RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Odprowadzanie deszczówki - ważne zagadnienie kanalizacyjne; www.sxc.hu

Odprowadzanie deszczówki - ważne zagadnienie kanalizacyjne; www.sxc.hu

Rozwój krajowego budownictwa drogowego przyczynia się do konieczności odprowadzania znacznie większych niż dotychczas ilości ścieków opadowych. Jednym ze sposobów ograniczenia maksymalnego odpływu tych ścieków jest system retencji kanałowej.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację do gruntu, a tylko część odpływała do pobliskich rowów i rzek. Powstające wody nie tworzyły ścieków w rozumieniu Prawa wodnego, były zagospodarowywane w sposób naturalny i rzadko musiał interweniować tu człowiek. Podstawowy parametr rodzimego terenu, tj. współczynnik odpływu φ, wynosił 0,05–0,20 i określony był jako stosunek ilości wody odbieranej przez pobliski rów czy rzekę do całkowitego opadu, tj.:

gdzie:
Q1 – opad odebrany przez grunt,
Qc – opad całkowity.

Pojawienie się szerokiej betonowej lub asfaltowej nawierzchni spowodowało wzrost tego współczynnika do wartości 0,95-0,99, czyli średnio 5–6-krotny. Najlepiej zilustrować to na przykładzie: 1 km drogi szybkiego ruchu lub autostrady obejmuje 2 jezdnie, każda z nich ma po 3 pasy. Uwzględniając utwardzone pobocze, pas drogowy tworzy zlewnię o szerokości b = 40 m. Zatem 1 km takiej drogi oznacza powierzchnię F = 1000 × 40 = 4 ha.

Obowiązujące przepisy związane z drogownictwem narzucają ostre warunki dotyczące przyjmowania miarodajnego opadu do obliczeń, tj. tzw. deszczu 10-letniego. Dla tych warunków spływ wynosi: q = 160 l/s × ha. Dla warunków przeciętnych wynosi on 100–110 l/s × ha. Przyjmując φ = 0,95, otrzymamy qo = 4 × 160 × 0,95 = 608 l/s.

W przeciwieństwie do naturalnej zlewni, której odpływ zaliczany był do wód opadowych, w przypadku utwardzonej drogi obciążonej ruchem pojazdów osobowych i ciężarowych mamy do czynienia ze ściekami opadowymi w ilości blisko 5-krotnie wyższej niż w warunkach naturalnych. Zgodnie z Prawem wodnym ścieki te wymagają podczyszczenia z osadów i substancji ropopochodnych, a na ich odprowadzanie do odbiornika wymagane jest zezwolenie wodno-prawne wydane przez marszałka województwa.

Droga szybkiego ruchu lub autostrady obejmuje odcinki proste, węzły drogowe i mosty. Odwodnienie odcinków prostych odbywa się przy pomocy rowów otwartych ułożonych na poboczu z prawej strony, lewą stronę stanowi pas oddzielający oba kierunki. Drogi przebiegające na obrzeżach miast mogą być odwadniane wpustami drogowymi, które ścieki opadowe kierują do kanalizacji miejskiej.

Przykładem takiego rozwiązania są odcinki Trasy Toruńskiej w Warszawie [1]. W zależności od warunków lokalnych odpływ z rowów kierowany jest do zbiorników retencyjnych, separatorów poprzedzonych tzw. bypassem, tj. urządzeń kierujących 15% maksymalnego spływu do separatora, pozostałe 85% omija go. Rów może kierować odpływ do pompowni, gdy wymóg taki wynika z warunków lokalnych. Np. na wspomnianej Trasie Toruńskiej zastosowano trzy pompownie o przepustowości od 100 do 600 l/s.

System retencji kanałowej

Sytuacja komplikuje się w przypadku węzłów i skrzyżowań np. z linią kolejową, gdzie nie można wykonać rowów otwartych. W tych miejscach odbiór ścieków odbywa się wpustami drogowymi. W zależności od warunków lokalnych dolny odpływ może być grawitacyjny lub przy wykorzystaniu pompowni. Oprócz zebrania opadów, konieczności podczyszczenia i dalszego transportu do odbiornika pojawia się problem ograniczenia maksymalnego odpływu części tzw. retencji. Najczęściej wymóg taki stawiają: zarządcy kanalizacji miejskiej, zarządcy rowów melioracyjnych i zarządy gospodarki wodnej w przypadku zrzutu ścieków do wód otwartych (rzek).

Konieczność zastosowania retencji komplikuje infrastrukturę kanalizacyjną, co sprowadza się do wzrostu kosztów inwestycji. Powszechnie stosowane są zbiorniki otwarte, jednak aby spełniły one swoją funkcję, muszą współpracować z pompownią. Zbiornik otwarty wymaga miejsca, w którym będzie go można postawić (ogrodzony teren o wymiarach ok. 30 × 30 m), co, jak pokazuje praktyka, jest w wielu wypadkach trudne, a nawet wręcz niemożliwe do wykonania. Trzeba zatem szukać innych rozwiązań.

Z tego powodu zwrócono uwagę na urządzenia hydrotechniczne, jakimi są zbiorniki retencyjne na rzece, po spełnieniu następujących warunków: obwałowania na odcinku zasięgu cofki i przegrodzenia jej biegu w wybranym miejscu przez zbudowanie zapory połączonej z jazem. Ta analogia w przypadku sieci kanalizacji deszczowej, tj. kanału zamkniętego podziemnego, pozwala wykorzystywać kanał, powiększając jego średnicę i tworząc na nim przegrody. Ściany kanału tworzą „obwałowanie”. Budowa zbiornika na rzece nie wymaga jej poszerzenia i jej lokalizacja pozostaje niezmienna.

Z kolei w pasie przeznaczonym na sieć kanalizacyjną jest przeważnie zarezerwowane miejsce na ułożenie kanału kanalizacji deszczowej o średnicy nie mniejszej niż d = 250 mm. Stworzenie retencji kanałowej wymaga zagwarantowania dwóch parametrów: średnicy [d] i długości [l]. Długość narzuca lokalizacja ostatniego wpustu ulicznego. Objętość właściwa V = l × fk, gdzie fk = f (d2). Pas ten nie jest limitowany i możliwa jest lokalizacja kanału d = 250, jak też kanału o większej średnicy.

Obliczenia retencji

W jednym z rozpatrywanych przypadków ilość ścieków opadowych, które mógł przyjąć zarządca kanalizacji, wynosiła qdop = 30 l/s. Warunki lokalne uniemożliwiały zastosowanie zbiornika z pompownią. Kanał o średnicy [d] i długości [l] tworzy pewną objętość. W dolnej części zaprojektowano otwór [do], który umożliwia odpływ kontrolowany ścieków. Rozwiązanie tego odpływu może być dwojakie:

  • odpływ swobodny wynikający z praw hydrauliki q = f (do, h),

  • odpływ regulowany urządzeniem fabrycznym [4]. Jak wykazała analiza, odpływ „fabryczny” opiera się na hydraulice, z tym że ma on nazwę katalogową. Odpływy takie są zależne od [h], czyli spiętrzenia ścieków w kanale, a zależność ta wynosi h0,5. W praktyce [h] mieści się w przedziale 1–2 m.

retencja kanalowa profil kanalu

Rys. 1. Retencja kanałowa, profil kanału
Źródło: archiwum autora

Do obliczeń przyjęto υ = 4 × h0,5. Zasadę działania retencji kanałowej przedstawiono na rys. 1. Obliczenia retencji:

  • q = 400 l/s,

  • qdop. = 30 l/s,

  • czas trwania opadu t = 15 min, tj. ok. 1000 s,

  • objętość opadów V = 1000 × 400 = 400 m3.

  • długość kanału stanowiącego retencję l = 300 m,

  • objętość jednostkowa kanału wynosi:

  • retencja kanału wynosi: Vr = 0,785 m3/mb × 300 m = 235 m3.

Dla tych warunków wymagany jest kanał o długości d = 1400 mm. Wprawdzie artykuł dotyczy retencji kanałowej, ale należy dodać, że można włączyć do współpracy również retencję powierzchniową [1]. Zlewnia dla tego obiektu wynosi F = 4 ha. Nie stanowi ona płaskiej nawierzchni, gdyż występują na niej spadki poprzeczne i podłużne, a lustro wody w czasie opadów nie jest jednolite pod względem wysokości. Nie popełnimy większego błędu, jeśli przyjmiemy średnią wysokość. Brakująca objętość wynosi zatem: Vb = 400 – 235 = 165 m3.

Obliczeniowa, umowna wysokość warstwy wyniesie:

Przyjmując współczynnik zapasu n = 2, otrzymamy h = 8 mm. Jest to wielkość trudna do pomiaru, niezauważalna [2, 3]. Średnicę odpływu ze względów eksploatacyjnych przyjęto na poziomie d = 100 mm.

Pozostałe wartości:υ = 4,0 × h0,5
h = 6,5 – 5,0 = 1,5 m
υ = 4,0 × 1,22 = 4,9 m/s
q = 38 l/s

W miarę upływu czasu wartość h maleje, w związku z czym zmniejsza się chwilowy odpływ (tab. 1).

Predkość i objetość odplywu deszczówki

Tabela 1. Zależności pomiędzy warstwami opadu a prędkościami i objętościami odpływu

Odpływ średni qsr = 0,5 × qmax = 20 l/s. Umowny czas opróżnienia zbiornika wynosi:

Należy podkreślić, że bez względu na tok obliczeń podczas opadu na ulicy występuje warstwa wody, co wynika m.in. z bezwładności występującego odpływu. Zakładając wyższą wartość warstwy wody, można przyjąć mniejszą średnicę kanału, co wpływa na koszty inwestycji.

Nie można jednak pominąć słabych stron tej metody. Powstały zbiornik tworzy specyficzny piaskownik i piasek będzie się osadzał na dnie, co w skrajnym przypadku może zamknąć odpływ. Aby do tego nie dopuścić, należy w przegrodzie wykonać dodatkowe otwory na różnej wysokości. Powiększy to odpływ do kanalizacji miejskiej. Zarówno zbiornik otwarty z pompownią, jak i kanał wymagają okresowych przeglądów, m.in. usuwania piasku. Właściwie dobrane wpusty z osadnikiem zapobiegają zwiększonemu zapiaszczeniu kanału. Zjawisko wytrącania się piasku i osadów występuje w skali makro w przypadku zbiorników zlokalizowanych na rzekach i, jak powszechnie wiadomo, stwarza poważne problemy.

Podsumowanie

Przedstawione rozwiązanie retencji wydaje się stosunkowo prostym i tanim sposobem ograniczenia maksymalnych odpływów z deszczu, które w ostatnich latach mają często postać bardzo nawalnych opadów. Eksploatacja wniesie najprawdopodobniej cenne uwagi do tego systemu. Z kolei warstwa wody pozostała na jezdniach spłynie po stosunkowo krótkim czasie i niedogodność ta zostanie szybko usunięta.

Literatura

  1. Bajena A., Chlipalski J., Projekty budowlane dotyczące kanalizacji deszczowej przebudowy Trasy Toruńskiej i węzła „Marsa” w Warszawie, Transprojekt-warszawa Sp. z o.o., 2009–2010.

  2. Chlipalski J., Zastosowanie retencji powierzchniowej w drogownictwie, „Drogownictwo” nr 6/2009.

  3. Chlipalski J., Sposób odwodnienia placów, parkingów i osiedli mieszkaniowych. Zmniejszenie odpływu ścieków opadowych przez wykorzystanie retencji, „Drogownictwo” nr 10/2004.

  4. Dławienie przepływu i ochrona powodziowa podczas deszczy nawalnych. Zastosowanie działających bez energii zewnętrznej hydromechanicznych urządzeń do regulacji przepływu, materiały firmy bgu-Umweltschutzanlagen GmbH.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Joanna Ryńska Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu...

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu czy lokalizacji inwestycji) można pozyskać. Przeprowadzenie takiej analizy obliczeniowej dla domu jednorodzinnego jest stosunkowo proste.

Joanna Ryńska Odwadnianie dachów płaskich

Odwadnianie dachów płaskich Odwadnianie dachów płaskich

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania –...

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania – wymaga starannego dobrania systemu odwodnienia i jego parametrów.

dr inż. Joanna Paduchowska, dr inż. Agnieszka Ludwińska Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie...

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie awaryjnych odwodnień dachów budynków w celu redukcji ryzyka przelewania się wód opadowych do budynku lub przeciążenia konstrukcji.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, dr inż. arch. Justyna Rubaszek Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych...

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Wody opadowe w miastach

Wody opadowe w miastach Wody opadowe w miastach

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują,...

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują, że wody spływające z powierzchni nieprzepuszczalnych mogą być ujęte w systemy zwiększające infiltrację i retencję. Rozwiązania tego typu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska (m.in. poprawy bilansu wodnego terenów zurbanizowanych czy zmniejszenia zagrożenia powodziowego poprzez spowolnienie...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas...

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania...

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

Redakcja RI Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków (w zależności od rodzaju sieci kanalizacyjnej – ogólnospławnej, sanitarnej czy deszczowej) oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia, m.in. przeciwzalewowe.

Waldemar Joniec Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Pomimo coraz szerszej oferty urządzeń przeciwzalewowych i coraz doskonalszych konstrukcji stosowanie ich w Polsce nie jest powszechne. Brak zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym w kanalizacji może doprowadzić...

Pomimo coraz szerszej oferty urządzeń przeciwzalewowych i coraz doskonalszych konstrukcji stosowanie ich w Polsce nie jest powszechne. Brak zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym w kanalizacji może doprowadzić do dużych szkód w przypadku zalania pomieszczeń, a ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.