Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Klapy dymowe w ochronie dróg ewakuacji

Klapa oddymiająca mrc Prolight Plus
Klapa oddymiająca mrc Prolight Plus
mercor
Ciąg dalszy artykułu...
Fot. D+H
Fot. D+H: Bielski Inkubator Technologiczny, Bielsko-Biała

Dostępna na polskim rynku oferta klap dymowych umożliwia wybór urządzenia spełniającego zarówno często dość abstrakcyjne oczekiwania architekta, jak i wymagane warunki techniczne. Oferowane są m.in. klapy dymowe (okrągłe i prostokątne) do bezpośredniego zamocowania w dachu oraz montażu w pasmach i galeryjkach doświetlających, klapy dymowe do montażu w ścianach zewnętrznych (w formie uchylnych okien oraz klapy żaluzjowe, które montować można zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.

Podczas planowania rozmieszczenia klap dymowych niezmiernie ważne jest prawidłowe określenie obszaru ich działania. W ramach rozległej strefy pożarowej (której powierzchnia przy zastosowaniu złagodzeń może wynosić nawet 30 000 m2) za pomocą stałych lub elastycznych ścianek kurtynowych wyznaczone muszą zostać strefy dymowe, z których każda będzie obsługiwana przez co najmniej jedną klapę. Powierzchnia strefy dymowej w zależności od położenia klapy względem pożaru nie powinna przekraczać (zależnie od przyjętego standardu projektowania):

  • 2000–2600 m2 w przypadku odbioru dymu bezpośrednio z pomieszczenia pod klapą dymową,
  • 1000–1600 m2, jeżeli za pomocą systemu grawitacyjnego oddymiane są pomieszczenia przyległe do obsługiwanego przez klapę zasobnika dymu.
Fot. D+H: Königsgalerie Kassel, Niemcy

Brak podziału na strefy dymowe powoduje rozchodzenie się dymu na znaczne odległości od źródła ognia, tak że nie ma on już wystarczającej temperatury potrzebnej do grawitacyjnego wypływu z budynku (rys. 3).

Na etapie projektu instalacji oddymiania znany jest już najczęściej układ architektoniczny budynku, jednak rzadko dokładnie wiadomo, jak przestrzeń ta będzie wykorzystywana. W takim przypadku projektowane klapy dymowe należy rozmieszczać równomiernie w obrębie danej przestrzeni dachowej, co zwiększa gwarancję zadziałania systemu. Jeżeli jednak jednoznacznie określone zostanie miejsce występowania materiałów różniących się prędkością i intensywnością spalania (np. na podstawie przebiegu znanego procesu technologicznego), klapy mogą być rozmieszczone nierównomiernie, z większym zagęszczeniem nad obszarem o większym obciążeniu ogniowym. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, ale jednocześnie bardziej „sztywne”, ograniczające przyszłe zmiany w aranżacji przestrzeni obiektu.

Fot. D+H: Landesbank Baden-Württemberg, Niemcy
O doborze konkretnego typu (konstrukcji) klapy dymowej decyduje kształt i sposób organizacji przestrzeni dachu. Oczywistym jest fakt, że każdy z wyznaczonych sektorów oddymiania musi zostać wyposażony w przynajmniej jedną klapę gwarantującą odprowadzenie dymu, w ilości co najmniej równej ilości dymu dopływającego do chronionego sektora oddymiania. Na dachach innych niż płaskie (jedno- lub wielospadowych i szedowych) klapy dymowe powinny być montowane w najwyższej części dachu, powyżej tzw. średniej wysokości pomieszczenia. W celu szybkiego odprowadzenia dymu i gazów pożarowych do atmosfery bardziej celowe jest zastosowanie większej liczby małych klap dymowych niż większej liczby klap dużych.

Podsumowanie

Przedstawione powyżej informacje dotyczące roli i zasad doboru klap dymowych w różnych systemach wentylacji pożarowej nie wyczerpują oczywiście tego zagadnienia. Decydując się na zastosowanie takiego rozwiązania, dobrze jest powierzyć to zadanie doświadczonemu projektantowi o dobrym merytorycznym przygotowaniu do realizacji zagadnień ochrony przeciwpożarowej, ponieważ przyczyną złego funkcjonowania układów tego typu są wciąż błędnie wykonane koncepcje i projekty techniczne.
   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl