Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Domowe uzdatnianie wody

Instalacje c.o. i c.w.u.
Filtr wody do montażu na wylewce baterii
Filtr wody do montażu na wylewce baterii
SECURA
Ciąg dalszy artykułu...

Instalacje c.o. i c.w.u.

Automatyczny filtr samoczyszczący, Fot. AP-PRO
Fot. 4. Przykład automatycznego filtru samoczyszczącego usuwającego zanieczyszczenia mechaniczne: szlam, piasek, rdzę, opiłki

Domowe instalacje c.o. także wymagają oczyszczania wody, głównie ze stałych zanieczyszczeń powstających w wyniku korozji, oraz ochrony przed gromadzeniem się kamienia kotłowego. Instalacje powinny też być zabezpieczone przed możliwością wprowadzenia do nich zanieczyszczeń powodujących zakłócenia przepływu. Przyjmuje się, że w domowych instalacjach c.o. nie ma w zasadzie potrzeby uzdatniania wody. Dlatego w większości przypadków do oczyszczania wody obiegowej używane są jedynie filtry mechaniczne i ew. magnetyzery, a dla zapobiegania korozji elektrochemicznej stosuje się inhibitory korozji. W niektórych przypadkach uzdatnienie wody przed wprowadzeniem jej do instalacji c.o. może być jednak uzasadnione ekonomicznie, gdy jest ona wyposażona w drogie elementy i urządzenia.

O korozyjności wody decyduje zawartość chlorków, siarczanów, azotanów, amoniaku, miedzi, oraz odczyn pH, twardośc i przewodność, a także stężenie jonów wodorowęglanowych i zawartość agresywnego dwutlenku węgla.
W przypadku instalacji ciepłej wody wystarczającym zabezpieczeniem jest uzdatnienie wody zimnej poprzez redukcję składników mineralnych powodujących osad i kamień oraz zabezpieczenie podgrzewaczy i zasobników filtrami mechanicznymi. Do ochrony instalacji c.o. i c.w.u. oraz urządzeń i armatury używa się głównie mechanicznych filtrów siatkowych montowanych na przewodach przed urządzeniami grzewczymi lub armaturą regulacyjną.

Magnetyzery tworzą pole magnetyczne na dopływie wody do instalacji w domu lub w mieszkaniu. Niektóre substancje organiczne rozpuszczone w wodzie pod wpływem pola magnetycznego można wydzielić i odseparować, a następnie usunąć z instalacji. Magnetyzery zapobiegają powstawaniu kamienia w instalacjach c.o. oraz podgrzewaczach przepływowych wody, pralkach automatycznych i zmywarkach do naczyń. Efekt magnetycznego uzdatniania w dużym stopniu zależy od składu chemicznego wody – głównie od twardości ogólnej, węglanowej oraz od łącznej zawartości soli.

Najlepsze efekty otrzymuje się, gdy stosunek twardości węglanowej do ogólnej wynosi powyżej 70%. Na zmniejszenie efektu uzdatniania wpływ może mieć: zawartość jonów żelaza powyżej 0,5 mg/dm3, zbyt duża zawartość krzemionki (powyżej 40,0 mg/dm3), niskie pH, napowietrzenie wody, duża zawartość chlorków i siarczanów. W instalacjach c.o. zalecany jest montaż magnetyzera na przewodzie powrotnym do kotła i po stronie tłocznej pompy. W instalacjach wodociągowych należy je montować za wodomierzem, hydroforem i innymi zbiornikami, w których woda przez jakiś czas przebywa. Dla ochrony pojedynczych urządzeń zasilanych wodą użytkową (np. pralek) montuje się je na przyłączu, bezpośrednio przed chronionym urządzeniem.

Inhibitory korozji przeznaczone do instalacji c.o. mają za zdanie zapobiegać korozji elektrochemicznej. Należy stosować markowe inhibitory, gdyż przypadkowo dobrana mieszanina bez dodatków uszlachetniających będzie powodować szybszą korozję instalacji niż w przypadku użycia jedynie zwykłej wody.

Baseny

Woda w basenach ogrodowych i domowych powinna spełniać takie wymagania, jak dla wody pitnej. Przykrycie basenu plandeką lub przesuwaną pokrywą chroni przed wpadaniem zanieczyszczeń, ale woda musi być też systematycznie uzdatniana mechanicznie i chemicznie. W tym celu stosuje się filtry mechaniczne zatrzymujące wszystkie większe zanieczyszczenia, jak np. piasek, żwir, resztki organiczne itp. Filtry te należy często przepłukiwać lub wymieniać. Do domowych i ogrodowych basenów wykorzystuje się urządzenia wykonujące cztery lub nawet sześć wymian na dobę. Taka liczba wymian powinna zagwarantować odpowiedni stopień czystości wody.

Oprócz filtracji mechanicznej wykonuje się dezynfekcję chemiczną, w celu zapobieżenia rozwojowi mikroorganizmów i glonów. Najczęściej stosuje się dezynfekcję chlorem i ozonem lub chlorem i promieniami UV. Stosuje się też dezynfekcję bezchlorową: promieniami UV, ozonem, bromem lub jodem. Dezynfekanty oferowane są w płynie lub granulkach i mogą być dozowane ręcznie lub automatyczne. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego ich stężenia i wartości pH na poziomie ok. 7,5.

Literatura

Materiały firm: BWT, Infracor, Honeywell, Herz, Frese, Boryszew, Secura, Bartosz.

   17.09.2010

Komentarze

(3)
Bialuch | 12.12.2014, 15:32

Pani Moniko, pełna zgoda. Ciekawe skąd biorą się takie farmazony odnośnie czystej wody w kranie. U nas na Śląsku woda jest paskudna i nie da się jej ze spokojnym sercem pić. Natomiast odwrócona osmoza jest coraz mniej popularna, gdyż są alternatywne systemy filtracji wody. Warto o tym poczytać.

Nowiczuk | 07.01.2015, 16:18

O tym, czy odwrócona osmoza jest coraz mniej popularna to bym się spierał. Na pewno coraz mniej popularny jest chiński badziew z popularnego serwisu aukcyjnego, ale porządne urządzenia sprzedają się całkiem nieźle.

Andrzej | 27.05.2015, 16:31

Bialuch pewnie ma na myśli ultrafiltrację, ale to nie jest lepszy system niż odwrócona osmoza. Ja osobiście miałem w domu filtr z membraną ultrafiltracyjną, ale przy dużej twardości wody nie sprawdzał się, gdyż nie usuwał z niej twardości. Przy odwróconej osmozie nie ma tego problemu.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl