na głównym rurociągu umożliwiało odczyt natężenia przepływu czynnika grzejnego i określenie strumieni ciepła.

Budowa magazynu ciepła

Skonstruowano magazyn ciepła bez konieczności przepływu czynnika roboczego przez układ wężownic. Miało to na celu wyeliminowanie dużych oporów jego przepływu oraz przestrzeni „martwych" w gaczu parafinowym, w których nie ulegałby on przemianie fazowej. Stały gacz nie jest dobrym przewodnikiem ciepła i dlatego powierzchnia wymiany powinna być maksymalnie duża. Taką możliwość stwarza konstrukcja analogiczna do płytowego wymiennika ciepła, ale bez płyt. Przepływ czynnika roboczego, który z dwóch stron opływałby gacz parafinowy i na maksymalnie dużej powierzchni wymieniał z nim ciepło, zapewniło rozwiązanie przedstawione na rys. 4.

Schemat zbiornika akumulującego ciepło w gaczu parafinowym

Rys. 4. Schemat zbiornika akumulującego ciepło w gaczu parafinowym ulegającym przemianie fazowej (w rzeczywistości tacek było 10 i inne były proporcje ich wymiarów)
Źródło: archiwum autora

Magazyn ciepła składał się z przezroczystego, wykonanego z polimetakrylanu metylu (pleksiglasu) zbiornika o pojemności 0,141 m3. Dzięki temu możliwa była wizualizacja przepływu czynnika roboczego i zachowania się gaczu podczas przemiany fazowej. W celu ograniczenia strat ciepła zbiornik zaizolowano warstwą styropianu grubości 20 cm.

Gacz parafinowy, lżejszy od wody, umieszczony w odwróconych do góry dnem tackach nie mógł z nich wypłynąć, nawet po roztopieniu, ze względu na obwodowy rant, który miała każda z tacek (ich rozmieszczenie przedstawiono na rys. 4). Zapewniało to wymianę ciepła od gorącego czynnika roboczego obmywającego tacki od góry poprzez ich dno do gaczu oraz w trakcie przepływu wody pod tacką w bezpośrednim jej kontakcie z gaczem, z którym się nie mieszała.

Energia cieplna dostarczona przez medium grzewcze do gaczu składała się z trzech strumieni Q = Q1 + Q2 + Q3. Q1 to ciepło ogrzania stałego gaczu do temperatury jego topnienia, Q2 to ciepło przemiany fazowej, a Q3 – ciepło ogrzewania ciekłego gaczu.

Układ pomiarowy

Układ pomiarowy stanowiska składał się z instalacji: elektronicznej, elektrycznej i kontrolno-pomiarowej. Instalację elektroniczną stanowił sterownik elektryczny różnicowy G–41–01 z dwiema sondami pomiaru temperatury – na wlocie i wylocie z kolektora – oraz układ termopar sprzęgniętych z komputerem rejestrującym rozkład 32 temperatur w zbiorniku. Regulator różnicowy przeznaczony był do sterowania pracą silnika pompy oraz stabilizacji temperatury w stanowisku doświadczalnym.

Wynik kalibracji 32 termopar do pomiaru rozkładu temperatur

Rys. 5. Wynik kalibracji 32 termopar do pomiaru rozkładu temperatur w magazynie ciepła
Źródło: archiwum autora

Układ termopar umożliwiał odczyt rozkładu temperatur w zbiorniku. Całość połączona była poprzez multiplekser z komputerem, który dzięki specjalnie napisanemu programowi umożliwiał dokładny odczyt i rejestrację zmian temperatury i sporządzał akwizycje danych. Dokładność odczytu temperatury przez 32 termopary umieszczone w różnych miejscach magazynu ciepła (ścianki boczne, dna tacek, wewnątrz gaczu, w przepływającym medium) obrazuje rys. 5. W trakcie kalibracji termopar i magazynu ciepła czynnik roboczy, pobierany z termostatu o temperaturze 58,2°C, spełniał funkcję czynnika termostatującego.

W skład układu pomiarowego wchodził również wspomniany wcześniej przepływomierz elektroniczny połączony poprzez multiplekser z komputerem.

Procedura eksperymentu

W trakcie pomiarów z wykorzystaniem kolektora słonecznego okazało się, że zmienne warunki pogodowe i zbyt duże zachmurzenie nie pozwalają na badania porównawcze pracy magazynu ciepła wypełnionego samą wodą i topiącym się gaczem parafinowym z przemianą fazową. Ponieważ nie dysponowano symulatorem światła słonecznego o mocy odpowiadającej zainstalowanemu kolektorowi, postanowiono jego pracę wspomagać dogrzewaniem czynnika roboczego dodatkową grzałką elektryczną o mocy 1,7 kW. Należy przypomnieć, że celem badań nie był kolektor, lecz magazyn ciepła.

symulacja pracy kolektora słonecznego przy pomocy termostatu

Rys. 6. Przykład symulacji pracy kolektora słonecznego przy pomocy sterowanego programowo termostatu dla wiosny lub jesieni
Źródło: archiwum autora

Po zweryfikowaniu poprawności tej koncepcji i jej przetestowaniu można było kolektor słoneczny całkowicie wyeliminować, a jego pracę zasymulowano dogrzewaniem czynnika w termostacie, sterowanym programowo w oparciu o idealne charakterystyki nasłonecznienia typowe dla danych pór roku. Wartości nasłonecznienia przeliczane były na moc grzałki przy następujących założeniach: stałe wartości nasłonecznienia N = 900, 1000, 1100 i 1200 W/m2, sprawność kolektora słonecznego h = 80%, powierzchnia absorpcyjna F = 1,5 m2.

Przykładowa symulacja potrzebna do napisania programu sterującego pracą termostatu, opracowana dla okresu wiosna–jesień została przedstawiona na rys. 6. Wyeliminowanie kolektora pozwoliło uniezależnić badania od pór roku i zmiennych warunków pogodowych i prowadzić je w laboratorium. Dokładność i powtarzalność otrzymanych wyników okazała się wyższa, niż gdyby zastosowano symulator promieniowania słonecznego. Charakterystyka długości promieniowania takiego symulatora jest tylko imitacją światła słonecznego i dodatkowo zmienia się wraz ze zmianą natężenia promieniowania. Tych wad nie ma symulator pracy kolektora.

Rozładowywanie magazynu ciepła odbywało się przez przestawienie elektromagnetycznych zaworów i skierowanie czynnika roboczego zamiast do podgrzewającego go termostatu do konwertorowego wymiennika ciepła, skąd ciepło oddawane było do powietrza w laboratorium. Po rozładowaniu magazynu automatycznie następowało ponowne przestawienie zaworów i ładowanie go ciepłem ogrzanego w termostacie czynnika.

Ciąg dalszy w nr. 5/2010

Literatura

  1. Energy 2000. A Plan of Action for Sustainable Development, Danish Ministry of Energy, April 1990.
  2. Lewandowski W.M., Proekologiczne odnawialne źródła energii, WNT, Warszawa 2006.
  3. Domański R., Jaworski M., Rebow M., Badanie procesów magazynowania energii w przemianach fazowych, Konferencja naukowa „Problemy badawcze energetyki cieplnej", Warszawa 1993.
  4. Domański R., Magazynowanie energii cieplnej, PWN, Warszawa 1990.
  5. Schmidt F.W., Willmott A.J., Thermal Energy Storage and Regeneration, Hemisphere Publishing Co., 1981.
  6. Veziroglu T.N., Energy Conservation, Management, Alternative energy sources IV, edited by T. Nejat Veziroglu Ann Arbor Science, Ann Arbor 1982.
  7. Świadectwo jakości gaczu parafinowego lekkiego z Rafinerii Gdańskiej S.A., ze zbiornika 20S118, z numeru próby 725, Gdańsk 1999.
  8. Karta charakterystyki gaczu parafinowego GL 16, Grupa Lotos, 2009, www.lotos.pl/pobierz_plik/29289.
  9. Gacz parafinowy, „Bezpieczeństwo Pracy" nr 6/2003, www.ciop.pl/6928.
  10. Narucki W., Konwersja energii słonecznej i jej magazynowanie, praca magisterska, promotor W.M. Lewandowski, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Gdańsk 1999.
  11. Thoene J., Solarhaus III, Ebnat-Kappel (Schweiz) 2000, http://www4.architektur.tu-darmstadt.de/powerhouse/db/248,id_179,s_Projects.fb15.
  12. BASF, Micronal® PCM, Intelligent Temperature Management for Buildings, ww.micronal.de.
  13. Materiały zmieniające fazę – inteligentna regulacja temperatury, „Wiedza i Życie" nr 9/2007.
  14. Technologie PCM, Micronal PCM, Velutherm, 2009, http://www.velutherm.cz/pl/pcm.php.
  15. Zhou G., Yinping Zhang Y., Wang X., Lin K., Xiao W., An assessment of mixed type PCM-gypsum and shapestabilized PCM plates in a building for passive solar heating, Solar Energy No. 81/2007.
  16. Wnuk R., Bilans energetyczny pomieszczenia ze strukturalnym, funkcjonującym w cyklu dobowym, magazynem ciepła z materiałem fazowo-zmiennym, „Budownictwo – Czasopismo Techniczne Politechniki Krakowskiej"nr 5/2009.
  17. Farid M., Mecaial N., Use of Phase Change Materials for Thermal Comfort and Electrical Energy Peak Load Shifting, U21 International Conference on Energy Technologies and Policy, September 2008, Birmingham, UK.
  18. Khudhair A., Farid M.M., Chen J.J., Hamadi N., Distributed thermal storage in full size office buildings using phase change materials (PCM)-Plasterboards, 5th Pacific-Asia Rim Thermal Science and Engineering Workshop (PaRSTEE2005), April 2005, Auckland, New Zealand, http://www.ecm.auckland.ac.nz/conf/partsee5/Session%206/MFarid%20PCM.pdf.
  19. Kosieradzki J., Magazynowanie energii słonecznej, „Rynek Instalacyjny" nr 1–2/2010.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Partnerstwo Panasonic i tado°

Partnerstwo Panasonic i tado° Partnerstwo Panasonic i tado°

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania...

Firmy tado° i Panasonic poinformowały o swoim partnerstwie, dzięki którym najnowocześniejsze produkty i technologie pomp ciepła łączą się z wiodącymi na rynku usługami inteligentnej kontroli ogrzewania i zarządzania energią. To część misji obu firm, mającej na celu dekarbonizację domów i pomoc klientom w oszczędzaniu na kosztach energii.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis Klimatyzator Hisense Easy Smart z modułem Wi-Fi gratis

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

W kwietniu do każdego klimatyzatora marki Hisense dodawany jest moduł Wi-Fi gratis.

ECO Comfort Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora? Klimatyzacja: cena montażu klimatyzacji w 2024 roku. Na co zwrócić uwagę, planując zakup klimatyzatora?

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do...

Montaż klimatyzacji w domu jeszcze do niedawna wydawał się dobrem luksusowym, zarezerwowanym dla dobrze sytuowanych inwestorów. Postępujące zmiany klimatyczne i powszechność systemów klimatyzacyjnych do domów i firm sprawiły, że montaż klimatyzatora jest niemalże standardem w nowoczesnym budownictwie, a sam koszt założenia klimatyzacji nie należy do wysokich, ponadto zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu jest objęty programami dofinansowującymi inwestycję.

Flamco news Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE Flamco Zawory kulowe Simplex KFE Flamco

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są...

Zawory kulowe Simplex KFE marki Flamco, obecne na rynku od ponad 30 lat, nie tylko ułatwiają napełnianie i opróżnianie instalacji. Wyposażone są w wiele udogodnień technicznych, które sprawiają, że są elastyczne w podłączaniu, łatwe w montażu i obsłudze i efektywne w użyciu. Umożliwiają o 50% szybsze spuszczenie wody z kotłów lub zbiorników magazynowych dowolnej wielkości niż w przypadku innych porównywalnych zaworów.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X Nowy kondensacyjny kocioł gazowy od marki Beretta MYNUTE EVO-X

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny...

MYNUTE EVO-X wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wzornictwem, ale przede wszystkim zastosowanymi technologiami. Od szerokiego zakresu modulacji 1:10 we wszystkich modelach, przez jeszcze bardziej wydajny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej z odnowionym adaptacyjnym systemem spalania, aż po nowy panel z możliwością sterowania dotykowego.

RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A./Beretta news Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze Beretta Show Truck, czyli mobilne centrum szkoleniowo-doradcze

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła...

Beretta Show Truck rozpoczął na początku kwietnia swoją trasę po Polsce, która potrwa do listopada. W tym czasie nasze auto, w którym mamy zamontowane: pompę ciepła typu monoblok Hydro Unit M, pompę ciepła typu split Exclusive Agile, kocioł kondensacyjny Mynute Evo X (NOWOŚĆ!) oraz klimatyzację Breva odwiedzi kilkudziesięciu Autoryzowanych Dystrybutorów w całym kraju.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Jerzy Chodura Magazynowanie energii w dużych instalacjach solarnych

Magazynowanie energii w dużych instalacjach solarnych Magazynowanie energii w dużych instalacjach solarnych

Instalacje solarne, w których energia zostanie odpowiednio zmagazynowana, mogą zaspokajać potrzeby cieplne odbiorców w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania przez cały...

Instalacje solarne, w których energia zostanie odpowiednio zmagazynowana, mogą zaspokajać potrzeby cieplne odbiorców w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania przez cały rok kalendarzowy, również w okresie grzewczym. Instalacje takie są popularne zwłaszcza w Niemczech, interesują się nimi również polscy inwestorzy. Z uwagi na fakt, że największe promieniowanie słoneczne przypada na okres letni, a szczyt okresu grzewczego mamy zimą, w instalacjach solarnych do przygotowania...

Z. Heidrich Próżniowy czy płaski

Próżniowy czy płaski Próżniowy czy płaski

Wielu sprzedających kolektory słoneczne zapewnia o ich wysokiej wydajności podając zalety materiałów i technologii wykorzystanych do ich produkcji, pomijając niestety podstawowe dane pozwalające określić...

Wielu sprzedających kolektory słoneczne zapewnia o ich wysokiej wydajności podając zalety materiałów i technologii wykorzystanych do ich produkcji, pomijając niestety podstawowe dane pozwalające określić ich rzeczywistą wydajność. Kolektory słoneczne mają ściśle charakteryzujące je parametry. Pozwalają one na wyliczenie spodziewanych efektów pracy i porównanie pomiędzy sobą różnych kolektorów.

Jerzy Kosieradzki Współpraca instalacji solarnej z pompą ciepła

Współpraca instalacji solarnej z pompą ciepła Współpraca instalacji solarnej z pompą ciepła

Zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych, a przez to szczególnie polecanych. W artykule opisano instalację, w której połączono...

Zarówno kolektory słoneczne, jak i pompy należą do czystych źródeł ciepła, czyli nieprodukujących gazów cieplarnianych, a przez to szczególnie polecanych. W artykule opisano instalację, w której połączono ze sobą te urządzenia.

prof. nzw. dr hab. inż. Zbysław Pluta, dr inż. Ryszard Wnuk Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi Projektowanie dużych instalacji z kolektorami słonecznymi

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej...

W artykule zawarto zagadnienia związane z projektowaniem dużych instalacji słonecznych na przykładzie systemu wstępnego podgrzewania wody uzupełniającej zład sieci ciepłowniczej Zakładu Energetyki Cieplnej (ZEC) w Wołominie. Omówiono zasadnicze różnice w opracowaniu koncepcji i konstrukcji „małych” i „dużych” instalacji, a także będące ich konsekwencją różnice w sposobach sterowania, zabezpieczeń i eksploatacji.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.