Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 3)

W poprzednich częściach („RI” nr 7–8 i 9/2010) scharakteryzowano najprostsze rozwiązania central o małej wydajności, ale także bardziej zaawansowane konstrukcje przeznaczone do obsługi pomieszczeń o średnim i wysokim zapotrzebowaniu na chłód, centrale dla pomieszczeń o wysokiej frekwencji osób (80 i 100% udziału powietrza świeżego) oraz współpracujące z systemami WLHP. W ostatniej części cyklu omówione zostały wybrane cechy umożliwiające osiąganie bardzo wysokiej efektywności energetycznej, a także wyposażenie dodatkowe charakteryzujące najnowsze centrale dachowe typu rooftop.

Zużycie energii elektrycznej związane z wyposażeniem dodatkowym

Informacje dotyczące poborów mocy elektrycznej przez pracujący układ chłodniczy zostały przedstawione szczegółowo w artykule poświęconym zużyciu energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze („RI” nr 9/2008). Z uwagi na specyfikę pracy układu chłodniczego (zarówno w agregacie chłodniczym, jak i w centrali dachowej typu rooftop) pewne zależności pozostaną niezmienne (zmiana poboru mocy elektrycznej sprężarki w zależności od temperatur po obu stronach wymienników układu chłodniczego). W celu dokonania kalkulacji związanych z poborem mocy elektrycznej przez wyposażenie opcjonalne konieczne jest dodanie tych wartości do danych elektrycznych urządzenia w wykonaniu podstawowym.

Obliczanie maksymalnego prądu rozruchowego (M.I.C.)
Obliczanie prądu rozruchowego (M.I.C., ang. maximum inrush current) jest niezbędne przy doborze zabezpieczenia sieci elektrycznej podłączonej do urządzenia. Wartość prądu rozruchowego jest zależna od wybranej konfiguracji i przyjętego opcjonalnego wyposażenia dodatkowego (np. wielkości silnika). Maksymalny prąd rozruchowy M.I.C. jest obliczany poprzez sumowanie maksymalnego prądu rozruchowego (L.R.A.) sprężarki o największej mocy i prądu znamionowego (F.L.A.) pobieranego przez pozostałe elementy, odpowiadającego maksymalnym dopuszczalnym warunkom pracy (graniczne temperatury odparowania i skraplania czynnika chłodniczego w układzie chłodniczym, przy których następuje aktywacja presostatów wysokiego i niskiego ciśnienia):

gdzie:
L.R.A. (C1) – prąd rozruchowy sprężarki o największej mocy,
F.L.A. (C2) – prąd znamionowy sprężarki mniejszej mocy,
F.L.A. (C3) – prąd znamionowy sprężarki większej mocy,
F.L.A. (C4) – prąd znamionowy sprężarki mniejszej mocy,
F.L.A.(Fan Ext.) – prąd pobierany przez wentylatory skraplacza,
No. (Fan Ext.) – liczba wentylatorów sekcji skraplacza,
F.L.A. (Fan Intake) – prąd znamionowy wentylatora nawiewnego,
F.L.A.(Fan Return) – prąd znamionowy wentylatora wyciągowego (tylko dla wersji konfiguracyjnej C).

Przykład obliczeniowy maksymalnego prądu rozruchowego M.I.C. dla urządzenia o wielkości 464 w wersji konfiguracyjnej typu C ze standardowym wentylatorem nawiewnym (9 kW) i standardowym wentylatorem wyciągowym (4 kW):

M.I.C. = 173,0 + 15,2 + 30,6 +
+15,2 + [4,1× 4] + 19 + 8,3 = 277,7 A

Soft-start wentylatorów
Jest to rozwiązanie standardowe dla urządzeń wyższych wielkości. Umożliwia łagodny rozruch wentylatorów i stopniowanie prędkości obrotowej, aż do osiągnięcia prędkości wymaganej. Pozwala zmniejszyć początkowy moment obrotowy, redukując pobór prądu podczas rozruchu, tym samym zabezpieczając silnik i elementy pośredniczące (paski i łożyska) przed ciężkim obciążeniem i wydłużając ich żywotność (rys. 1). Również podczas wyłączania urządzenie zmniejsza stopniowo obroty wentylatora.

Palnik gazowy
Opcja ta jest szczególnie przydatna w krajach o bardzo zimnym klimacie. Moduł gazowy jest dostępny w różnych mocach grzania i dostarcza ciepło do klimatyzowanego budynku. To rozwiązanie idealne, gdy warunki klimatyczne nie pozwalają na efektywną pracę układu pompy ciepła lub czynią ją całkowicie niemożliwą. Moduł gazowy musi być gotowy do pracy jako alternatywa dla układu chłodniczego pracującego jako pompa ciepła. Tym samym powinien być wymiarowany na taką samą moc cieplną, jak wynika to z parametrów i osiągów danego urządzenia. Dzięki wykorzystaniu zjawiska kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach uzyskiwane są wysokie efektywności układu grzewczego (aż do 105% w odniesieniu do wartości kalorycznej paliwa), co powoduje, że zużycie ciepła jest zmniejszone zarówno dla maksymalnego zapotrzebowania na ciepło, jak i dla warunków zmniejszonego zapotrzebowania na moc grzewczą. Emisja szkodliwych związków
do atmosfery jest minimalna, całkowicie wolna od tlenku azotu i z małą zawartością CO2.

Moduł grzewczy zawiera generator ciepłego powietrza z regulacją, zasilany gazem metanowym lub ciekłym LPG, i jest kompletny z zestawem przyłączeniowym oraz całą armaturą zabezpieczająco-sterującą. Zestaw przyłączeniowy może zostać zamontowany na placu budowy. Moduł jest dostarczany standardowo w przypadku pracy z gazem metanowym. Zestaw zawiera przełącznik na LPG.

Rys. 2. Schemat przyłącza gazowego: 1 – zawór elektromagnetyczny głównego palnika gazowego, 2 – stabilizator ciśnienia, 3 – elektromagnetyczny zawór bezpieczeństwa, 4, 6 – filtr gazu, 5 – przyłącze antywibracyjne, 7 – zawór przyłączeniowy, 8 – zawór elektromagnetyczny palnika pilotażowego

   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl