Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wybór kotła c.o.

Kotły na paliwa stałe
Kotły na paliwa stałe
Viessmann

W artykule opisano przesłanki doboru kotłów wodnych pracujących w instalacji centralnego ogrzewania, w tym ich funkcjonalność, niekiedy pomijaną przez instalatorów, a mającą istotny wpływ na komfort użytkowania i optymalne zużycie energii.

W każdym wodnym kotle dla instalacji c.o. – niezależnie od jego rodzaju i typu – można wyróżnić te same podstawowe elementy konstrukcyjne. Są to:

  • Zasobnik paliwa – służy do magazynowania operacyjnej porcji paliwa, stwarzając użytkownikowi możliwość jak najrzadszego uzupełniania paliwa dla zapewnienia ciągłości procesu spalania.
  • Palenisko – służy do przekształcenia energii chemicznej zawartej w paliwie w ciepło z możliwie maksymalnym wykorzystaniem paliwa (minimalną zawartością części palnych w popiele).
  • Komora spalania – służy do dopalania gazowych produktów spalania wytworzonych w palenisku w celu minimalizacji zawartości części palnych w spalinach oraz przede wszystkim ochrony powierzchni wymiennika ciepła przed zanieczyszczeniem substancjami smołowymi pogarszającymi efektywność wymiany ciepła.
  • Wymiennik ciepła – do przekazania wytworzonego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie) transportującemu je do ogrzewanych obiektów.

Z tych samych elementów można złożyć tak różne konstrukcje, jak kotły zasypowe ręczne czy kotły automatyczne. W kotłach o prostych rozwiązaniach konstrukcyjnych poszczególne elementy często nie są wyraźnie wyodrębnione, dzięki czemu konstrukcja kotła jest prostsza i tańsza, niestety kosztem efektywności realizowanych w kotle procesów chemicznych i termodynamicznych.

Spalanie paliwa

Podstawowym procesem realizowanym w kotle jest spalanie paliwa, bez którego nie ma produkcji ciepła. Do spalania potrzebne jest powietrze (ściślej – znajdujący się w nim tlen). Reakcja spalania wymaga kontaktu powietrza z substancją palną, niezbędna jest równocześnie odpowiednia temperatura – wyższa od temperatury zapłonu substancji palnej. Procesy spalania paliw stałych są dużo bardziej złożone niż paliw gazowych czy ciekłych.

Jednocześnie ze zjawiskiem spalania w palenisku węglowym występuje wiele innych zjawisk termochemicznych związanych ze wzrostem temperatury:

  • odparowanie wilgoci (powyżej 100°C),
  • odgazowanie węgla (350–550°C) połączone ze spalaniem lotnych produktów odgazowania oraz
  • spalanie stałej pozostałości po odgazowaniu (koksu).

Zjawiska te dodatkowo komplikują przebieg procesu spalania węgla [1].

Upraszczając, węgiel spala się dwustopniowo. Po przekroczeniu 300°C zaczynają się z niego wydzielać gazowe produkty rozkładu termicznego – węglowodory gazowe i opary węglowodorów ciekłych (substancji smołowych), które szybko uchodzą z paleniska, spalając się w nim tylko częściowo. Spaliny uchodzące z paleniska zawsze zawierają niedopalone substancje palne (gazy i opary smoły), toteż proces spalania nie kończy się w palenisku, ale przebiega jeszcze przez pewien czas w przestrzeni nad nim (nazywanej komorą spalania lub dopalania).

Spalanie gazowych substancji palnych w komorze spalania wymaga takich samych warunków, jak przedstawione wcześniej, czyli kontaktu substancji palnych z powietrzem (dobrego wymieszania spalin z powietrzem) oraz temperatury wyższej od temperatury zapłonu niedopalonych substancji palnych. Jeśli temperatura środowiska, w którym przebiega proces spalania, spadnie poniżej temperatury zapłonu substancji palnej, spalanie zostanie przerwane.

Efektywność procesu spalania

Zadaniem kotła jest wytwarzanie na bieżąco takiej ilości ciepła (w postaci wody podgrzanej), jakiej potrzebują ogrzewane obiekty. Ponieważ w rzeczywistych warunkach zapotrzebowanie (odbiór) ciepła ogrzewanych obiektów jest zmienne w czasie – w zależności od warunków pogodowych oraz trybu życia i upodobań użytkowników – kocioł musi pracować ze zmienną mocą.

W kotłach z podajnikiem automatycznym – gdzie paliwo spala się w sposób ciągły w małym palniku zasilanym niewielkimi porcjami paliwa, podawanymi automatycznie z częstotliwością od kilku do kilkudziesięciu sekund – zwiększenie mocy kotła uzyskuje się poprzez zwiększanie ilości spalanego paliwa z proporcjonalnym zwiększeniem ilości powietrza doprowadzanego do procesu spalania. Zmniejszanie mocy realizowane jest oczywiście w odwrotny sposób.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl