Artykuł sponsorowany

Kolektory słoneczne - dofinansowania

Viessmann
Viessmann

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze).

Kolektory próżniowe, Fot. ViessmannDofinansowanie jest skierowane do osób fizycznych będących właścicielami domków jednorodzinnych oraz do wspólnot mieszkaniowych, z wyłączeniem obiektów przyłączonych do sieci cieplnych. Na dofinansowania w latach 2010–2014 przeznaczono łącznie kwotę 300 mln zł. Dofinansowanie może wynieść do 45% brutto kredytu bankowego, ale nie więcej niż 2500 zł/m2 instalacji solarnej. Kwota dofinansowania oprócz kolektora słonecznego może obejmować również koszt:

  • projektu budowlano–wykonawczego,
  • nabycia nowych elementów instalacji kolektorów słonecznych wraz z zasobnikiem i aparaturą kontrolno–pomiarową,
  • zakupu ciepłomierza,
  • montażu,
  • podatku VAT.

Kolektor płaski, Fot. ViessmannProcedura uzyskania dofinansowania jest stosunkowo prosta: należy wybrać typu kolektora słonecznego, złożyć wniosek o dofinansowanie na zakup do wybranego Banku (spis banków powyżej). Następnie, po akceptacji wniosków przez Bank, Inwestor podpisuje umowę kredytu z dotacją z Bankiem. Kolejnym etapem jest przedłożenie w Banku protokołu  końcowego odbioru wraz z fakturami oraz innymi dokumentami określonymi w umowie. Dotację do banku przekazuje NFOŚiGW na podstawie potwierdzenia zrealizowania inwestycji. Należy również pamiętać, że od dotacji należy odprowadzić podatek dochodowy.

Z dofinansowania można skorzystać pod warunkiem, że montowane kolektory posiadają certyfikat „Solar Keymark”. Certyfikat ten posiadają wszystkie kolektory słoneczne znajdujące się w ofercie firmy Viessmann.
Kolektory rurowe, próżniowe, Fot. ViessmannOferta kolektorów słonecznych firmy Viessmann to 2 kolektory płaskie (Vitosol 100-F i polecany, bardziej wydajny Vitosol 200-F) i 2 kolektory próżniowe: Vitosol 200-T i wcześniej wymieniony Vitosol 300-T.

„Próźniówka” zbudowana jest w oparciu o szklane rury w których w próżni umieszczone są miedziane płytki pokryte absorberem Sol-Titan. Pod płytką absorbera przytwierdzony jest przewód cieplny tzw. heat-pipe. Jest to specjalna rurka transportująca ciepło z absorbera do czynnika solarnego, który w kolektorze znajduje się tylko w przewodzie zbiorczym w korpusie kolektora.
Zaletą rozwiązania „heat-pipe” jest mniejsza ilość czynnika solarnego w instalacji, przez to mniejsze naczynie solarne (dobierane na podstawie ilości czynnika solarnego). Dodatkowo suche połączenie pomiędzy tubą kolektora próżniowego a przewodem zbiorczym ułatwia ewentualną wymianę rury próżniowej nawet w pracującej instalacji solarnej.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronach:

  • NFOŚiGW (www.nfosigw.gov.pl)
  • Viessmann (www.viessmann.pl/pl/products/Solar-Systeme/dotacje_na_kolektory.html).

Viessmann
www.viessmann.pl

   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl