Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Zastosowanie izolacji transparentnych
Zastosowanie izolacji transparentnych
Wacotech

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

Zagadnienia cieplne w budynku

Dobrze zaprojektowane ogrzewanie budynku zależy od prawidłowego policzenia jego zapotrzebowania na ciepło. Dla zapewnienia warunków mieszkalnych bez względu na porę roku temperatura wewnątrz budynku powinna się utrzymywać w pewnym subiektywnym, dostosowanym do wymagań osób w nim mieszkających, przedziale, średnio ok. 15–25°C. W okresie nieobecności mieszkańców w budynku dolna granica temperatury powinna być utrzymana na poziomie ok. 5°C.

Na rys. 1 pokazano strumienie energii wytworzonej (kolor czerwony), doprowadzonej (kolor żółty) i odprowadzonej w postaci strat (niebieski) w typowym budynku mieszkalnym. W zależności od technologii wykonania, użytych materiałów budowlanych i typu budownictwa (typowe, energooszczędne, pasywne, energetycznie samowystarczalne) procentowe udziały poszczególnych strumieni będą inne od przedstawionych.

Strumienie ciepła wytwarzane w budynku
Istnieją trzy podstawowe źródła strumieni wytwarzanych w typowym budynku: pochodzące od urządzeń grzejnych, z urządzeń AGD (pralki, odkurzacze, żelazka, suszarki, wentylatory itd.) i sprzętu RTV (telewizory, radia, magnetowidy, wzmacniacze i głośniki) oraz ciepło wytwarzane przez mieszkańców.

Strumień urządzeń grzejnych Qg
Typowe urządzenia grzejne to kotły (elektryczne, gazowe, olejowe, węglowe i na biomasę), ale również coraz częściej stosowane pompy ciepła czy kolektory słoneczne z grzaniem podłogowym. Moc tych urządzeń jest projektowana tak, by wystarczyła na pokrycie strumieni strat ciepła do otoczenia i gruntu. Moc Qg zależy więc od normatywnej różnicy temperatur pomiędzy temperaturą wnętrza budynku i średnioroczną temperaturą na zewnątrz Δt oraz od powierzchni ścian, stropów, okien, drzwi itd. Ai, a także od wartości ich współczynników przenikania ciepła ki:
 
Strumienie ciepła generowane przez mieszkańców Qm
Przyjmuje się, że średnia moc ciepła emitowanego przez zdrowego (t = 36°C) człowieka wynosi 100 W. Znając liczbę mieszkańców i średni czas ich przebywania w domu, można bez problemu oszacować ilość energii przekazanej przez nich do budynku.

Strumień urządzeń domowych Qu
Wielkość strumieni ciepła wytworzonych w urządzeniach AGD i RTV zależy od klasy energochłonności sprzętu, czasu i częstotliwości korzystania z nich. Lodówka, mimo że jest cały czas włączona, pracuje okresowo. Łatwiej określić czas pracy pralki, odkurzacza, żelazka czy piekarnika. Stąd dokładne oszacowanie wartości tych strumieni jest trudne i czasochłonne i nie było jak dotychczas konieczne.

Strumienie Qm i Qu nie są uwzględniane w obliczeniach
systemu grzejnego budynku. Zwyczajowo przyjmuje się, że wartości tych strumieni są wystarczające do utrzymania temperatury mieszkalnej w granicach ok. 15–25°C. Ewentualne odstępstwa od tego zakresu koryguje się systemem regulacji na grzejnikach lub urządzeniu grzejnym.

Strumienie strat ciepła z budynku

O mocy systemów grzejnych w budynku decyduje opór cieplny R przegród budowlanych, przez które ciepło opuszcza budynek. Im opór ten jest większy, tym mniejsze są straty ciepła i mniejsze koszty ogrzewania budynku. Przegroda budowlana jest płaską pionową ścianą, przez którą w trzech etapach przenika ciepło, zimą z pomieszczenia na zewnątrz budynku, a latem z zewnątrz do budynku (rys. 2).
I etap to konwekcyjna wymiana ciepła z pomieszczenia budynku o temperaturze tpom. do ściany o temperaturze tscian. Wartość tego konwekcyjnego strumienia ciepła Qpom. opisuje zależność:


gdzie:
Ascian – jest powierzchnia ściany,
αpom. – współczynnik wnikania ciepła do ściany w pomieszczeniu.
   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak powstają projekty budynków energooszczędnych »

budownictwo pasywne

Budownictwo energooszczędne to coś więcej niż małe zużycie energii, to przede wszystkim wysoki komfort życia, niskie koszty użytkowania oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne... czytam więcej »

 


Zdradzamy, jak uzyskać  dobrej jakości wodę w domu » 1 sposób na oczyszczanie i klimatyzowanie »
 dobra jakość wody gazomierz

 


Jak uzyskać niską emisję zanieczyszczeń kominem »

 smart pomiary

Wysoka jakość i trwałość wyrobów, doświadczenie techniczne i fachowość załogi oraz naczelna dbałość o bezpieczeństwo użytkowania wyrobów czytam więcej »

 


Czym wyróżniają się niezawodnie systemy kominowe » Na czym polega technologia klejenia kontaktowego »
klej do izolacji zaawansowana technologia w instalacji
Systemy IBF to wielowarstwowe kominy przeznaczone do stosowania z każdym rodzajem paliwa, m.in. drewnem, węglem, gazem czy  (...) czytam więcej » Dynamiczny rozwój polskiego i europejskiego rynku izolacji jak również rosnąca presja na wysoką efektywność energetyczną budynków sprawia, iż rynek (...) czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zagospodarowanie osadów ściekowych
  • - Nawilżanie powietrza w klimatyzacji
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl