Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

Ciąg dalszy artykułu...

Pojemność koncentratorów też jest ograniczona, choć stale się zwiększa. Początkowo wystarczała na obsłużenie kilkudziesięciu urządzeń, obecnie nawet ponad tysiąca. Urządzenia te mogą być obsługiwane bezpośrednio za pomocą przenośnego komputera (PSION) lub łączności radiowej. Zasilane są z sieci elektrycznej i akumulatorów. Aby koncentratory mogły zwiększyć swój zasięg, mogą się łączyć drogą radiową z dodatkowymi modułami wzmacniającymi wyposażonymi w anteny zewnętrzne.

Te zbierają dane z wielu koncentratorów i przekazują je do centralnego koncentratora danych oddalonego nawet o 2 km i gromadzącego dane z paru tysięcy urządzeń pomiarowych, gdzie są odczytywane stacjonarnie lub za pomocą urządzenia przenośnego. Technicznie możliwe jest też wykorzystanie w koncentratorach modemów radiowych o dużym zasięgu, np. 20–40 km, ale jest to rozwiązanie drogie, gdyż wymaga kosztownej sieci radiowej, i stosowane jest sporadycznie.

Oferowany jest już także system  odczytu, który dane z urządzeń pomiarowych przekazuje bez pośrednictwa koncentratorów do przenośnego komputera znajdującego się u przechodzącego inkasenta lub w jadącym przez ulicę lub osiedle samochodzie. Zasięg transmisji również wynosi kilkadziesiąt metrów. Dane z komputera mogą trafiać następnie do dowolnego systemu. Moduł radiowy na urządzeniu pomiarowym ma komunikację dwustronną i wysyła dane po wywołaniu go przez komputer inkasenta lub znajdujący się w samochodzie.

Innym rozwiązaniem jest wyposażenie modułu radiowego nadawczo-odbiorczego w kartę GPRS (technologia stosowana w sieciach telefonii komórkowej GSM do pakietowego przesyłania danych). Tym samym dane mogą trafiać w dowolne miejsce, w liczbie tylu odczytów tygodniowo lub nawet na dobę, ile jest wymagane dla danego systemu i specyfiki odbiorców mediów. Taki sposób radiowej komunikacji z urządzeniami pomiarowymi daje ogromne możliwości obróbki danych i monitorowania stanu instalacji i pracy urządzeń pomiarowych.

W systemie tym praktycznie nie ma ograniczeń liczby odczytywanych urządzeń i nie wymaga on ponoszenia kosztów w razie jego rozbudowy, oczywiście poza kosztem samych urządzeń pomiarowych z modułami GPRS. Ceny kart i łączności GPRS są coraz niższe i tym samym technologia ta, wykorzystująca istniejącą sieć telefonii komórkowej pokrywającą praktycznie cały kraj, ma przed sobą duże możliwości rozwoju.

Metody zbierania danych

Zagadnienie zdalnego odczytu można rozpatrywać również z punktu widzenia sposobu zbierania danych przez dostawców mediów. Jednym z nich jest wspomniany już tzw. system inkasencki. Praca inkasenta nie polega na odczytywaniu wskazań każdego wodomierza czy gazomierza, ale na podejściu do budynku lub przejściu wzdłuż ulicy z przenośnym komputerem, który wysyła sygnał do urządzeń pomiarowych, a te odpowiadają, przekazując pakiety danych. Taki odczyt może być sekwencyjny, licznik po liczniku, lub grupowy, tj. jednoczesny z kilku urządzeń pomiarowych. Trwa kilka sekund, po czym należy przejść do następnego punktu.

Odczyt prowadzony jest też za pomocą samochodów wyposażonych w urządzenia z zewnętrznymi antenami. Mocny dzięki antenom sygnał wzbudza moduły radiowe na urządzeniach pomiarowych, a te odpowiadają pakietami danych. Przeważnie do zebrania danych wystarcza, by samochód wolno przejechał przez ulicę bez zatrzymywania się. Stacjonarne systemy odczytu danych wykorzystują koncentratory z odpowiednimi wyjściami do połączeń przewodowych z dostawcą oraz przez modemy komunikacyjne lub karty telefonii komórkowej. Każdy z tych sposobów na swoje zalety.

Wydawać by się mogło, że system inkasencki powinien ustąpić miejsca innym, np. z uwagi na koszt pracy inkasentów. Będzie on jednak nadal stosowany, gdyż w przypadku wielu dostawców mediów inkasent pełni też funkcję konserwatora, wykonującego potrzebne naprawy lub usuwającego nieprawidłowości w działaniu instalacji na terenach objętych odczytem.

Literatura

1. Boryna B., Zdalny odczyt zużycia mediów, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2006.
2. Joniec W., Pomiary mediów, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2006.
3. Luberadzki J., Systemy zdalnego odczytu w indywidualnych rozliczeniach ciepła i wody, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2007.
4. Ciejka W., Systemy radiowe odczytu wodomierzy – ewolucyjna rewolucja, „Polski Instalator” nr 9/2009.
5. PN-EN 1434-3:2009 Ciepłomierze. Część 3: Wymiana danych i interfejsy (oryg.)
6. Materiały firm: Antap, Apator PoWoGaz, BMeters, ista, Itron, Minol, Sensus, Mirometr.

   17.09.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły

Przeglądarka produktów: Wodomierze

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl