Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Projektowanie i użytkowanie nowoczesnego systemu zintegrowanej wentylacji

Multi Comfort House
Multi Comfort House
ISOVER

W ramach systemów wentylacji domów jednorodzinnych oferowane są wciąż nowe możliwości i urządzenia. W polskich przepisach budowlanych ciągle jeszcze „pokutują” wymagania oparte na standardach wentylacji grawitacyjnej, nie przystają one jednak do domów budowanych jako energooszczędne. Nowoczesne budynki ze szczelną stolarką i dobrymi przegrodami wymagają odpowiednich systemów wentylacyjnych, dlatego coraz częściej stosowane są w nich zaawansowane systemy HVAC (Heating Ventillation Air Conditioning), czyli zintegrowane systemy wentylacji oraz ogrzewania i klimatyzacji.

Autor, projektując systemy automatyki budynkowej (BMS – Buliding Management System), integrujące w ramach podsystemu HVAC sterowanie wentylacją, ogrzewaniem i klimatyzacją, spotyka się z wieloma ciekawymi problemami. Proponuje jednak spojrzeć na nie od strony automatyki i sterowania, a nie samych urządzeń, gdyż podejście takie bardzo często może okazać się korzystne. Najprostszym przykładem jest płynne, a nie kilkustopniowe sterowanie silnikami, pompami, zaworami trójdrożnymi itp., dające zdecydowanie większe możliwości regulacyjne. Przykładem może być także regulacja prędkości obrotowej wentylatorów w zakresie od 0 do 100%, zamiast włączania ich na różne biegi, czy zastosowanie poprzez regulowane zawory i pompy wody lodowej z dolnego źródła pompy ciepła jako źródła chłodu dla systemów klimatyzacyjnych. Obie te funkcje, odpowiednio zautomatyzowane i sterowane, mogą przynieść systemom wentylacji i ogrzewania nową jakość.

Rozwiązania te mogą się wydać interesujące zarówno dla potencjalnych inwestorów chcących mieszkać w budynkach o najwyższym standardzie komfortu klimatycznego, jak i innych projektantów, chcących się odnieść do tego nowatorskiego podejścia lub je przyjąć. Jednak podejście takie wywołuje niestety często zażarte dyskusje pomiędzy ekipami wykonawczymi a projektantami (w tym autorem), w których głównym argumentem jest zdanie: „Panie, tak się tego nie robi”. Ale czy fakt, że „dobre, stare praktyki” i nasze prawodawstwo budowlane sankcjonują, czy nawet wspierają, tradycyjne podejście oparte na grawitacyjnej wentylacji, odcinając się od integrowania jej z systemem ogrzewania i klimatyzacji, zmusza do stosowania takich archaicznych systemów do końca świata?

Zdaniem autora nie, i dlatego też ma on nadzieję, że artykuł ten będzie przez czytelników „RI” potraktowany jako przyczynek do polemiki, a nie próba wszczęcia pełzającej rewolucji w projektowaniu systemów wentylacji. Zdaniem autora w ramach projektowania nowoczesnej, zintegrowanej wentylacji budynków mieszkalnych istnieją zagadnienia zasadnicze i poboczne. Zasadniczymi są te, których zastosowanie wydaje się już dziś konieczne do utrzymania odpowiedniego efektu komfortu klimatycznego – np. mechaniczna wentylac ja nawiewno-wywiewna czy odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego. Natomiast dzięki uwzględnieniu zagadnień pobocznych zyskuje się nowe możliwości systemu wentylacji, np. analizę jakości powietrza pod kątem zawartości wody, CO, CO2 czy nawet radonu.

Zasadnicze zagadnienia

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna
Wydaje się, że w zasadzie tylko nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna gwarantuje odpowiednią wymianę powietrza w budynku, zapewniając jednocześnie komfort klimatyczny i przedłużając czas jego eksploatacji. Co najważniejsze, skuteczna i kontrolowana wentylacja może funkcjonować przez cały rok, działając bezustannie bez konieczności otwierania okien, czyli z maksymalną oszczędnością energii niezbędnej do zrealizowania tego zadania. Już dziś wydaje się, że wentylacja nawiewno-wywiewna umożliwia eliminację efektu tzw. chorego budynku, który jest przyczyną wielu groźnych chorób u ludzi. Oczywiście istnieją jeszcze inne godne polecenia metody wentylacji, jak choćby hybrydowa, jednak przedmiotem artykułu są systemy, których działanie można w pełni zautomatyzować.

Rekuperacja
Powszechnie twierdzi się, że w nowoczesnym, szczelnym budynku niekontrolowana wentylacja grawitacyjna może powodować straty w wysokości 40% (a nawet więcej) energii zużytej do ogrzewania budynku. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych ciepło pochodzące z powietrza wyrzucanego z budynku, nawet przy średniej wymianie co 2 godziny całej kubatury powietrza, daje ogromną ilość energii – zmarnowanej albo odzyskanej. Zdaniem autora jeśli centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła mają wysoką sprawność (powyżej 80%), to inwestycja w nie może się zwrócić szczególnie szybko. Z punktu widzenia integracji z zewnętrznym BMS ważne jest, by wszystkie zawory oraz czujniki związane z rekuperatorem były dostępne również na zewnątrz, a nie tylko dla jego zamkniętego sterownika. Na rynku oprócz dobrych rekuperatorów zagranicznych oferowane są już także polskie konstrukcje, które warto wziąć pod uwagę, projektując system. Warto pamiętać, że inwestycja w system rekuperacji wpływa bezpośrednio na klasę energetyczną budynku uwidocznioną w jego certyfikacie energetycznym, a tym samym na obecną i przyszłą wartość budynku.

Chłodzenie kanałowe z PC
Wzrasta zainteresowanie systemami chłodzenia nawiewanego powietrza poprzez kanałowe wymienniki wody lodowej pochodzące z dolnego źródła pompy ciepła. Takie rozwiązanie wydaje się najtańszą metodą schładzania pomieszczeń mieszkalnych. Jest to sposób bardzo skuteczny, a w połączeniu z poprawnie zaprojektowanym gruntowym wymiennikiem ciepła uzyskać można efekt komfortu klimatycznego identyczny jak przy zastosowaniu dużej centrali klimatyzacyjnej. Prowadzone w domu inteligentnym Galia badania potwierdzają tę tezę, ponieważ koszt działania wykonanego w ten sposób systemu klimatyzacji dla domu o wentylowanej kubaturze ok. 800 m3 wynosi latem ok. 35 zł miesięcznie, a koszt samej instalacji był znikomy. Płynne sterowanie mocą chłodniczą takiej instalacji w połączeniu z regulacją nasłonecznienia pomieszczeń (żaluzje z kontrolą położenia lameli) oraz kontrola otwarcia okien i drzwi przez BMS pozwalają uniknąć dużych natężeń przepływu powietrza i przynoszą tym samym bardziej ekonomiczny efekt stabilizacji komfortu klimatycznego w domu mieszkalnym.

   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 


Czego powinieneś się spodziewać po pompie wodnej? »

Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »
pompa wodna termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

wentylacja

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak obniżyć koszty eksploatacji gazu? »

eco pompy ciepła

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków szkolnych
  • - Powszechna elektryfikacja ogrzewania
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

webinaru

"Grzejniki w pomieszczeniach
niskotemperaturowych"

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl