Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Opomiarowanie hybrydowego węzła cieplnego wykorzystującego OZE

Wnioski
Koncepcja i budowa systemu pomiarowego ciepła w budynku szkolnym
Koncepcja i budowa systemu pomiarowego ciepła w budynku szkolnym
flickr.com

W artykule omówiono koncepcję i budowę systemu pomiarowego ciepła w budynku szkolnym zasilanym przez hybrydowe źródła ciepła (pompa ciepła z kolektorami słonecznymi i kotłem gazowym). Przedstawiono pierwsze rezultaty badań oraz porównano roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku określone w audycie energetycznym z wartością uzyskaną w wyniku pomiarów.

Ciąg dalszy artykułu...

Dla badanego sezonu grzewczego, obejmującego miesiące od października 2007 r. do kwietnia 2008 r., wszystkie źródła dostarczyły łącznie 475,26 GJ ciepła. Z tego znaczna większość, bo 87,42%, przypadło na pompę ciepła, 10,28% na kocioł gazowy, a na kolektory słoneczne pozostałe 1,15%. Potrzeby grzewcze budynku szkoły wyniosły 401,64 GJ. Pozostała część, tj. 73,62 GJ, pokryła zapotrzebowanie na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz straty w instalacji. Jednak ze względu na bardzo dobry stan izolacji cieplnej rur można przyjąć, że straty te nie wynoszą więcej niż kilka procent. Ich dokładna wartość będzie możliwa do określenia po uruchomieniu pozostałych ciepłomierzy i dokonaniu szczegółowej analizy bilansu cieplnego całego węzła.

Rzeczywista wartość ciepła do ogrzewania budynku jest o ponad połowę niższa, niż to określono w audycie energetycznym budynku (923,9 GJ). Powodem tej różnicy jest przede wszystkim charakter użytkowania obiektu. Szkoła w rzeczywistych warunkach jest w pełni ogrzewana i wentylowana tylko w dni nauki szkolnej, maksymalnie przez 10 godzin na dobę. W pozostałym czasie wentylacja jest wyłączona, a w godzinach nocnych pompa ciepła pracuje w trybie zredukowanym. Stosowany jest także częściowy odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego w rekuperatorze. Wymienione elementy wpływają na zmniejszenie potrzeb cieplnych budynku.

Obliczony na podstawie pomiarów wskaźnik sezonowego jednostkowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku netto wynosi EA = 42,7 kWh/m2, a EV = 14,4 kWh/m3. Porównując tę wartość ze spotykanymi w literaturze [3], można stwierdzić, że badany obiekt jest budynkiem o niskim zapotrzebowaniu na ciepło do celów grzewczych.

Wnioski

Zaprezentowany system pomiarowy ze względu na swoją elastyczną strukturę pozwala na szybką i łatwą rozbudowę o kolejne punkty pomiarowe. Możliwy jest przy tym pomiar zużycia ciepła, energii elektrycznej, wody i gazu. Rozwiązanie to pozwala na bieżące analizowanie i kontrolę gospodarki energetycznej w obiekcie, wykrywanie i rejestrację awarii oraz wspomaga podejmowanie decyzji w sprawie taryf lub optymalizacji wykorzystania obiektu.

Autorzy planują jego dalszą rozbudowę, także jako elementu systemu zintegrowanego sterowania i monitoringu węzła cieplnego. Pozwoli to efektywniej wykorzystać lokalnie dostępne zasoby energetyczne i zminimalizować koszty  dostawy ciepła dla budynku.

Autorzy dziękują firmie APATOR-KFAP Sp. z o.o. z Krakowa, a w szczególności jej prezesowi mgr. inż. Karolowi Goldzie za pomoc w skompletowaniu systemu pomiarowego i bezpłatne przekazanie urządzeń pomiarowych na potrzeby szkoły oraz Katedry Energetyki i Ochrony Środowiska AGH oraz mgr. inż. Zbigniewowi Szramelowi za pomoc techniczną przy doborze urządzeń.

Literatura

1. Ciepłomierze LQM-III..., CQM-III-K, LEC5, katalog, APATOR-KFAP.
2. Instrukcja obsługi ciepłomierza LEC 5, KFAP Sp. z o.o., Kraków 2004
3. Lis P., Zużycie ciepła do ogrzewania w aspekcie budynków edukacyjnych, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo,Wentylacja” nr 5/2006.
4. Zimny J., Fiszer T., Audyt energetyczny szkoły gimnazjum (w budowie) w Gródku nad Dunajcem, sprawozdanie z pracy własnej, Katedra Maszyn i Urządzeń Energetycznych AGH, Kraków 2001.

   15.04.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl