Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Domowe uzdatnianie wody

Instalacje c.o. i c.w.u.
Filtr wody do montażu na wylewce baterii
Filtr wody do montażu na wylewce baterii
SECURA
Ciąg dalszy artykułu...

Instalacje c.o. i c.w.u.

Automatyczny filtr samoczyszczący, Fot. AP-PRO
Fot. 4. Przykład automatycznego filtru samoczyszczącego usuwającego zanieczyszczenia mechaniczne: szlam, piasek, rdzę, opiłki

Domowe instalacje c.o. także wymagają oczyszczania wody, głównie ze stałych zanieczyszczeń powstających w wyniku korozji, oraz ochrony przed gromadzeniem się kamienia kotłowego. Instalacje powinny też być zabezpieczone przed możliwością wprowadzenia do nich zanieczyszczeń powodujących zakłócenia przepływu. Przyjmuje się, że w domowych instalacjach c.o. nie ma w zasadzie potrzeby uzdatniania wody. Dlatego w większości przypadków do oczyszczania wody obiegowej używane są jedynie filtry mechaniczne i ew. magnetyzery, a dla zapobiegania korozji elektrochemicznej stosuje się inhibitory korozji. W niektórych przypadkach uzdatnienie wody przed wprowadzeniem jej do instalacji c.o. może być jednak uzasadnione ekonomicznie, gdy jest ona wyposażona w drogie elementy i urządzenia.

O korozyjności wody decyduje zawartość chlorków, siarczanów, azotanów, amoniaku, miedzi, oraz odczyn pH, twardośc i przewodność, a także stężenie jonów wodorowęglanowych i zawartość agresywnego dwutlenku węgla.
W przypadku instalacji ciepłej wody wystarczającym zabezpieczeniem jest uzdatnienie wody zimnej poprzez redukcję składników mineralnych powodujących osad i kamień oraz zabezpieczenie podgrzewaczy i zasobników filtrami mechanicznymi. Do ochrony instalacji c.o. i c.w.u. oraz urządzeń i armatury używa się głównie mechanicznych filtrów siatkowych montowanych na przewodach przed urządzeniami grzewczymi lub armaturą regulacyjną.

Magnetyzery tworzą pole magnetyczne na dopływie wody do instalacji w domu lub w mieszkaniu. Niektóre substancje organiczne rozpuszczone w wodzie pod wpływem pola magnetycznego można wydzielić i odseparować, a następnie usunąć z instalacji. Magnetyzery zapobiegają powstawaniu kamienia w instalacjach c.o. oraz podgrzewaczach przepływowych wody, pralkach automatycznych i zmywarkach do naczyń. Efekt magnetycznego uzdatniania w dużym stopniu zależy od składu chemicznego wody – głównie od twardości ogólnej, węglanowej oraz od łącznej zawartości soli.

Najlepsze efekty otrzymuje się, gdy stosunek twardości węglanowej do ogólnej wynosi powyżej 70%. Na zmniejszenie efektu uzdatniania wpływ może mieć: zawartość jonów żelaza powyżej 0,5 mg/dm3, zbyt duża zawartość krzemionki (powyżej 40,0 mg/dm3), niskie pH, napowietrzenie wody, duża zawartość chlorków i siarczanów. W instalacjach c.o. zalecany jest montaż magnetyzera na przewodzie powrotnym do kotła i po stronie tłocznej pompy. W instalacjach wodociągowych należy je montować za wodomierzem, hydroforem i innymi zbiornikami, w których woda przez jakiś czas przebywa. Dla ochrony pojedynczych urządzeń zasilanych wodą użytkową (np. pralek) montuje się je na przyłączu, bezpośrednio przed chronionym urządzeniem.

Inhibitory korozji przeznaczone do instalacji c.o. mają za zdanie zapobiegać korozji elektrochemicznej. Należy stosować markowe inhibitory, gdyż przypadkowo dobrana mieszanina bez dodatków uszlachetniających będzie powodować szybszą korozję instalacji niż w przypadku użycia jedynie zwykłej wody.

Baseny

Woda w basenach ogrodowych i domowych powinna spełniać takie wymagania, jak dla wody pitnej. Przykrycie basenu plandeką lub przesuwaną pokrywą chroni przed wpadaniem zanieczyszczeń, ale woda musi być też systematycznie uzdatniana mechanicznie i chemicznie. W tym celu stosuje się filtry mechaniczne zatrzymujące wszystkie większe zanieczyszczenia, jak np. piasek, żwir, resztki organiczne itp. Filtry te należy często przepłukiwać lub wymieniać. Do domowych i ogrodowych basenów wykorzystuje się urządzenia wykonujące cztery lub nawet sześć wymian na dobę. Taka liczba wymian powinna zagwarantować odpowiedni stopień czystości wody.

Oprócz filtracji mechanicznej wykonuje się dezynfekcję chemiczną, w celu zapobieżenia rozwojowi mikroorganizmów i glonów. Najczęściej stosuje się dezynfekcję chlorem i ozonem lub chlorem i promieniami UV. Stosuje się też dezynfekcję bezchlorową: promieniami UV, ozonem, bromem lub jodem. Dezynfekanty oferowane są w płynie lub granulkach i mogą być dozowane ręcznie lub automatyczne. Ważne jest utrzymanie odpowiedniego ich stężenia i wartości pH na poziomie ok. 7,5.

Literatura

Materiały firm: BWT, Infracor, Honeywell, Herz, Frese, Boryszew, Secura, Bartosz.

   17.09.2010

Komentarze

(3)
Bialuch | 12.12.2014, 15:32

Pani Moniko, pełna zgoda. Ciekawe skąd biorą się takie farmazony odnośnie czystej wody w kranie. U nas na Śląsku woda jest paskudna i nie da się jej ze spokojnym sercem pić. Natomiast odwrócona osmoza jest coraz mniej popularna, gdyż są alternatywne systemy filtracji wody. Warto o tym poczytać.

Nowiczuk | 07.01.2015, 16:18

O tym, czy odwrócona osmoza jest coraz mniej popularna to bym się spierał. Na pewno coraz mniej popularny jest chiński badziew z popularnego serwisu aukcyjnego, ale porządne urządzenia sprzedają się całkiem nieźle.

Andrzej | 27.05.2015, 16:31

Bialuch pewnie ma na myśli ultrafiltrację, ale to nie jest lepszy system niż odwrócona osmoza. Ja osobiście miałem w domu filtr z membraną ultrafiltracyjną, ale przy dużej twardości wody nie sprawdzał się, gdyż nie usuwał z niej twardości. Przy odwróconej osmozie nie ma tego problemu.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl