Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Artykuł sponsorowany

Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Naval Oy
Naval Oy

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Standardowy zawór kulowy powinien pracować w pozycji całkowicie otwartej lub zamkniętej. Praca w pozycji częściowo otwartej powoduje znaczny hałas, duży spadek ciśnienia, często kawitację i w efekcie niszczenie uszczelek.

Rys. Naval
Rys. 2

Rys. Naval
Rys. 1
Rys. Naval
Rys. 3

Wiele firm podejmowało próby modernizacji zaworu kulowego, aby przystosować go do funkcji dławika regulującego natężenie przepływu. Najczęściej modyfikowano kształt otworu wlotowego kuli, celem obniżenia poziomu hałasu i zbliżenia charakterystyki regulacyjnej do linii prostej. Efekty tych działań okazały się jednak niezadowalające.

Największym mankamentem standardowych, kulowych zaworów regulacyjnych jest wysoki poziom emitowanego hałasu, sięgający 90 dB przy większych prędkościach przepływu. Jednak 2 lata temu firma Naval opatentowała rozwiązanie polegające na umieszczeniu w tulei, w otworze kuli dwóch prostopadłych płytek trymujących, zaopatrzonych w szereg otworów, które formują wielokaskadowy przepływ. Strumień przepływającej cieczy jest tak kształtowany i kierowany, że zawór pracuje cicho, bez turbulencji i kawitacji.

Dzięki temu rozwiązaniu zawory Navaltrim powodują średnio o 15 dB mniejszy hałas niż kulowe zawory regulacyjne innych producentów. Rys. 3. obrazowo przedstawia zachowanie się strugi w starych rozwiązaniach i w zaworze Navaltrim.

Charakterystyka sterowania jest długą linią prostą, gdzie efektywnie można modyfikować przepływ już od 6% wartości maksymalnej. Ponieważ otwory trymujące w płytkach kształtują przepływ tak, aby był możliwie łagodny, przepustowość takiego zaworu (Kv) wzrasta prawie dwukrotnie. Strata ciśnienia na zaworze Navaltrim w normalnych warunkach pracy jest rzędu 0,01÷0,02 MPa. Ustawioną za pomocą rączki i skali pozycję zaworu można zablokować, a nawet zaplombować. Do precyzyjnego ustawienia natężenia przepływu służy elektroniczny przepływomierz, którego szybkozłącz ki trzeba podłączyć do króćców pomiarowych zaworu Navaltrim.

Rys. Naval
Rys. 4

W ubiegłym roku firma w Polsce sprzedała ponad 2500 szt. zaworów Navaltrim. Stosują je głównie producenci węzłów cieplnych, jako zawory do ograniczenia ciśnienia dyspozycyjnego oraz jako zawory do równoważenia oporów poszczególnych gałęzi węzła (c.w.u., c.o., wentylacja). Przy projektowaniu zaleca się, by dla ww. zastosowań zakładać, że zawór będzie nastawiony na 7÷8 pozycji skali.

Przedsiębiorstwa ciepłownicze używają tej armatury do równoważenia (balansowania) sieci cieplnej, montując je na odgałęzieniach sieci magistralnej, w miejsce wcześniej stosowanych kryz. Duże zawory regulacyjne są stosowane na spinkach sieci magistralnych, zasilanych z różnych źródeł (DN 400 – Dalkia Łódź). Ponadto pracują w otwartych i zamkniętych układach automatyki z napędami elektrycznymi, pneumatycznymi lub hydraulicznymi, również w układach procesowych.

Zawory Navaltrim są bardzo często stosowane w przypadku remontu węzłów cieplnych, gdzie wymienia się hałasujące zawory, które są głównym źródłem nieprzyjemnego, ostrego dźwięku słyszalnego w nocy przez lokatorów mieszkań na parterze. Dlatego też spółdzielnie mieszkaniowe uprzedzając reklamacje swoich członków wymieniają starego typu zawory regulacyjne na zawory Navaltrim.

Dodatkowym argumentem, który często decyduje o wyborze zaworów Navaltrim to ich niska cena w porównaniu z innego rodzaju zaworami regulacyjnymi.
Do doboru służą wykresy umieszczone na stronie: www.naval.com.pl.

Naval Oy
www.naval.com.p

   19.08.2011
powiązane produkty

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl