Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi

Ciąg dalszy artykułu...

Zastosowanie systemów zrównoważonego odprowadzania wód deszczowych w Łodzi opiera się na koncepcji tzw. Błękitno-Zielonej Sieci, czyli stworzenia spójnej sieci połączonych ze sobą kąpielisk, lasów, terenów zieleni, obiektów sportowych i innych miejsc relaksu i wypoczynku łodzian. Koncepcja ta zakłada również budowę ekohydrologicznego sekwencyjnego systemu biofiltracyjnego, składającego się z systemu zbiorników i biologicznych filtrów, które wykorzystując procesy naturalne, podczyszczać będą wody dopływające do rzeki Sokołówka. Realizacje te są przykładem wielosektorowej współpracy na szczeblu decydenci – naukowcy – specjaliści, która w warunkach polskich wciąż należy do rzadkości.

Podsumowanie

W warunkach polskich niewątpliwym ograniczeniem dla stosowania systemów alternatywnych na szerszą skalę są bariery prawne, społeczne, ekonomiczne i techniczne [1]. Taka sytuacja będzie zapewne trwała aż do momentu, gdy w krajowych regulacjach prawnych znajdą się zapisy zobowiązujące do stosowania nowoczesnych rozwiązań w nowo projektowanych inwestycjach, a także, przy spełnieniu określonych warunków, na terenach już zagospodarowanych.

Również brak poradników i instrukcji wydawanych w języku polskim, a przeznaczonych do użytku społecznego nie przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej w tym zakresie. Dlatego wciąż potrzebne są interdyscyplinarne spotkania naukowo-techniczne, będące okazją do edukowania mieszkańców, a także wypracowywania jednolitych poglądów i sposobów technicznego rozpoznawania problemów w odniesieniu do kierunków i warunków wykorzystania zrównoważonych systemów w gospodarowaniu wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych.

Literatura

1. Burszta-Adamiak E., Możliwości gospodarowania wodami opadowymi w warunkach miejskich, I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna „Infrastruktura komunalna a rozwój zrównoważony terenów zurbanizowanych” INFRAEKO 2008, Rzeszów.
2. Clar M.L., Barfield B.J., O’Connor T.P., Stormwater Best Management Practice Design Guide. Vol. 2 Vegetative Biofilters, EPA/600/R-04/121A.
3. Department of Environmental Resources, Low-Impact Development Design Strategies. An Integrated Design Approach, Prince George’s County, Maryland 1999.
4. Drapella-Hermansdolfer A., Ogielski P., Majewicz R., Zintegrowany system retencjonowania wód opadowych w osiedlu Błękitne w Siechnicach koło Wrocławia, Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Inżynieria Środowiska XIII nr 502/2004.
5. Kozłowska E., Mała retencja wód opadowych w środowisku zurbanizowanym, przyrodnicze i techniczne sposoby poprawy funkcjonowania terenów zurbanizowanych, Zeszyty Naukowe Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Inżynieria Środowiska XIII nr 502/2004.
6. Low Impact Development (LID), A Literature Review, Office of Water, Washington 2000, EPA-841-B-00-005.
7. Mrowiec M., Rozbudowa systemów odprowadzania wód opadowych zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, monografie Komitetu Inżynierii Środowiska PAN, Łódź 2007.
8. Sprawozdanie ze spotkania „Błękitno-Zielona Sieć” – zagospodarowanie przestrzeni miejskiej dla poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju Łodzi, 28 maja 2009 r., http://switchlodz.wordpress.com.
9. Storm water technology fact sheet. Infiltration Trench, Office of Water, Washington 1999, EPA832-F-99-019.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl