Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Opomiarowanie hybrydowego węzła cieplnego wykorzystującego OZE

Zastosowane czujniki temperatury
Koncepcja i budowa systemu pomiarowego ciepła w budynku szkolnym
Koncepcja i budowa systemu pomiarowego ciepła w budynku szkolnym
flickr.com

W artykule omówiono koncepcję i budowę systemu pomiarowego ciepła w budynku szkolnym zasilanym przez hybrydowe źródła ciepła (pompa ciepła z kolektorami słonecznymi i kotłem gazowym). Przedstawiono pierwsze rezultaty badań oraz porównano roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku określone w audycie energetycznym z wartością uzyskaną w wyniku pomiarów.

Ciąg dalszy artykułu...

Do pomiaru przepływu wody zastosowano przepływomierze wirnikowe firmy GWF typu Unico i MTWH, zależnie od wielkości projektowanego strumienia. Unico to przepływomierze jednostrumieniowe, przeznaczone dla przepływów nominalnych do 2,5 m3/h oraz temperatur pracy do 90°C. Natomiast przepływomierze MTWH są przeznaczone do pracy przy przepływach nominalnych do 15 m3/h i temperaturze pracy do 110°C. Wszystkie przepływomierze współpracują z impulsatorami kontaktronowymi IPG.

Zastosowane czujniki temperatury TOPE 41 oraz TOP 1068 to czujniki rezystancyjne wykonane w oparciu o platynowy rezystor Pt100 lub Pt500.

Układ elektroniczny przelicznika LEC5 zawiera pamięć EEPROM przechowującą dane pomiarowe z ostatnich 12 miesięcy. Są to wskazania energii i energii taryfowej, objętości, maksymalnej mocy, maksymalnego przepływu i stanów awaryjnych, wskazania miesięczne oraz rejestry godzinowe i dobowe. Oprogramowanie przeliczników umożliwia także pomiar ciepła i chłodu oraz zapamiętywanie rezultatów pomiarów w oddzielnych rejestrach. Pozostałe dane techniczne przelicznika przedstawia tabela 2.

Przelicznik LEC5 wyposażony jest w złącza umożliwiające dołączenie wymiennych modułów komunikacyjnych: ASI, M-Bus, LonWorks, RS232, RS485 lub modułu radiowego. Standard magistrali ASI został opracowany w KFAP dla przeliczników LEC.

W obiekcie zastosowano rozwiązanie ze standardem magistrali ASI. Jego architektura została schematycznie przedstawiona na rysunku 2. Sieć ciepłomierzy obsługiwana jest przez komputer za pośrednictwem sterownika SM 84. Jego zadaniem jest dwustronna konwersja sygnałów interfejsu RS232 na standard ASI oraz do zasilania modułów ASI w ciepłomierzach podłączonych do magistrali. Na komputerze powinno być zainstalowane odpowiednie oprogramowanie wykorzystujące protokół ASI. Zastosowano sterownik w wersji SM-84/I umożliwiającej komunikację komputera z siecią ciepłomierzy przez internet.

Możliwy jest odczyt danych z maksymalnie 250 ciepłomierzy LEC5 wyposażonych w moduły komunikacyjne ASI. Do odczytu danych pomiarowych przewidziano przeznaczony do tych zastosowań system Inkal [1]. Istotną dla rozpatrywanego systemu cechą użytkową przelicznika LEC5 jest możliwość podłączenia czterech dodatkowych urządzeń pomiarowych wyposażonych w układ impulsatora (rys. 3). Może to być wodomierz, licznik gazu lub energii elektrycznej itp. Rozwiązanie to upraszcza strukturę systemu pomiarowego, łącząc w jednym urządzeniu pomiary różnych wielkości.

Po uruchomieniu pozostałych ciepłomierzy (LC5 i LC6) planowana jest rozbudowa systemu o pomiar zużycia energii elektrycznej, gazu i wody w budynku. Następnym etapem prac będzie budowa zintegrowanego, nadrzędnego systemu sterowania i monitoringu węzła cieplnego typu SCADA w oparciu o istniejące urządzenia pomiarowe i czujniki.

Wyniki badań

Autorzy badają potrzeby energetyczne analizowanego budynku od 2004 roku. Jednak precyzyjne pomiary i weryfikację dotychczasowych rezultatów umożliwił dopiero prezentowany system. Pierwsze cztery ciepłomierze uruchomiono w październiku 2007 roku, co już pozwoliło na analizę sezonu grzewczego 2007/2008. Rezultaty tych pomiarów zobrazowano na rysunku 4, dodatkowo zaznaczając średnie temperatury miesięczne według danych IMGW.

Widoczna jest zależność ciepła dostarczanego na potrzeby grzewcze budynku od temperatury otoczenia. Należy przy tym uwzględnić czas pracy szkoły. W lutym, mimo niższych temperatur, ilość ciepła dostarczanego do budynku była mniejsza niż w marcu. Wpłynęły na to ferie szkolne, które odbywały się w lutym. Widoczna jest także, choć niewielka przy tej mocy urządzeń, wartość ciepła dostarczanego przez kolektory słoneczne. Rośnie ona wyraźnie w miesiącach cieplejszych.

   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl