Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi

Fale spływów burzowych przyczyniają się do powstawania zjawisk powodziowych
Fale spływów burzowych przyczyniają się do powstawania zjawisk powodziowych
www.sxc.hu

Artykuł jest wprowadzeniem do tematyki alternatywnego gospodarowania wodami opadowymi. W kolejnych publikacjach opisane zostaną rozwiązania techniczne oraz wymagania projektowe i eksploatacyjne wybranych systemów zrównoważonego drenażu, które można zastosować na terenach zurbanizowanych.

Z rozwojem miast i przemianami urbanistycznymi wiążą się również pewne zjawiska niekorzystne. Zastąpienie dużej części naturalnych obszarów terenami o pokryciu nieprzepuszczającym wód znacznie zwiększyło spływ powierzchniowy. Jak pokazuje praktyka, istniejące przewody kanalizacyjne nie są w stanie odprowadzić całości opadu z deszczy nawalnych i gwałtownych roztopów, co powoduje znaczne straty.

Przeczytaj artykuł: Powodzie na obszarach letniskowych »

Fale spływów burzowych przyczyniają się do powstawania zjawisk powodziowych, a intensywne przepływy powodują erozje w korytach odbiorników wód deszczowych. Z powodu braku możliwości oczyszczenia całego przepływu prowadzonego przewodami kanalizacji część ścieków deszczowych dostaje się do odbiorników bez redukcji ładunków zanieczyszczeń. W przypadku występowania kanalizacji ogólnospławnej z wodami opadowymi odpływają także rozcieńczone ścieki bytowo-gospodarcze. W ten sposób do wód powierzchniowych dostają się znaczne ilości zawiesin i zanieczyszczeń, takich jak: związki biogenne, metale ciężkie, węglowodory oraz bakterie.

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ >>
Projektowanie instalacji kanalizacji deszczowej
SPRAWDŹ CENĘ >>

Odprowadzenie wód opadowych bezpośrednio do kanalizacji dodatkowo ogranicza możliwość ich wykorzystania przez roślinność miejską i zmniejsza wilgotność powietrza, co ma w konsekwencji negatywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, głównie w okresie występowania wysokich temperatur.

Nowoczesne podejście do gospodarowania wodami opadowymi

Tradycyjne projektowanie systemów odwadniania miast powinno być wspomagane rozwiązaniami pozwalającymi na kontrolę wód opadowych u źródła ich powstawania, a nie, jak dotychczas, tylko przed odpływem do odbiornika. Potrzeba taka została już dostrzeżona w wielu krajach. W latach 90. XX w. zaczęto wdrażać strategie zrównoważonego rozwoju, mające na celu przywrócenie na terenach zurbanizowanych stosunków wodnych panujących przed zabudową terenu oraz ograniczenie zanieczyszczeń dostających się wraz ze spływem powierzchniowym do ekosystemów wodnych. Do najbardziej znanych należy strategia Low Impact Development (LID) upowszechniona w Stanach Zjednoczonych, a także Water Sensitive Urban Design (WSUD) realizowana w Australii.

Przeczytaj artykuł Analiza wytycznych wymiarowania odwodnień dachowych »

Strategie te realizowane są w praktyce poprzez odłączanie odpływów z dachów od kanalizacji i ukierunkowywanie ich na bezpośredni odpływ na powierzchnie nieumocnione, do studni chłonnych lub zbiorników umożliwiających wykorzystanie wody opadowej do nawadniania roślin lub na potrzeby gospodarcze, np. do spłukiwania ustępów czy mycia samochodów. Spływy z dróg lub innych uszczelnionych terenów są najczęściej kierowane do pasaży roślinnych, oczyszczalni hydrofitowych lub systemów bioretencji.

Rozwiązania te noszą nazwę zrównoważonych systemów odprowadzania wód opadowych (ang. Sustainable Urban Drainage Systems – SUDS) lub zintegrowanych systemów zarządzania wodami opadowymi (Integrated Management Practices – IMPs). Ich podstawowym zadaniem jest doprowadzanie możliwie największej ilości wód opadowych do powolnego odpływu gruntowego, poprzedzone infiltracją i/lub retencją, czasem z jednoczesnym usunięciem zanieczyszczeń (tab. 1).

Poznaj projekty zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi w miastach »

Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi przynosi wiele korzyści ekologicznych, ekonomicznych i technicznych (tab. 2). Jeśli tylko pozwalają na to warunki gruntowo-wodne, każda wolna przestrzeń wykorzystywana jest do zatrzymania spływu powierzchniowego nawet niewielkiej objętości. Dlatego rozwiązania te są chętniej stosowane niż zbiorniki infiltracyjne czy retencyjne, wymagające znacznie większej powierzchni, nie zawsze dostępnej na terenach zabudowanych.

Lata badań i doświadczeń inwestycyjnych doprowadziły do wypracowania za granicą zestawu wytycznych i standardów postępowania obejmujących planowanie, projektowanie i wykonanie nowych inwestycji. Przykładem takich dokumentów mogą być wytyczne FLL (niem. Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V.) opracowane przez Niemieckie Towarzystwo Naukowo-Badawcze Krajobrazu i Rolnictwa. Na tych wytycznych bazują projektanci i wykonawcy dachów zielonych w wielu krajach, także w Polsce.

Dowiedz się, jak zaprojektować dach zielony »

Powszechnym sposobem promowania alternatywnych systemów gospodarowania opadami i jednocześnie edukowania społeczeństwa jest wydawanie materiałów informacyjnych, które często przybierają formę instrukcji omawiających niemalże krok po kroku, jak takie systemy projektować, wykonać i utrzymywać podczas eksploatacji [2, 3, 9].

Rozpowszechnianie wiedzy i tym samym zwiększanie świadomości społeczeństwa skutkuje realizacją wielu projektów zintegrowanych systemów na terenach zurbanizowanych. Przykładem mogą być inwestycje wykonane na osiedlach w Szwecji, Norwegii czy Niemczech, opisane szczegółowo m.in. w publikacjach Mrowca i Kozłowskiej [5, 7].

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl