Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Złączki zaprasowywane, instalacje gazowe
Złączki zaprasowywane, instalacje gazowe

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody. Możliwość uzyskania dokładnego, szczelnego i wytrzymałego połączenia wpłynęła na dynamiczny rozwój tego rozwiązania również w innych instalacjach, także gazowych. Od kilku lat złącza zaprasowywane są używane do budowy instalacji gazowych w wielu krach UE, a jakość i szybkość wykonania przysparzają tej technologii coraz więcej zwolenników. Dzięki ubiegłorocznej zmianie przepisów również w Polsce w instalacjach gazowych stosowane są już złącza zaprasowywane.

W lipcu 2009 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne wprowadzone zmianą rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [1, 2]. Celem zmian była konieczność aktualizacji polskiego prawa spowodowana wprowadzeniem do zbioru polskich norm nowych norm europejskich i międzynarodowych, a także dostosowania podanych w rozporządzeniu wymagań do obecnego stanu wiedzy (Czytaj więcej na ten temat). Umożliwiło to m.in. stosowanie w instalacjach gazowych złączek zaprasowywanych. I tak, po 6 latach od pierwszych polskich badań i 5 latach od złożenia w ministerstwie propozycji zmiany przepisów w tej sprawie, na rynku polskim wreszcie zagościły zaprasowywane złączki do gazu.

Paragraf 163 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych [1], który bezpośrednio dotyczy złączy zaprasowywanych, w ustępie 4 otrzymał brzmienie: W budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, budynkach w zabudowie zagrodowej i budynkach rekreacji indywidualnej przewody instalacji gazowej, a w pozostałych budynkach tylko przewody za gazomierzami lub odgałęzieniami prowadzącymi do odrębnych mieszkań lub lokali użytkowych powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2, łączonych również z zastosowaniem połączeń gwintowanych lub z rur miedzianych łączonych przez lutowanie lutem twardym.

Dopuszcza się stosowanie innych sposobów łączenia rur, jeżeli spełniają one wymagania szczelności i trwałości określone w Polskiej Normie dotyczącej przewodów gazowych dla budynków.

Poznaj nowoczesne systemy instalacyjne »

Ten zapis w połączeniu z nowelizacją normy PN-EN 1775:2007 Dostawa gazu. Przewody gazowe dla budynków. Maksymalne ciśnienie robocze <=5 bar. Zalecenia funkcjonalne sprawił, że możliwe jest stosowanie złączek zaprasowywanych w instalacjach gazowych, oczywiście pod pewnymi warunkami. W normie PN-EN 1775:2007, w punkcie 3.4.4 podano ogólne definicje złączy zaprasowywanych, a w punkcie 3.4.4.2 – definicję złącza zaprasowanego wykonanego z miedzi. Od 2009 r. norma ta jest dostępna w języku polskim [3].

W tym miejscu wypada wyraźnie podkreślić, że w przypadku złączy zaprasowywanych nie można mówić tylko o samym produkcie. Jest to cała technologia, dzięki której uzyskuje się szczelne i wytrzymałe połączenie.

Złączki zaprasowywane do gazu można wprowadzić do obrotu na podstawie deklaracji zgodności, którą wystawia się po spełnieniu określonych warunków. Złączki oceniane są według pierwszego systemu oceny zgodności. Oznacza to, że jednostka akredytowana na podstawie prowadzonej przez producenta zakładowej kontroli produkcji i uzupełniających badań próbek pobranych w zakładzie produkcyjnym, po wstępnym badaniu typu, inspekcji zakładu produkcyjnego i zakładowej kontroli produkcji, przy ciągłym jej nadzorze, ocenie i akceptacji, wydaje certyfikat zgodności będący podstawą do oznaczania złączek znakiem budowlanym B.

Na rynku europejskim funkcjonuje kilka firm, które produkują złącza zaprasowywane do instalacji paliw gazowych i ciekłych. Idea połączenia zaprasowanego w przypadku każdej z firm jest podobna – złącze stanowi rura prosta oraz szereg kształtek, takich jak łączniki proste, trójniki i kolanka, zaciśniętych przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Sposób działania takiego urządzenia uniemożliwia, poprzez system kolejnych zabezpieczeń, nieprawidłowe zaciśnięcie złączek.
Różnice w systemie zaciskania mogą polegać jedynie na tym, że niektórzy producenci oferują złączki dwustronnie zaciskane (Viega, Comap i IBP do mniejszych średnic), a inni zaciskane jednostronnie (Sanha). Jednak zarówno jedne, jak i drugie złączki muszą spełniać te same kryteria.

Zobacz, co to jest sprawność urządzeń gazowych »

W celu zwiększenia bezpieczeństwa producenci złączek wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia – firma Viega proponuje rozwiązanie pozwalające na łatwą lokalizację nieszczelności powstałych w wyniku nieprawidłowego zaciśnięcia, czyli złączki Profipress-G z SC-Contur, a firma Comap – pierścień umożliwiający wizualną ocenę prawidłowości zacisku (Visu-Kontrol Technologie). Dostępne autorce badania złączek zaciskanych typu Profipress-G firmy Viega pochodzą z 1999 r.

Wykonane zostały przez Niemieckie Stowarzyszenie Gazu i Wody (DVGW) i certyfikatem tej instytucji wprowadzono złączki do stosowania na rynku niemieckim. Warunki dopuszczenia obejmują opis produktu, wymagania oraz badania przedstawionych złączy zaciskanych w instalacjach paliw gazowych. W świetle warunków opracowanych przez DVGW złącza takie powinny między innymi spełniać wymagania wobec rodzaju zastosowanego materiału, czyli miedzi i jej stopów, oraz materiału, z którego powinny być wykonane uszczelnienia.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl