Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Duże instalacje solarne. Podstawowe zalecenia

Duża instalacja solarna w Hotelu Cedzyna
Duża instalacja solarna w Hotelu Cedzyna
Watt

Projektowanie, dobór i wykonawstwo dużych instalacji solarnych wymaga wiedzy znacznie wykraczającej poza tą, która wystarcza w przypadku domowych instalacji. Podczas przeprowadzania procedury przetargowej podstawowym wymaganiem powinny być referencje firm wykonawczych, jednak nikt nie sprawdza prawidłowości funkcjonowania instalacji przez nie wykonanych. Często też o instalacji decyduje projektant, który przygotowując projekt, może nie uwzględnić wielu specyficznych dla pól kolektorów warunków. Efektem mogą być awarie instalacji lub brak oczekiwanej wydajności energetycznej.

Definicja dużej instalacji solarnej

Pole kolektorów w Marstal w Danii, Fot. archiwum autora

Przyjmuje się, że na dużą instalację solarną składają się kolektory o powierzchni przekraczającej 100 m2. Instalacje takie mogą być przeznaczone m.in. do:

 • przygotowania ciepłej wody użytkowej,
 • ogrzewania wody basenowej,
 • połączonego przygotowania c.w.u., wspomagania ogrzewania i ewentualnie ogrzewania wody basenowej,
 • przemysłowego przygotowania ciepła,
 • magazynowania energii w celach grzewczych,
 • klimatyzacji obiektów.

Wstępna ocena możliwości zastosowania kolektorów

Przed rozpoczęciem projektowania instalacji solarnej z wykorzystaniem kolektorów słonecznych niezbędne jest sprawdzenie, czy w obiekcie można je zastosować. Podstawowymi kryteriami, które należy przeanalizować w instalacjach do przygotowania c.w.u., są:

 • właściwe usytuowanie budynku, a zwłaszcza powierzchni oraz nachylenia dachu przeznaczonego pod kolektory,
 • występowanie zacienienia spowodowanego przez drzewa lub sąsiadujące obiekty,
 • liczba osób zamieszkujących obiekt w kontekście wielkości powierzchni wymaganej dla kolektorów,
 • istnienie pomieszczeń o wymaganej kubaturze,
 • które miałyby pomieścić zasobniki,
 • możliwość poprowadzenia rurociągów w sposób redukujący straty energii.

Właściwe usytuowanie to takie położenie połaci dachu, które pozwala na zamontowanie na niej kolektorów bez nadmiernej straty uzysku energetycznego. Gdy warunek ten nie może zostać spełniony, należy sprawdzić, czy istnieje możliwość innej lokalizacji (np. przeniesienia kolektorów z dachu na powierzchnię wokół obiektu). Kolektory nie powinny być także w żaden sposób zacieniane. Na etapie planowania instalacji należy sprawdzić, czy zacienienie nie wystąpi również w przyszłości, np. w wyniku wybudowania w sąsiedztwie wysokich budynków (zagadnienie to szerzej opisano w [1]).

Doświadczeni wykonawcy instalacji potrafią określić tak zwany przelicznik wodny, czyli ilość m2 powierzchni czynnej kolektorów na mieszkańca, który pozwala na wyliczenie przybliżonej wymaganej powierzchni kolektorów, a co za tym idzie, wymaganej powierzchni pod ich zabudowę. Przy wyliczaniu powierzchni zabudowy uwzględnia się wymagany rozstaw szeregów montowanych obok siebie urządzeń. W niektórych budynkach nie ma miejsca na zaprojektowane zasobniki albo drogi transportowe nie pozwalają na ich wniesienie. Należy wówczas rozpatrzyć możliwość umieszczenia zasobników na zewnątrz obiektów.

Rurociągi instalacji, poza ich właściwą izolacją cieplną, powinny być w miarę możliwości krótkie – należy dążyć do minimalizacji długości odcinka pomiędzy kolektorami a zasobnikami. Jeśli odcinki te muszą być długie, należy pamiętać o konieczności zastosowania dodatkowych czujników, tak aby do regulatora obwodu dochodziły właściwe sygnały temperaturowe.

Podstawowe wymagania techniczne

Duże instalacje solarne wymagają zachowania szczególnej staranności przy doborze podzespołów i wszelkich zastosowanych elementów. Materiały stosowane w elementach instalacji, narażone na działanie promieniowania słonecznego oraz środowiska, muszą spełniać wymaganie odporności na wpływ tych czynników w okresie zakładanej gwarancji systemu albo pomiędzy obowiązkowymi przeglądami. Materiały zastosowane w obrębie pól kolektorów słonecznych powinny być odporne na wewnętrzną korozję.

Instalacja solarna powinna być oczywiście odporna na działanie ciśnień w niej występujących. Oznacza to, że kolektory słoneczne muszą odpowiadać warunkom określonym w normie PN-EN 12977-1, a zasobniki i wymienniki – wymaganiom normy PN-EN 12897. Również wszystkie pozostałe elementy instalacji muszą wytrzymywać ciśnienie co najmniej niższe spośród następujących wartości:
a) 1,5 wartości maksymalnego ciśnienia roboczego podanego przez producenta,
b) podane przez producenta maksymalne ciśnienie kontrolne.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl