Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czynniki mające wpływ na odnowę przewodów wodociągowych (cz. 2)

Rurociąg żeliwny o zmiennej grubości ścian
Rurociąg żeliwny o zmiennej grubości ścian
AK, EK

W artykule przeanalizowano czynniki, które wpływają na podjęcie decyzji o odnowie przewodów wodociągowych niespełniających wymagań projektowych. W pierwszej części („RI” nr 7–8/2010) omówiono uszkodzenia przewodów wodociągowych spowodowane fizyko-chemicznymi procesami starzenia się, zastosowaniem materiałów rurowych o niskiej jakości lub błędami wykonawczymi, a także zmianę współczynnika bezpieczeństwa konstrukcyjnego przewodów spowodowaną błędami projektowymi lub wystąpieniem niekorzystnych zmian dotyczących obciążeń konstrukcji kanałowej podczas eksploatacji.

Problemy eksploatacyjne

Błędy
Jednym z większych błędów eksploatacyjnych jest pozostawienie na dłuższy czas opróżnionego rurociągu (bez wody). Dochodzi wtedy często do przesuszenia powłok wewnętrznych, szczególnie bitumicznych, a następnie ich odpadania. W wodzie powłoki bitumiczne pęcznieją, pochłaniając płyn (do 15%), a bez otoczenia wodnego odparowują tę wodę. W opróżnionych rurociągach może dochodzić także do przesączania się przez nieszczelności wilgoci lub wody gruntowej do wnętrza rurociągu.

Czynnikiem powodującym uszkodzenia mechaniczne rur są często zmiany ciśnienia wody w rurociągach powyżej dopuszczalnych, na które zostały one zaprojektowane. Zdarzają się przypadki uszkodzeń rurociągów (pęknięcia, wypchnięcia na zewnątrz uszczelnień złączy, powstania rys poprzecznych) po ponownym podłączeniu do sieci wcześniej odłączonego zbiornika ciśnieniowego powodującego nagły wzrost ciśnienia wody w rurociągu. Zdarza się to szczególnie w wypadku rur z żeliwa szarego i azbestowo-cementowych.

Rury uszkadza także stałe ciśnienie wewnętrzne wyższe od dopuszczalnego, szczególnie w rurociągach o zaniżonym współczynniku bezpieczeństwa. Kolejnym czynnikiem są uderzenia hydrauliczne lub pneumatyczne („poduszki woda/powietrze”) występujące przy bardzo szybkim napełnianiu rurociągów wodą.

Wpływ spadku zużycia wody na stan techniczny rurociągów i jakość wody
Zgodnie z wcześniej obowiązującymi wytycznymi projektowano hydraulicznie rurociągi na znacznie wyższe niż obecnie zużycie wody. Przykładowo w miastach o liczbie mieszkańców powyżej 500 tys. przyjmowano w mieszkalnictwie zużycie wody równe 280 dm3/M×d, w usługach – 100 dm3/M×d, w komunikacji zbiorowej – 11 dm3/M×d, na potrzeby ulic i placów – 20 dm3/M×d, a na zieleń planowano 12 dm3/M×d. Łącznie daje to ok. 425 dm3/M×d. Po dodaniu do tej liczby 175 dm3/M×d planowanego zużycia wody dla terenów przemysłowoskładowych uzyskiwano sumaryczne zapotrzebowanie na wodę równe 600 dm3/M×d.

Obecnie wskaźniki jednostkowego zużycia wody uległy znacznemu obniżeniu ze względu na:

  • ograniczenie przecieków i marnotrawstwa wody,
  • wzrost cen wody i powszechne opomiarowanie jej zużycia,
  • rozszerzenie zakresu i dostępności technicznych możliwości ograniczenia zużycia wody poprzez stosowanie aparatury odpowiednio dostosowanej do określonych sposobów użytkowania,
  • automatycznych pralek, zmywarek itp.


Zgodnie z najnowszymi danymi średnie zużycie wody w Polsce w odniesieniu do mieszkańca korzystającego z wodociągu wyniosło np. w 2002 r. 118,2 dm3/M×d [4].
Analiza zużycia wody w 116 polskich miastach różnej wielkości wykazała, że waha się ono od 86 do 151 dm3/M×d. Natomiast za granicą zużycie wody w gospodarstwach domowych jest bardzo zróżnicowane i wynosiło w 1998 r. przykładowo (w dm3/M×d): w Belgii – 120, w RFN – 127, w Danii – 145, we Francji – 156, w Austrii – 162, w Luksemburgu – 169, w Holandii – 175, w Szwecji – 191, w Szwajcarii – 237, we Włoszech – 249, a w Norwegii – 260.

Znaczący spadek zużycia wody w kraju spowodował obniżenie prędkości przepływu wody w rurociągach sprzyjające pogorszeniu się jej jakości. Wtórne zanieczyszczenie wody pitnej dostarczanej mieszkańcom spowodowane jest w dużym stopniu produktami korozji i interakcji zachodzących w sieci wodociągowej podczas dystrybucji. W wodzie mogą występować mikrozanieczyszczenia organiczne i mineralne pierwotne naturalnego i antropogenicznego pochodzenia oraz mikrozanieczyszczenia wtórne. W wodzie u odbiorcy stwierdza się zanieczyszczenia wtórne będące produktami reakcji chemicznych zachodzących w wyniku celowego dodawania do wody na stacjach uzdatniania reagentów niezbędnych do przeprowadzenia chemicznego utleniania, koagulacji czy dezynfekcji wody.

Zmiana jakości wody podczas jej dystrybucji może polegać na zmianie składu fizyczno-chemicznego na skutek zanieczyszczenia jej substancjami pochodzącymi z materiałów instalacyjnych i wtórnego zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Poprawę jakości wody można uzyskać, stosując na dużą skalę bezwykopową renowację rurociągów stalowych i żeliwnych lub rekonstrukcję polegającą na wprowadzeniu do ich wnętrza nowych rur, redukując do mniejszych ich obecne przekroje poprzeczne. Przyczynia się to do szybszego przepływu wody rurociągami.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl