Przykład pracy pomp podmieszania gorącego w ciepłowni klasycznej

O pompowaniu w ciepłowniach (cz. 9)
Praca pomp podmieszania gorącego z regulacją dławieniem
Praca pomp podmieszania gorącego z regulacją dławieniem
archiwum Autora

Rolę pomp podmieszania gorącego w ciepłowni o klasycznym schemacie technologicznym przedstawiono na przykładzie Ciepłowni KORTOWO w Olsztynie. Na podstawie temperatur wody przed i za kotłami oraz wykresu regulacyjnego określono przepływy wody w ciepłowni, zwłaszcza w przewodzie mieszającym. Wyznaczono również opory przepływu w tym przewodzie. Parametry te posłużyły do wyznaczenia zakresu pracy pomp. Stwierdzono, że stosowanie pomp podmieszania gorącego z płynną regulacją obrotów jest nieopłacalne. Zastosowanie kondensacji pary wodnej ze spalin (również w kotłach węglowych) eliminuje potrzebę stosowania pomp podmieszania gorącego i zwiększa skuteczność odpylania.

Głównym zadaniem pomp podmieszania gorącego, nazywanych też mieszającymi, jest utrzymywanie temperatury wody przed kotłami. Ze względu na stosowanie węgla z zawartością siarki przy zbyt niskich temperaturach spalin w kominie może powstawać kwas siarkowy, który powoduje bardzo szybką korozję. Jednym ze sposobów uniknięcia tego zjawiska jest utrzymywanie temperatury spalin powyżej punktu rosy, czyli wykraplania się pary wodnej.

Ciepłownia KORTOWO

W celu zilustrowania zagadnień związanych z pracą pomp podmieszania gorącego posłużono się przykładem jednej z największych ciepłowni wodnych w Polsce, tj. Ciepłowni KORTOWO w Olsztynie. W 1994 r. opracowano założenia do sterowania układem hydraulicznym tej ciepłowni [9]. Wyposażona jest ona w sześć kotłów typu WR25 (rys. 1). Układ taki pozwala na osiągnięcie różnej mocy cieplnej zależnie od aktualnego obciążenia (zapotrzebowania). Wyniki obliczeń temperatur i przepływów wody zestawiono w tab. 1.

Na rys. 2 pokazano wykres temperatur przed i za kotłami oraz do i z sieci ciepłowniczej w Ciepłowni KORTOWO w sezonie ogrzewczym. Natomiast na rys. 3 przedstawiono momenty włączania kotłów – gdy dwa kotły osiągają 100-proc. obciążenie, włącza się trzeci kocioł itp. Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc systemu ciepłowniczego wynoszące QCK ≈ 169 MW zostaje osiągnięte przy pracy sześciu kotłów w bardzo krótkim czasie. W tab. 2 podano obciążenie kotłów w momencie włączania kolejnego z nich.

Maksymalne obciążenie sześciu kotłów wynosi w tym układzie 97% dla każdego z nich. Kotły włączają się kolejno przy następujących obciążeniach: kocioł 2 przy 50%, kocioł 3 przy 66%, kocioł 4 przy 75%, kocioł 5 przy 80% i kocioł 6 przy 83%. Zapotrzebowanie na ciepło w punkcie startu wynosi QCKmin = 46,30 MW. Obciążenie kotła latem QL = 19 MW.

Najistotniejszą kwestią jest sterowanie dostawą ciepła. Problem polega na konieczności utrzymywania stałego przepływu przez kotły przy zmieniającej się wydajności pomp podmieszania gorącego warunkującej odpowiednią temperaturę wody przed kotłami. W przypadku włączenia pompy Pm bez dławienia, nawet z płynną regulacją, zwiększałaby się różnica ciśnień, a tym samym wzrastałby przepływ przez kotły.

Dlatego też sterowanie układem podmieszania gorącego jest dość kłopotliwe. Wysokość podnoszenia pompy musi być większa, aby można było przez doregulowanie wydajności uzyskać niezmienny przepływ przez kocioł. Wysokość podnoszenia pompy może się zmieniać, natomiast jeśli wzrośnie za bardzo, trzeba ją zdławić zaworem regulacyjnym.

Zakres pracy pomp podmieszania gorącego

W tab. 1 podano przepływy w ciepłowni w sezonie ogrzewczym. Ilustruje to wykres pokazany na rys. 4. Jak widać, zakres zmian przepływu wody w przewodzie mieszającym GMG = 170–430 m3/h.

Praca pomp podmieszania gorącego

W Ciepłowni KORTOWO pracują dwa rodzaje pomp podmieszania gorącego: 8C21 (1 szt.) i 12C40 (3 szt.) produkcji Warszawskiej Fabryki Pomp. Na rys. 5 przedstawiono schemat regulacji pomp za pomocą zaworów dławiących i upustowych.

Na wykresie charakterystyki pomp pokazano metodę regulacji przez dławienie i upust (rys. 6). Zaznaczono, że różnica ciśnień przed i za kotłami powinna wynosić ΔPKM = 45 mH2O. Aby uzyskać taką różnicę, dławiący zawór regulacyjny w przewodzie podmieszania gorącego powinien być częściowo zamknięty. Przy maksymalnym przepływie wynoszącym GMGmax = 430 m3/h powinny być włączone wszystkie pompy, tj. jedna pompa 8C21 i trzy pompy 12C40.

Zawór dławiący ZRGD powinien być tak przymknięty, aby uzyskać różnicę ciśnień ΔPKM = 45 mH2O. Wówczas przepływ wody wynosi GPM = ΔPKM = 470 m3/h. Konieczne jest częściowe otwarcie zaworu upustowego ZRGU, aby uzyskać przepływ wymagany, czyli GMGmax = 430 m3/h.

Kiedy potrzebny przepływ podmieszania gorącego powinien wynosić GMG = 340 m3/h lub mniej, należy wyłączyć pompę 8C21 (rys. 6). Natomiast na rys. 7 pokazano szczegółowo zakres pracy pomp podmieszania gorącego w Ciepłowni KORTOWO. Są to sekwencje pracy układu sterowania. Jeżeli temperatura wody przed kotłem TPK jest za niska, to najpierw należy przymknąć zawór upustowy, zawór dławiący utrzymuje stałą różnicę ciśnień i w momencie, kiedy zawór upustowy jest całkowicie zamknięty, należy włączyć następną pompę.

Różnica ciśnień przed i za kotłami powinna zostać utrzymana na stałym poziomie, przy stałej ilości wody płynącej przez kotły. W układzie podmieszania gorącego musi istnieć możliwość dławienia pomp, aby ich wysokość podnoszenia była stała, niezależnie od tego, ile pomp pracuje ani ile wody płynie przewodem podmieszania gorącego.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl