Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Domowe uzdatnianie wody

Instalacje zimnej wody
Filtr wody do montażu na wylewce baterii
Filtr wody do montażu na wylewce baterii
SECURA
Ciąg dalszy artykułu...

Instalacje zimnej wody

Do uzdatniania zimnej wody w warunkach domowych służ wiele urządzeń do wody z ujęć indywidualnych oraz z sieci wodociągowej. Są to urządzenia montowane na doprowadzeniu zimnej wody do mieszkania lub na urządzeniach stosowanych w domu, np. zmiękczacze na przewodach doprowadzających wodę do pralek czy zmywarek, na bateriach przy zlewozmywakach (na wylewce lub przed wylewką) czy pod zlewozmywakami. Przy ich wyborze należy uwzględniać renomę producenta, a technologię dobrać optymalnie do parametrów uzdatnianej wody i oczekiwanych efektów. Nawet najwyższej klasy urządzenie nie spełni oczekiwań, jeśli zostanie źle dobrane i zamontowane, nie ma bowiem cudownych urządzeń czy złóż filtracyjnych. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badań wody przed wyborem konkretnej technologii.

Wycinek rury wodociągowej po roku eksploatacji, Fot. WJ
Fot. 3. Wycinek rury wodociągowej na przyłączu po roku eksploatacji – widoczna korozja wżerowa

Filtracja mechaniczna stosowana jest jako pierwszy stopień filtracji i ma za zadanie usunięcie z wody zanieczyszczeń stałych, występujących tak w sieciach wodociągowych, jak i w instalacjach ujmujących wodę ze studni, m.in.: piasku, mułu, włókien z uszczelnień, kawałków rdzy lub osadów. Usunięcie zanieczyszczeń odciąża inne urządzenia do uzdatniania wody i przedłuża ich żywotność oraz zabezpiecza armaturę i instalacje przed zamuleniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Filtry mechaniczne stosowane są też jako pośredni lub końcowy stopień układów uzdatniania wody. Zatrzymanie zanieczyszczeń odbywa się w materiale: włóknistym, ceramicznym lub sitach metalowych i z tworzyw. Skuteczność filtracji zależy od zastosowanego wkładu, wielkości porów, długości i szybkości przepływu wody. Stosowane są m.in. filtry z możliwością spustu nagromadzonych zanieczyszczeń, z płukaniem przeciwprądowym oraz ochronne z wkładami wymiennymi (automatyczne lub półautomatyczne), z reduktorem ciśnienia, a także filtry mechaniczno-węglowe, w których zanieczyszczenia organiczne usuwa wkład węglowy.

Odżelazianie i odmanganianie

Wody żelaziste mają nieprzyjemny zapach i smak. Wytrąca się z nich w instalacjach szlam, powodują też powstawanie plam na pranych tkaninach i ceramice sanitarnej. W wodzie związkom żelaza towarzyszą związki manganu, które mogą wpływać na rozwój bakterii manganowych zatykających przewody i psujących smak wody. Sole manganu powodują powstawanie na powierzchni wody brunatnego nalotu. Do usuwania żelaza i manganu stosuje się m.in. napowietrzanie, sedymentację i filtrowanie oraz utlenianie chemiczne i filtrację. Dla utlenienia żelaza można dodawać do wody związki chemiczne o zdolnościach utleniających lub doprowadzią tlen z powietrza.

Inną metodą jest wymiana jonowa, którą można zastosować w przypadku występowania żelaza w formie dwuwartościowej, przy małym zapotrzebowaniu na wodę. Na potrzeby domów jednorodzinnych stosuje się najczęściej urządzenia o wydajności 1–3 m3/h. Zmiękczanie i wymiana jonowa polegają na zamianie jonów wapniowych i magnezowych, odpowiedzialnych za twardość wody, na jony sodu. Wymiana zachodzi podczas filtracji na żywicy jonowymiennej. Złoż po wyczerpaniu jego zdolności jonowymiennej należy zregenerować roztworem chlorku sodu. W tym samym procesie zachodzi także wymiana jonów żelaza i manganu na jony sodu, a tym samym odżelazienie i odmanganienie wody.

Twarda woda powoduje m.in. powstawanie kamienia kotłowego. Zmiękczanie gwarantuje bezawaryjną pracę wielu urządzeń (kotłów, zasobników ciepłej wody, podgrzewaczy przepływowych, pralek, zmywarek, czajników, żelazek itd.) oraz mniejsze zużycie energii w procesach podgrzewania wody (na wymiennikach nie osadza się kamień). Zmiękczenie wody pozwala też na mniejsze zużycie detergentów do prania i środków zmiękczających stosowanych np. w zmywarkach. Przed zmiękczaczem należy zainstalować filtr mechaniczny, który zabezpieczy głowicę sterującą zmiękczacza i żywicę jonowymienną przed zanieczyszczeniami mechanicznymi.

Woda poddawana zmiękczaniu powinna być również odżelaziona i odmanganiona. Filtracja węglowa polega na przepływie wody przez filtr wykonany ze specjalnie preparowanego węgla aktywnego. Wkłady z węglem aktywnym mają strukturę porowatą i pochłaniają znajdujące się w wodzie pestycydy, detergenty, fenole, wirusy, metale ciężkie, związki aromatyczne, związki kancerogenne, a także związki chloru pozostające po uzdatnieniu wody. Skuteczność działania filtrów węglowych zależy od jakości węgla aktywnego i wielkości wkładu i wynosi 40–90% ogólnej zawartości substancji organicznych. Dzięki tej filtracji woda zyskuje lepszy smak, zapach i barwę. Złoże węglowe wyczerpuje swoją zdolność adsorpcyjną i należy je wymienić lub zregenerować. W przypadku dłuższego zastoju wody na filtrze węglowym może dojść do rozwoju mikroorganizmów i wówczas trzeba go wymienić lub zdezynfekować.

Dezynfekcja promieniami ultrafioletowymi pozwala na niszczenie organizmów żywych: wirusów, bakterii i pasożytów. Ten proces nie zmienia składu, smaku i zapachu wody. Z tego względu stosowany jest często jako ostatni etap uzdatniania wody pitnej. Dezynfekcja polega na przepuszczeniu wody przez komorę z promiennikiem lub zespołem promienników emitujących promienie UV. Zanim woda będzie poddana procesowi dezynfekcji UV, powinna być przefiltrowana i pozbawiona zawiesin i cząstek koloidalnych.

Odwrócona osmoza pozwala na uzdatnianie wody różnej jakości i ma wysoką skuteczność oczyszczania. Urządzenia składają się z jednej lub kilku membran o coraz mniejszych porach i wstępnego filtru mechanicznego i/lub węglowego. Pory w membranach są tak niewielkie, że przedostają się przez nie praktycznie tylko cząsteczki wody, a inne związki i mikroorganizmy są zatrzymywane. Skuteczność filtracji wynosi 90–95%. Metoda ta pozbawia wodę wszelkich związków, w tym potrzebnych dla zdrowia, jak np. sole wapnia i magnez. Dlatego nie zaleca się spożywania wody uzdatnionej przez takie urządzenia. Brak soli należy uzupełniać poprzez zastosowanie urządzeń wzbogacających wodę w jony wapnia i magnezu. W przypadku odwróconej osmozy są to często urządzenia stanowiące ostatni etap uzdatniania wody.

   17.09.2010

Komentarze

(3)
Bialuch | 12.12.2014, 15:32

Pani Moniko, pełna zgoda. Ciekawe skąd biorą się takie farmazony odnośnie czystej wody w kranie. U nas na Śląsku woda jest paskudna i nie da się jej ze spokojnym sercem pić. Natomiast odwrócona osmoza jest coraz mniej popularna, gdyż są alternatywne systemy filtracji wody. Warto o tym poczytać.

Nowiczuk | 07.01.2015, 16:18

O tym, czy odwrócona osmoza jest coraz mniej popularna to bym się spierał. Na pewno coraz mniej popularny jest chiński badziew z popularnego serwisu aukcyjnego, ale porządne urządzenia sprzedają się całkiem nieźle.

Andrzej | 27.05.2015, 16:31

Bialuch pewnie ma na myśli ultrafiltrację, ale to nie jest lepszy system niż odwrócona osmoza. Ja osobiście miałem w domu filtr z membraną ultrafiltracyjną, ale przy dużej twardości wody nie sprawdzał się, gdyż nie usuwał z niej twardości. Przy odwróconej osmozie nie ma tego problemu.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl