Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Sensus

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy naliczający opłaty mieszkańcom stosują urządzenia wykorzystujące przewodową i bezprzewodową technologię odczytu. Prognozy wskazują na stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i usługi tego typu. Rozwój elektroniki i informatyki umożliwia dostawcom oferowanie coraz bardziej funkcjonalnych urządzeń pomiarowych i systemów odczytu. Z czasem wiedza o zużyciu mediów będzie dostępna nie tylko na ekranach komputerów dostawców i administratorów, ale także ich klientów.

Zdalny odczyt urządzeń pomiarowych zwiększa efektywność pracy, obniża jej koszty i podnosi jakość usług rozliczeniowych i dostaw mediów. Pomimo konieczności poniesienia wydatków inwestycyjnych systemy te są powszechnie wdrażane. O sukcesie zdalnego odczytu pomiarów zużycia mediów komunalnych zdecydowały m.in.:

  • szybki i bezbłędny odczyt w dowolnym momencie bez potrzeby angażowania użytkowników i konieczności wchodzenia na ich teren (studzienki) lub do pomieszczeń (piwnice, mieszkania),
  • mniejsze koszty odczytu (redukcja ilości i kosztów pracy inkasentów),
  • możliwość monitorowania pracy instalacji i funkcjonowania urządzeń pomiarowych oraz sygnalizacja stanów awaryjnych i nieautoryzowanych ingerencji (kradzieży),
  • możliwość zbierania danych w dowolnie wybranych i zaprogramowanych okresach rozliczeniowych, ich przetwarzania i analizowania.

Dzięki możliwości pozyskiwania informacji o pracy sieci i urządzeń pomiarowych w czasie rzeczywistym dostawcy mediów dostali do rąk potężne narzędzie pozwalające planować dostawy oraz szybko i trafnie, adekwatnie do zdarzenia reagować na stany awaryjne. Wprawdzie inwestycje w systemy zdalnego odczytu kosztują, lecz redukcja kosztów związanych z tradycyjnym odczytem jest na tyle wysoka, że inwestycja szybko się zwraca. Oferowanych jest wiele rozwiązań zdalnego odczytu, niektóre przeznaczone są do współpracy tylko z konkretnymi urządzeniami danego producenta, a inne mogą pracować z wieloma urządzeniami.

Dzięki rozwojowi elektroniki i niskim cenom elementów systemów w ostatnim czasie technologie zdalnego odczytu rozwijały się w bardzo szybkim tempie. Wydaje się, że dziś systemy odczytu oferują wszystko to, czego można od nich oczekiwać i co da się wykorzystać w praktyce, ale ich producenci z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i będą je rozbudowywać o nowe funkcje. W jakim kierunku będą się rozwijać technologie zdalnego odczytu?

Specyfika mediów i stopnia skupienia lub rozproszenia odbiorców powodują, że stosowane są i będą różne technologie. W nowych budynkach wiele będzie zależeć od tego, czy będą one wyposażone w technologie tzw. inteligentnego budynku (BMS – Building Management Systems), gdzie w jeden system połączone są instalacje oświetlenia, ogrzewania i wentylacji, ochrony oraz monitorowania pracy urządzeń, w tym mierzących zużycie mediów. Nadzór prowadzony jest w czasie rzeczywistym, przy dwustronnej komunikacji. Ale nowe budynki to zaledwie ok. 1–2% rocznie z ogólnej liczby istniejących i niewiele z nich korzysta z technologii automatyki budynkowej, np. ze standardu LonWorks czy EIB.

Cena takich instalacji powoduje, że nie są to rozwiązania stosowane powszechnie. Natomiast okablowanie specjalne, zwłaszcza M-Bus, to metoda tania i zapewniająca najmniej błędów przy odczycie. Sieć tego typu jest bardzo prosta w instalacji – moduły komunikacyjne w licznikach łączone są równolegle przy wykorzystaniu pary przewodów, a więc analogicznie jak odbiorniki w sieciach niskiego napięcia.
Z kolei systemy odczytu bezprzewodowego mogą być stosowane w budynkach starych, modernizowanych i w nowym budownictwie. Obsługują pojedyncze urządzenia pomiarowe lub całe opomiarowanie danego lokalu czy budynku, a dwukierunkowa komunikacja daje też możliwość zarządzania mediami.

Także dostawcy energii elektrycznej mają do dyspozycji technologie zdalnego odczytu energii elektrycznej, ale dotychczas nie były one powszechnie wykorzystywane. Transmisja PLC (ang. Power Line Communication) wykorzystuje przewody instalacji i sieci energetycznej niskiego napięcia i służy głównie do odczytu liczników energii elektrycznej. Do sieci są podłączane różne odbiorniki, także powodujące zakłócenia. Urządzenia transmisyjne PLC muszą sobie radzić z wysokim poziomem zakłóceń i w efekcie powoduje to stosunkowo niską prędkość transmisji danych i konieczność stosowania wzmacniaczy (repetytorów) sygnału.

Zanim zasięg GSM stał się powszechny, technologia ta miała tę przewagę, że przewody energii elektrycznej doprowadzone były do każdego budynku. O ile nie nastąpi skok w jakości i szybkości przesyłanego sygnału, technologia PLC będzie stosowana praktycznie tylko do odczytu liczników energii elektrycznej, tym bardziej że te instalacje znajdują się w gestii zakładów energetycznych.

Prognozy specjalistów wskazują, że w ramach rozliczeń we wspólnotach administratorzy będą wykorzystywać zarówno technologie przewodowe z elementami łączności bezprzewodowej, jak i technologie radiowe. Systemy odczytu urządzeń pomiarowych stale ewoluują. Firmy wzbogacają te technologie o nowe funkcje i możliwości. Stopniowo także technologie bezprzewodowe umożliwią pełny monitoring urządzeń i dwukierunkową komunikację w czasie rzeczywistym nie tylko dostawcom mediów, ale też administratorom i poszczególnym lokatorom.

Korzyści, jakie ma z tego tytułu dostawca mediów, są oczywiste. Natomiast zarządca budynku, który może w czasie rzeczywistym kontrolować zużycie np. wody i ciepła przez poszczególne lokale i mieszkania, dostaje narzędzie dostarczające natychmiastowych informacji o wszelkich stanach odbiegających od normy: przepływach wstecznych, wyciekach czy innych awariach. Tym samym może minimalizować ryzyko strat spowodowanych np. przez zalanie mieszkania, ale ma też skuteczne narzędzie do dokumentowania nieautoryzowanych ingerencji w urządzenia pomiarowe.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl