Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi

Ciąg dalszy artykułu...

Przykłady zrównoważonych rozwiązań w Polsce

Rozwiązania techniczne strategii Low Impact Development zaczynają być stosowane coraz chętniej także w Polsce. Najprostszym i dlatego najczęściej stosowanym zrównoważonym sposobem zagospodarowania wód opadowych są nawierzchnie nieumocnione. Zastosowanie tej metody umożliwia wsiąkanie wód w warstwę gruntu, na którego powierzchni nie przewiduje się ich nagromadzenia. Do tego celu mogą być wykorzystywane zarówno powierzchnie utworzone z materiałów sypkich (np. żwir, pospółka), jak i powierzchnie zazielenione, pokryte trawą lub innymi gatunkami roślin.

Nawierzchnie tego typu stosowane są często na prywatnych posesjach. Woda z dachu jest na te tereny odprowadzana za pomocą różnych rozwiązań technicznych (fot. 1). W niektórych zrealizowanych inwestycjach przyjęcie wód przez powierzchnie nieumocnione jest dodatkowo wspomagane za pomocą tzw. przerywanych krawężników, które umożliwiają swobodny odpływ wody opadowej z terenu utwardzonego (fot. 2).

Nowoczesną odmianą powierzchni nieuszczelnionych są nawierzchnie perforowane, wykonane z okładzin o stosunkowo dużej trwałości. Okładziny wykonywane są najczęściej jako przepuszczalne układy z płyt betonowych i bruków betonowych lub kamiennych. Mają otwory wypełnione dobrze przepuszczalnym materiałem, przez które odbywa się infiltracja wody. Otwory te można dodatkowo obsiać mieszanką traw, dzięki czemu uzyskuje się lepszy efekt oczyszczania wsiąkającej wody oraz wkomponowania okładzin w otoczenie. W związku z ograniczoną powierzchnią przenikania wody nawierzchnie perforowane nie nadają się do nadbudowywania warstw nieprzepuszczalnych.

Nawierzchnie tego typu są najczęściej wykonywane na terenach zurbanizowanych jako chodniki, wewnętrzne drogi osiedlowe, powierzchnie podwórzy lub parkingi (fot. 3). Innym rozwiązaniem systemu infiltracyjnego z możliwością krótkotrwałej retencji na powierzchni (1–2 dni) są muldy chłonne, zwane także biorowami. Są to powierzchniowe systemy w formie zbiornika otwartego przeznaczone do odprowadzenia spływów deszczowych do gruntu przez warstwy filtracyjne. Ich przekrój poprzeczny ma najczęściej kształt zbliżony do koła. Mogą być wykonane jako powierzchnie trawiaste lub brukowane. Stosowane są często wzdłuż ciągów komunikacyjnych i parkingów.

Przeczytaj artykuł o zagospodarowaniu deszczówki za pomocą systemów bioretencji »

Systemy bioretencji, w tym ogrody deszczowe, pasaże roślinne oraz wyodrębnione obszary z nasadzeniami roślinnymi, są dobrym rozwiązaniem, gdy inwestor jest zobowiązany do użycia na nawierzchnie komunikacyjne materiałów nieprzepuszczalnych, a jednocześnie warunki gruntowo-wodne otaczającego terenu pozwalają wykorzystać go jako miejsce do przechwytywania odpływu (fot. 4).

W rozwiązaniach tego typu trawy są często zastępowane innymi gatunkami roślin. Wynika to z jednej strony z potrzeby zwiększenia bioróżnorodności i aspektów estetycznych, a z drugiej z ograniczania kosztów pielęgnacji zieleni miejskiej (np. koszenia). Obszary bioretencji nie mają dużej zdolności retencyjnej. Projektuje się je głównie w celu poprawy jakości odpływającej wody, gdyż mają one duże możliwości usuwania zanieczyszczeń, głównie zawiesin i metali ciężkich, lub dla zwiększenia bezpieczeństwa komunikacyjnego.

W Polsce wykonywane są także dachy zielone. W ich konstrukcjach stosuje się warstwy techniczne umożliwiające stworzenie warunków do retencjonowania wód opadowych oraz warunków gruntowych dla naturalnej wegetacji. Dachy zielone są najczęściej zakładane na dachach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, garaży, także na tarasach, a nawet, jak wykazują doświadczenia zagraniczne, na przystankach autobusowych. Ze względu na przeznaczenie i typ nasadzeń dzieli się je na ekstensywne i intensywne. Dachy ekstensywne można zakładać na powierzchniach pozwalających na niewielkie dodatkowe obciążenia oraz w miejscach, gdzie walory estetyczne nie mają wielkiego znaczenia.

Dowiedz się, jak wykonać i eksploatować dach zielony »

W przypadku dachów intensywnych wielkość warstw technicznych i wymagania konstrukcyjne są znacznie większe. Na dachach tych stosuje się intensywne nasadzenia, które mogą przybierać różne formy ogrodowe, tworząc wspaniałe miejsca do wypoczynku i poprawiając warunki życia w dużych aglomeracjach miejskich.

Przykładem jest dach budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, uważany za najpiękniejszy zazieleniony dach w Europie, z którego rozciąga się wspaniały widok na panoramę miasta (fot. 5). Przedstawione przykłady pokazują, że większość krajowych realizacji zrównoważonych systemów to pojedyncze rozwiązania, nietworzące zintegrowanego systemu zagospodarowania wód opadowych w mieście.

Tylko nieliczne przykłady wykonanych lub wykonywanych obecnie inwestycji są rozpatrywane w ujęciu całościowym, tzn. uwzględniają z jednej strony potrzeby gospodarki wodno-ściekowej, a z drugiej możliwości zagospodarowania przestrzennego, biorąc pod uwagę aspekty prawne, techniczne, ekonomiczne i społeczne. Należy do nich m.in. zrealizowana inwestycja na osiedlu Błękitne w Siechnicach koło Wrocławia [4]. W projekcie tym założono odłączenie spływów wód opadowych z dachów i skierowanie ich poprzez przydomowe tereny zieleni do specjalnie wykonanych pasaży roślinnych.

Nadmiar wód, mogący wystąpić podczas deszczy nawalnych, jest odprowadzany do istniejącego Kociego Rowu poprzez system drenowy połączony studniami chłonnymi. System przejął funkcję zrównoważonego drenażu umożliwiającego zebranie wód opadowych w granicach osiedla. Innym godnym naśladowania przykładem jest udział Urzędu Miasta Łodzi, jako jednego z 32 partnerów, w Międzynarodowym Programie SWITCH (ang. Sustainable Water Management Improves Tomorrow Cities Heath) dotyczącym tworzenia mechanizmów efektywnego zarządzania miejskimi zasobami wodnymi w celu poprawy jakości zdrowia i życia mieszkańców [8].

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jakie urządzenia sanitarne planuje się podłączyć w pomieszczeniu? » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl