Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klapy dymowe w ochronie dróg ewakuacji

Klapa oddymiająca mrc Prolight Plus
Klapa oddymiająca mrc Prolight Plus
mercor

Układy wentylacji pożarowej służą ochronie przeciwpożarowej budynku, a ich priorytetową funkcją jest zabezpieczenie dróg ewakuacji. W ramach szerokiego pojęcia wentylacji pożarowej funkcjonują dwa główne typy układów zabezpieczających: systemy oddymiania oraz systemy zapobiegania zadymieniu, o różnym przeznaczeniu i sposobie działania. W cyklu artykułów omówione zostaną konstrukcje, funkcje oraz zasady projektowania najważniejszych elementów układów oddymiania i zapobiegania zadymieniu wraz z wyjaśnieniem roli poszczególnych urządzeń w funkcjonowaniu tych systemów.

Funkcja i umiejscowienie klap

Klapy dymowe (oddymiające, odprowadzania dymu) to urządzenia montowane bezpośrednio w połaci dachowej lub w ścianie zewnętrznej budynku, których otwarcie powoduje wypływanie powstającego podczas pożaru dymu na zewnątrz obiektu (Czytaj więcej na ten temat). Urządzenia te są kluczowymi elementami systemów oddymiania grawitacyjnego, szeroko stosowanymi w zabezpieczeniach obiektów wielkokubaturowych oraz pionowych dróg ewakuacji w budynkach wielokondygnacyjnych.

W przypadku takich obiektów jak pasaże handlowe, atria, hale handlowe, usługowe, produkcyjne, magazynowe itd. rola systemu oddymiania polega na skutecznym usuwaniu towarzyszącego pożarowi dymu w taki sposób, by nie utrzymywał się on na drogach ewakuacji i nie powodował znacznego ograniczenia widoczności oraz zagrożenia toksycznego. Należy uzyskać stabilną separację pionową pomiędzy warstwą gorącego dymu i niższą warstwą tej przestrzeni, przez którą odbywać się będzie ewakuacja.
Zadaniem klap dymowych jest w tej sytuacji odprowadzenie poza budynek z chronionej strefy dymowej powstającego podczas pożaru dymu w takiej ilości, by nie przedostawał się on do stref sąsiednich (rys. 1). W obiektach wielkokubaturowych bardzo częstym rozwiązaniem jest montaż klap dymowo-wentylacyjnych, które podczas normalnego funkcjonowania obiektu pełnią funkcję przewietrzania budynku, jednak podczas ich projektowania priorytetowa powinna być funkcja oddymiania.

Przykład rozwiązania klapy dymowej mrc Prolight Plus
W przypadku grawitacyjnego systemu odprowadzania dymu i ciepła z pionowych dróg ewakuacji zadanie całego układu, w tym również i klap dymowych, polega na usunięciu dymu, który może pojawiać się okresowo (podczas ewakuacji) na klatce schodowej. System ten nie służy, jak się powszechnie sądzi, usunięciu powstającego podczas pożaru dymu, a jedynie zabezpieczeniu pionowej drogi ewakuacji (rys. 2).
Specyficznym przypadkiem jest ochrona szybów windowych, gdzie zadaniem klapy dymowej jest oddymianie tej przestrzeni na wypadek pożaru windy i zabezpieczenie pozostałej części budynku przed rozprzestrzenianiem się w niej gazów pożarowych. Klapa dymowa musi być zainstalowana w najwyższej części klatki schodowej lub szybu windowego, w przegrodzie oddzielającej tę przestrzeń od otoczenia (tj. strop, ściana zewnętrzna).

Określenie wielkości klapy

Poprawne określenie wielkości klapy dymowej (wyrażonej przez jej powierzchnię czynną) ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemu oddymiania. Pod względem skuteczności systemu korzystny jest jak największy otwór wypływu dymu, jednak ze względów ekonomicznych i konstrukcyjnych dąży się do maksymalnego ograniczenia tej powierzchni.
Poprawnie wykonane obliczenia inżynierskie, oparte na przewidywanej dla określonego obiektu wielkości pożaru, analizie układu architektonicznego i dróg przepływu dymu, pozwalają znaleźć bezpieczny kompromis poprzez wyznaczenie wystarczającej wielkości otworu dla odprowadzenia całego strumienia dymu powstającego podczas pożaru przy jednoczesnym nieprzewymiarowywaniu instalacji.

Wielkość klapy określić można różnymi metodami: posługując się bardzo kontrowersyjnymi zapisami polskiej normy PN-B-02877-4/Az1:2006 lub bazując na tzw. zasadach wiedzy technicznej i wykorzystując standardy zachodnie, takie jak BS 5588 part 7:1997, NFPA 92B.2000 czy NFPA 204.2002. Zasadnicza różnica pomiędzy krajowymi i zagranicznymi przepisami polega na lepszym w przypadku BS i NFPA odwzorowaniu rzeczywistych warunków, które pojawić się mogą podczas pożaru, a co za tym idzie, wyliczona powierzchnia czynna klap dymowych staje się bardziej wiarygodna.
Dzieje się tak, ponieważ norma krajowa uzależnia powierzchnię czynną klapy dymowej od przeznaczenia obiektu i powierzchni strefy dymowej, natomiast wymienione powyżej standardy zagraniczne uzależniają ją od przewidywanej w danym obiekcie wielkości pożaru. W efekcie dla kilku różnych pod względem powierzchni obiektów o podobnym stopniu zagrożenia pożarem (nagromadzeniu materiałów palnych) wyliczona na podstawie polskiej normy powierzchnia czynna klapy będzie się różnić kilkukrotnie. Jeżeli wynik zestawimy z obliczeniami zgodnymi z zagranicznymi standardami, to zgodność może być tylko przypadkowa, przeważnie zaś dobierzemy urządzenia niedoszacowane lub znacznie przewymiarowane.
   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl