Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Artykuł sponsorowany

Uniwersalna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego GM40

FERRO
FERRO

Powszechną praktyką w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych, a także budynkach biurowych czy hotelach, staje się zastosowanie systemu grzewczego, w którym ogrzewanie grzejnikowe współpracuje z ogrzewaniem płaszczyznowym, zwykle podłogowym. System z dwoma układami o różnej temperaturze obliczeniowej (grzejnikowym – najczęściej 80/60°C, podłogowym – zazwyczaj 45/35°C) wymaga zastosowania dla ogrzewania podłogowego zestawów mieszających, zwanych też pompowo-mieszającymi. Wielu producentów oferuje gotowe zestawy o kompaktowych rozmiarach umożliwiających ich instalowanie przy rozdzielaczu, różnią się one jednak między sobą. Ferro proponuje zestaw GM40 z czterodrogowym zaworem mieszającym termostatycznym – prosty w montażu i regulacji i efektywny w eksploatacji.

W zależności od miejsca montażu i funkcji, jaką mają pełnić zestawy mieszające, wyróżnić można dwa podstawowe ich rodzaje, różniące się wyposażeniem. Zestawy mieszające miejscowe obsługujące pętle ogrzewania podłogowego na danej kondygnacji zbudowane są najczęściej z pompy, zaworu z głowicą termostatyczną, odpowietrznika i termometru. Montuje się je bezpośrednio przy rozdzielaczu.

Z kolei zestawy przygotowujące wodę centralnie dla całego układu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego (dla obiegów usytuowanych na różnych kondygnacjach) zawierają pompę, zawór mieszający (z możliwością montażu siłownika elektrycznego), a dodatkowo także armaturę zabezpieczającą w postaci zaworu zwrotnego i filtra. Montuje się je często za kotłem, w pomieszczeniu kotłowni. Urządzenia stosowane w obydwu typach zestawów różnią się również wielkością.

Termostatyczna mieszająca grupa pompowa GM40, Fot. Ferro Schemat budowy zestawu mieszającego, Rys. Ferro
Fot. 1. Termostatyczna mieszająca grupa pompowa GM40 Rys. 1. Schemat budowy zestawu mieszającego GM40


GM40 a zestawy standardowe

W standardowych zestawach mieszających do ogrzewania podłogowego instalowanych przy rozdzielaczach stosuje się zawory termostatyczne współpracujące z głowicą termostatyczną wyposażoną w kapilarę do montażu – w postaci czujnika przylgowego lub w tulei zanurzeniowej. Regulacja temperaturowa i hydrauliczna układu odbywa się za pomocą wspomnianego zaworu z głowicą montowanego na zasilaniu rozdzielacza oraz zaworu grzejnikowego odcinającego na powrocie. Jednak montaż i regulacja takiego układu są . Nie jest to też rozwiązanie idealne w eksploatacji ze względu na dokładność pomiaru i możliwość uszkodzenia poszczególnych elementów.

Ferro poszło więc o krok dalej i swoje zestawy pompowo-mieszające GM40 wyposażyło w nowoczesne czterodrogowe zawory termostatyczne. Działają one na innej zasadzie niż zawory termostatyczne grzejnikowe z głowicą, wykorzystano tu bowiem zasadę działania termostatycznego zaworu mieszającego, stosowanego dotychczas m.in. w układach ciepłej wody użytkowej. Termostatyczny zawór mieszający reguluje temperaturę czynnika zasilającego pętle ogrzewania podłogowego poprzez zmianę stosunku zmieszania wody z belki powrotnej rozdzielacza (czynnika wpływającego z powrotu instalacji ogrzewania podłogowego) i wody z obiegu kotła. Gorąca woda po zmieszaniu z chłodniejszą kierowana jest do belki zasilającej obiegu podłogowego.

Ten prosty w obsłudze mieszacz utrzymuje stałą zadaną temperaturę czynnika, niezależnie od wahań temperatury wody zasilającej ze źródła ciepła czy powracającej z układu ogrzewania podłogowego. Grupa GM40 to zestaw gotowy do montażu. Dzięki zastosowaniu czterodrogowej konstrukcji zaworu charakteryzuje się on niewielkimi rozmiarami (w porównaniu z układem montowanym z osobno kupowanych elementów) i prostym montażem, polegającym jedynie na podłączeniu do rozdzielacza – belki zasilającej i powrotnej.

Ustawienie parametrów pracy jest bardzo proste, a zarazem precyzyjne: po zamontowaniu grupy na rozdzielaczu należy odpowietrzyć układ, korzystając zarówno z korka odpowietrzającego przy pompie, jak i odpowietrznika w zestawie. Żądana temperatura zasilania układu podłogowego ustawiana jest ręcznie za pomocą pokrętła termostatycznego zaworu mieszającego, w zakresie od 30 do 60°C. Omija się tym samym dość skomplikowaną procedurę montażu i regulacji z wykorzystaniem zaworu grzejnikowego i głowicy z kapilarą.

 Rozdzielacz RZP z zestawem mieszającym, Fot. Ferro
Fot. 2. Rozdzielacz RZP z zestawem mieszającym

Budowa zestawu GM40

W skład grupy GM40 wchodzą (rys. 1):

  • zawór termostatyczny mieszający czterodrogowy (4),
  • pompa obiegowa Weberman (3),
  • termometr tarczowy (2),
  • odpowietrznik ręczny (1).

Zasadę działania zestawu obrazuje rys. 2.

Uniwersalność zestawu

Zestaw mieszający firmy Ferro można podłączyć do rozdzielacza każdego typu, niezależnie od jego producenta. Warunkiem jest jedynie rozstaw belek, który powinien wynosić 211 mm – jest to wymiar większości rozdzielaczy oferowanych na rynku. Podobnie z wymiarem gwintów – średnica przyłączy to 1", a użyte w zestawie specjalne złączki umożliwiają połączenie z rozdzielaczem bez użycia śrubunków (fot. 2).

Wielkość instalacji obsługiwanej przez grupę GM40 jest ograniczona wydajnością i wysokością podnoszenia pompy obiegowej, zgodnie z jej charakterystyką hydrauliczną. Szerokość samego zestawu po zamontowaniu wynosi jedyne 120 mm.

Do zestawu mieszającego GM40 Ferro oferuje też by-pass wężykowy z wbudowanym zaworem różnicy ciśnień. Jego podstawową funkcją jest ochrona pompy przed trwałym uszkodzeniem w przypadku np. zamknięcia się siłowników termoelektrycznych we wszystkich pętlach ogrzewania podłogowego. Pompa zaczyna wtedy tłoczyć czynnik grzejny przez dodatkowy obieg. Producentem by-passu 3/4"×3/4" jest firma Caleffi. Jego zaletą jest możliwość montażu w istniejącej instalacji bez konieczności wykonywania przeróbek. Instaluje się go na zaworach spustowych po wcześniejszym demontażu końcówek na wężu.

Przykładowy uproszczony schemat zastosowania grupy GM40, Rys. Ferro
Rys. 2. Przykładowy uproszczony schemat zastosowania grupy GM40 we współpracy z rozdzielaczem w instalacji ogrzewania podłogowego


Solidne wykonanie

Korpus i podłączenia elementów zestawu wykonane są z mosiądzu, tak jak wszystkie rozdzielacze firmy Ferro. Producent zadbał o zachowanie jednorodności materiału w układzie grupa mieszająca – rozdzielacz. Mosiądz charakteryzuje się największą odpornością na korozję w porównaniu z innymi materiałami stosowanymi do produkcji zestawów i rozdzielaczy, jak stal szlachetna czy tworzywa sztuczne, np. poliamid (stosowany w rozdzielaczach). Ma to decydujący wpływ na długą i bezawaryjną pracę elementów zestawu w instalacji.

   20.08.2011

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl