RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Zastosowanie izolacji transparentnych
Wacotech
 

Zastosowanie izolacji transparentnych


Wacotech


 

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

Zobacz także

Hoval Sp. z o.o. Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej...

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki...

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki zużycia energii pochodzącej z instalacji PV.

Zagadnienia cieplne w budynku

Dobrze zaprojektowane ogrzewanie budynku zależy od prawidłowego policzenia jego zapotrzebowania na ciepło. Dla zapewnienia warunków mieszkalnych bez względu na porę roku temperatura wewnątrz budynku powinna się utrzymywać w pewnym subiektywnym, dostosowanym do wymagań osób w nim mieszkających, przedziale, średnio ok. 15–25°C. W okresie nieobecności mieszkańców w budynku dolna granica temperatury powinna być utrzymana na poziomie ok. 5°C.

Na rys. 1 pokazano strumienie energii wytworzonej (kolor czerwony), doprowadzonej (kolor żółty) i odprowadzonej w postaci strat (niebieski) w typowym budynku mieszkalnym. W zależności od technologii wykonania, użytych materiałów budowlanych i typu budownictwa (typowe, energooszczędne, pasywne, energetycznie samowystarczalne) procentowe udziały poszczególnych strumieni będą inne od przedstawionych.

Strumienie ciepła w budynku mieszkalnym

Rys. 1. Strumienie ciepła w typowym budynku mieszkalnym [2]

Strumienie ciepła wytwarzane w budynku

Istnieją trzy podstawowe źródła strumieni wytwarzanych w typowym budynku: pochodzące od urządzeń grzejnych, z urządzeń AGD (pralki, odkurzacze, żelazka, suszarki, wentylatory itd.) i sprzętu RTV (telewizory, radia, magnetowidy, wzmacniacze i głośniki) oraz ciepło wytwarzane przez mieszkańców

Strumień urządzeń grzejnych Qg

Typowe urządzenia grzejne to kotły (elektryczne, gazowe, olejowe, węglowe i na biomasę), ale również coraz częściej stosowane pompy ciepła czy kolektory słoneczne z grzaniem podłogowym. Moc tych urządzeń jest projektowana tak, by wystarczyła na pokrycie strumieni strat ciepła do otoczenia i gruntu. Moc Qg zależy więc od normatywnej różnicy temperatur pomiędzy temperaturą wnętrza budynku i średnioroczną temperaturą na zewnątrz Δt oraz od powierzchni ścian, stropów, okien, drzwi itd. Ai, a także od wartości ich współczynników przenikania ciepła ki:

Wzór 1

Strumienie ciepła generowane przez mieszkańców Qm

Przyjmuje się, że średnia moc ciepła emitowanego przez zdrowego (t = 36°C) człowieka wynosi 100 W. Znając liczbę mieszkańców i średni czas ich przebywania w domu, można bez problemu oszacować ilość energii przekazanej przez nich do budynku.

Strumień urządzeń domowych Qu

Wielkość strumieni ciepła wytworzonych w urządzeniach AGD i RTV zależy od klasy energochłonności sprzętu, czasu i częstotliwości korzystania z nich. Lodówka, mimo że jest cały czas włączona, pracuje okresowo. Łatwiej określić czas pracy pralki, odkurzacza, żelazka czy piekarnika. Stąd dokładne oszacowanie wartości tych strumieni jest trudne i czasochłonne i nie było jak dotychczas konieczne.

Strumienie Qm i Qu nie są uwzględniane w obliczeniach

systemu grzejnego budynku. Zwyczajowo przyjmuje się, że wartości tych strumieni są wystarczające do utrzymania temperatury mieszkalnej w granicach ok. 15–25°C. Ewentualne odstępstwa od tego zakresu koryguje się systemem regulacji na grzejnikach lub urządzeniu grzejnym.

Strumienie strat ciepła z budynku

O mocy systemów grzejnych w budynku decyduje opór cieplny R przegród budowlanych, przez które ciepło opuszcza budynek. Im opór ten jest większy, tym mniejsze są straty ciepła i mniejsze koszty ogrzewania budynku. Przegroda budowlana jest płaską pionową ścianą, przez którą w trzech etapach przenika ciepło, zimą z pomieszczenia na zewnątrz budynku, a latem z zewnątrz do budynku (rys. 2).

Etapy przenikania ciepła

Rys. 2. Etapy przenikania ciepła przez przegrodę budowlaną zimą

I etap to konwekcyjna wymiana ciepła z pomieszczenia budynku o temperaturze tpom do ściany o temperaturze t ścian. Wartość tego konwekcyjnego strumienia ciepła Qpom opisuje zależność:

Wzór 2

gdzie:

Ascian– jest powierzchnia ściany,

αpom. – współczynnik wnikania ciepła do ściany w pomieszczeniu.

II etap to przewodzenie ciepła Qprzegr. przez przegrodę budowlaną (ścianę) o grubości δ i współczynniku przewodzenia ciepła materiału budowlanego λ. Wartość tego strumienia wynosi:

Wzór 2

III etap transportu ciepła przez przegrodę budowlaną to ponownie konwekcyjna wymiana ciepła, tym razem od ścianki elewacji do otoczenia:

Wzór 3

Dla ścian płaskich, przy założeniu jednokierunkowego przepływu ciepła, stanu ustalonego i słuszności zasady zachowania energii, jest oczywiste, że:

Wzór 4

Przyrównanie tych trzech strumieni prowadzi do wyeliminowania trudnych do zmierzenia tscian i telew. i otrzymania zależności Pecleta, przy pomocy której można obliczyć strumienie cieplne przenikające przez przegrody:

Wzór 5

gdzie:

Wzór 6

jest współczynnikiem przenikania ciepła, wyrażonym w W/(m2×K), którego odwrotnością jest współczynnik oporu przenikania ciepła przez przegrodę Rprzegr..

Z otrzymanego w ten sposób równania Pecleta można wyznaczyć strumień strat ciepła przez dowolną przegrodę budowlaną (okna, ściany, dach itd.) o znanej powierzchni Aprzegr. i współczynniku kprzegr. oraz zmniejszenie tych strat przez dodanie izolacji o znanej grubości δizol., współczynniku przewodzenia ciepła λizol.Przewagą wzoru (6) nad równaniami (2–4), z których też można wyznaczyć strumienie ciepła, jest wyeliminowanie z tych ostatnich trudnych do zmierzenia temperatur powierzchni ściany tscian i elewacji telew. i zastąpienie ich bardziej jednoznacznymi i łatwiejszymi do zmierzenia temperaturami otoczenia: na zewnątrz totocz. i w pomieszczeniach wewnątrz budynku totocz.

Strumienie doprowadzające ciepło do budynku z zewnątrz

Są dwa potencjalne zewnętrzne strumienie ciepła, które w pewnych warunkach mogą dogrzewać budynek z zewnątrz. Jeden może pochodzić z ziemi (gruntu), a drugi od słońca.

Strumień ciepła z gruntu docierający z zewnątrz do domu Qz,g

Średnia temperatura gruntu na głębokości H > 2 m jest średnioroczną temperaturą w danym regionie, przykładowo w Gdańsku tgrunt. = 13,5°C. Wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie Qz,g jest możliwe tylko wtedy, gdy tpom. < tgrunt.. Ten warunek jest spełniony tylko zimą dla pomieszczeń piwnicznych lub garażowych, gdyż wszystkie inne pomieszczenia mają wyższą temperaturę tpom. > tgrunt., z wyjątkiem strychu, ale ten nie ma kontaktu z gruntem.Strumień ciepła z gruntu, podobnie jak i strumień strat ciepła do gruntu, jest przekazywany poprzez przewodzenie przez fundamenty i wylewkę podłogową o powierzchni Apodl., grubości δ i współczynniku przewodzenia ciepła λ. Ponieważ korzyść z ewentualnego dogrzania domu tym strumieniem jest wątpliwa i niepewna, w przeciwieństwie do pewnych strat spowodowanych stratami energii przez oddawanie jej do gruntu, dlatego korzystniej jest wyeliminować ten strumień Qz,g › 0. W tym celu należy dobrze zaizolować podłoże, tak aby wymiana ciepła z gruntem była jak najmniejsza. Równanie (6) dla tego przypadku ma postać:

Wzór 7

z której wynika, że aby kpodl. miało minimalną wartość, wylewka podłogowa powinna mieć możliwie dużą grubość δ i jak najmniejszą wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ (powinna być izolacją lub zawierać warstwę izolacji termicznej): gdy:

Wzór 8

 

to dla:

Wzór 9

Z równań (8) i (9) wynika, że dla kpodl. › min. strumień ciepła Qz,g jest też mały i można go, przy dobrym zaizolowaniu fundamentów i piwnic, pominąć.Niskotemperaturowe ciepło zgromadzone w gruncie Qg jest natomiast wykorzystywane po przetworzeniu w pompie ciepła w ciepło wysokotemperaturowe, do ogrzewania domów i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Strumień energii słonecznej

Energia słoneczna przekazywana na Ziemię w postaci promieniowania może być wykorzystana bezpośrednio do ogrzewania, zmagazynowana w formie ciepła lub ulegać konwersji w inne formy energii (wiatr, parowanie, prąd z ogniw fotowoltaicznych, biomasa z procesów fotosyntezy itd.).Strumień energii promieniowania słonecznego E, padając na przegrodę budowlaną, może (rys. 3):

    • przeniknąć (T) przez nią, co zachodzi, gdy przegroda jest przezroczysta (okno, drzwi, izolacja transparentna),
    • odbić się (R) od niej, gdy jest ona jasna, gładka lub błyszcząca (ściana, elewacja, lustra, szyby),
    • zaabsorbować się (A) w przegrodzie. Ma to miejsce wtedy, gdy przegroda budowlana jest nieprzezroczysta, o barwie czarnej lub ciemnej i fakturze matowej.
Trzy możliwości zachowania się strumienia promieniowania słonecznego

Rys. 3. Trzy podstawowe możliwości zachowania się strumienia promieniowania słonecznego w kontakcie z przegrodą budowlaną: idealnie błyszczącą, idealnie transparentną i doskonale czarną

W przypadku rzeczywistych przegród budowlanych, które nie są ani idealnie błyszczące lub przezroczyste, ani doskonale czarne, promieniowanie zachowuje się zgodnie z zasadą zachowania energii i opisuje je poniższe równanie (10), co zostało pokazane na rys. 4 :

Wzór 10

Natomiast gdy podzielimy równanie (10) przez E, to otrzymamy współczynniki właściwe: transmisyjności t = T/E, refleksyjności r = R/E i absorpcyjności a = A/E, które spełniają poniższy warunek:

Wzór 11

Na rys. 4 kolorem żółtym zaznaczono strumienie promieniowania w zakresie światła widzialnego, a czerwonym – promieniowanie cieplne, które zostało wygenerowane w wyniku pochłonięcia promieniowania słonecznego w przegrodzie budowlanej. Ta absorpcja promieniowania i jego konwersja w ciepło została zaznaczona czerwonym okręgiem.

Zachowanie się promieniowania słonecznego

Rys. 4. Zachowanie się promieniowania słonecznego w kontakcie z rzeczywistą przegrodą budowlaną

Konwersja energii słonecznej w energię cieplną

Jak wspomniano, w wyniku pochłonięcia promieniowania energii słonecznej w przegrodzie budowlanej zachodzi jej konwersja w energię cieplną, która jest przekazywana dalej, zgodnie z jedną z definicji: „ciepło, podobnie jak praca, jest energią w ruchu”. Ten ruch (transport) energii cieplnej może się odbywać zgodnie z trzema mechanizmami wymiany ciepła, którymi są:

    • konwekcja, opisana równaniami (2) i (4), która polega na transporcie energii cieplnej zawartej w będącym w ruchu wymuszonym lub naturalnym medium, którym może być: woda, powietrze, olej, spaliny. Ponieważ w próżni nie ma medium, więc i konwekcja nie zachodzi;
    • przewodzenie, opisane dla przypadku płaskiego przepływu ciepła równaniem (3). Przewodzenie odbywa się poprzez wprowadzenie stykających się ze sobą atomów w ruch i co za tym idzie, przez przekaz energii kinetycznej. Ta reakcja zależy od rozmieszczenia atomów w sieci atomowej, a im większe jest ich uporządkowanie, tym przekaz energii odbywa się szybciej. Przewodzenie zachodzi więc łatwiej w ciałach stałych krystalicznych niż w amorficznych. Ciecze przewodzą ciepło trochę słabiej;
    • promieniowanie termiczne (równania i prawa Plancka, Stefana Boltzmana, Kirchhoffa i Lamberta), które jest przekazem energii w postaci promieniowania o różnej długości fal. Przykładem takiego promieniowania może być promieniowanie podczerwone, które emitują prawie wszystkie ciała. Promieniowanie najlepiej rozchodzi się w gazach i w próżni. Doprowadzone ciepło Q może spowodować
    • wzrost temperatury czynnika od tp do tk lub odwrotnie – gdy ciepło jest odprowadzone (strumień strat ciepła), temperatura ośrodka maleje od tp do tk.

Wzór 12

gdzie:

m – masa czynnika [kg],

cp– ciepło właściwe [J/(kg×K)].

Strumienie ciepła doprowadzone do czynników, których temperatury przemian fazowych (topnienia lub wrzenia) pokrywają się z temperaturą strumienia doprowadzanego ciepła, nie powodują wzrostu ich temperatury t = const., gdyż dostarczona energia jest użyta (zmagazynowana) na realizację w nich przemian fazowych.

Wzór 13

gdzie:

q – ciepło przemiany fazowej,

q = r dla topienialub q = l dla wrzenia [J/kg],

m – masa czynnika [kg].

Konwersja energii słonecznej w cieplną w pomieszczeniu budynku

Energia słoneczna E może pełnić podwójną funkcję. Po pierwsze, może docieplać budynek, gdy padające promienie zostaną zaabsorbowane przez elewację lub gdy przejdą do pomieszczeń przez otwory okienne (rys. 5). Po drugie, słońce stanowi źródło naturalnego oświetlenia pomieszczeń.

 Mechanizm przenikania promieniowania słonecznego

Rys. 5. Mechanizm przenikania, odbicia i pochłaniania promieniowania słonecznego w przegrodach budowlanych

Energia docierająca z zewnątrz przez elewację Qz,e

Promieniowanie słoneczne padające na powierzchnię elewacji budynku zostaje w części odbite, co na rys. 5 oznaczono jako strumień R1, a reszta tego promieniowania jest pochłonięta (A1), ulegając konwersji w energię cieplną. Nie dotyczy to elewacji nietypowych (materiały transparentne, kafle i cegły szklane, beton z włóknem szklanym itp.), w których może wystąpić jeszcze trzeci strumień przekazu energii – przenikanie (transmisja) T.Czy i jak energia promieniowania słonecznego, docierająca do elewacji zewnętrznej budynku, zostanie wykorzystana do jego dogrzewania (izolacje transparentne lub izolacje z materiałem PCM), czy niewykorzystana (izolacje tradycyjne, np. styropianowe), zależy głównie od umiejętnego projektu budynku, bo różnice w kosztach nie są duże.

Energia docierająca z zewnątrz przez otwory okienne Qz,o

Energia słoneczna E docierająca do okna rozdziela się na trzy strumienie R2, A2 i T. Do ogrzewania pomieszczenia można zagospodarować tylko dwa z nich, a mianowicie strumień pochłonięty w szybie, który uległ konwersji w ciepło A2, oraz strumień promieniowania, który przeniknął przez szyby T i oświetlił wnętrze pomieszczenia (podłogę i ściany). Strumień ten w wyniku następujących po sobie kolejnych odbić R3, R4, R5, R6 itd. oraz absorpcji A3, A4, A5, A6 itd. zostaje uwięziony w pomieszczeniu i zamienia się w ciepło Qz,o

Wzór 14

 

gdzie:

Tn– składowa przedostatniego strumienia odbitego, który trafił od wewnątrz pomieszczenia w światło okna Rn–1 i przez nie przeniknął na zewnątrz. Pozostałe jego składowe to Rn, strumień odbity od szyby ponownie w stronę pomieszczenia, i An, zaabsorbowany w szybie.

Teoretycznie po serii kolejnych odbić Ri jakaś część pierwotnego strumienia T powinna ponownie trafić w światło okna (od wewnątrz) i wydostać się przez nie na zewnątrz jako Tn. Patrząc jednak w ciągu dnia w otwarte okna, widzimy, że otwory okienne są ciemniejsze w porównaniu z elewacją, co świadczy, że wydostające się przez nie na zewnątrz promieniowanie w zakresie światła widzialnego jest pomijalnie małe (Tn › 0). Jest ono tym mniejsze, im mniejsza jest powierzchnia wszystkich okien w stosunku do kubatury pomieszczenia.

Promieniowanie słoneczne głównym źródłem doprowadzanym z zewnątrz

Znajomość podstaw teoretycznych i mechanizmów transportu energii promieniowania słonecznego, jej konwersji w energię cieplną oraz sposobów przekazywania i magazynowania wytworzonej energii cieplnej pozwoli lepiej zrozumieć możliwości jej optymalnego zagospodarowania w budynkach, tak aby maksymalnie dużo jej pozyskać, a jednocześnie nie dopuścić do powstania efektu cieplarnianego w pomieszczeniach.

Efekt cieplarniany pomieszczeń

Efekt cieplarniany (szklarniowy) (green house effect) polega na tym, że do pomieszczenia przez okna wnika promieniowanie w zakresie światła widzialnego. Jest to promieniowanie pochodzące bezpośrednio ze słońca, ale także rozproszone w chmurach i odbite od innych obiektów. Wewnątrz pomieszczenia strumień P ulega konwersji w strumień ciepła Qz,o, który poprzez promieniowanie i konwekcję rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Od nagrzanych ścian – przewodzeniem i od otwartych drzwi – konwekcją ciepło to przechodzi do dalszych pomieszczeń, również i tych bez okien lub z oknami od strony północnej.

Ogrzane ściany i podłogi też wydzielają energię, ale w zakresie podczerwieni i promieniowanie to nie jest już przepuszczane ani przez szyby w oknach, ani przez pozostałe nieprzezroczyste przegrody budowlane. Dlatego bilans energii słonecznej doprowadzonej z zewnątrz przez okna do pomieszczeń w stosunku do energii wyprowadzonej na zewnątrz jest dodatni.

Ta kumulacja ciepła prowadzi do wzrostu temperatury pomieszczeń, która w upalne dni może być wyższa od zewnętrznej. Mieszkanie w takim silnie nasłonecznionym domu jest bardzo uciążliwe i to nie tylko latem, gdyż zimą, przy ustawionych na określoną temperaturę kaloryferach, w dni słoneczne dochodzi również do przegrzania ze względu na dużą bezwładność systemu grzania i regulacji temperatury pomieszczeń.

Wady i zalety promieniowania słonecznego

Wszyscy znamy wady i zalety promieniowania słonecznego, ale w odniesieniu do codziennego życia. Może się jednak okazać, że te właściwości będą już całkiem inne w kontekście wykorzystania energii słonecznej jako źródła dodatkowej energii w budownictwie. Może ona poprawić lub pogorszyć bilans energetyczny budynku i jednocześnie zamiast obniżyć, podnieść komfort mieszkania w nim.

Jednak aby świadomie wykorzystać w budownictwie ogromne możliwości, które daje promieniowanie słoneczne, i jednocześnie ustrzec się błędów projektowych, trzeba jeszcze raz krytycznie przeanalizować pod tym właśnie kątem wady promieniowania słonecznego. Są wśród nich m.in.:

    • cykliczna (dobowa, sezonowa i roczna) zmienność natężenia promieniowania,
    • przypadkowe wahania natężenia promieniowania spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi,
    • zmienny w czasie kierunek padania promieniowania słonecznego, który przekazuje największą energię, gdy pada prostopadle do
    • powierzchni,
    • brak możliwości bezpośredniego magazynowania promieniowania słonecznego. Energię pochodzącą od promieni słonecznych można
    • przechować dopiero po konwersji w inne formy energii: termiczną (ogrzane, stopione lub zamienione w parę materiały), fizyczną
    • (akumulatory prądu elektrycznego) lub chemiczną (biomasa, wodór, odwracalne reakcje egzo- i endotermiczne).

Promieniowanie słoneczne w kontekście budownictwa ma też zalety:

    • nieograniczona dostępność na terenach otwartych i płaskich, w przypadku terenów górzystych – na południowych zboczach,
    • bezpłatność źródła energii, na razie nieobciążonego jeszcze żadnym podatkiem, opłatą klimatyczną czy karą za nadmierne stosowanie,
    • ekologiczna czystość (brak odpadów, spalin, popiołów itd.),
    • obojętność chemiczna: nie powoduje korozji, nie reaguje chemicznie z typowymi materiałami budowlanymi (ceramiką, szkłem, metalami),
    • a tworzywa sztuczne muszą już mieć dodatki zabezpieczające przed ultrafioletową składową promieniowania słonecznego,
    • możliwość całkowitego pokrycia zapotrzebowania energetycznego w budownictwie pasywnym na terenie Polski.

Termiczne izolacje budowlane

Podstawy teoretyczne działania termoizolacji Model fizyczny przegrody budowlanej z izolacją termiczną położoną na zewnętrznej elewacji budynku lub na wewnętrznej jego ścianie przedstawiono na rys. 6.

Model działania izolacji termicznej

Rys. 6. Model fizyczny działania izolacji termicznej położonej na ścianie na zewnątrz i wewnątrz budynku

Powtarzając wcześniejsze rozumowanie, którego wynikiem był wzór Peckleta (6) i (7) na przenikanie ciepła przez płaską przegrodę o powierzchni A, otrzymujemy zmodyfikowaną wersję tego wzoru:

Wzór 15

gdzie:

 

Wzór 16

jest współczynnikiem przenikania ciepła przez ścianę zaizolowaną termoizolacją, a δn i λn to grubość i współczynnik przewodzenia ciepła dowolnej kolejnej przegrody (druga izolacja, tynk, wykładzina, kafelki itd.).

Minimalne straty ciepła z budynku Q występują wtedy, gdy ma on minimalną powierzchnię zewnętrzną A, możliwie małą wartość współczynnika k i różnica temperatur (tpom. – totocz.) jest również mała.

Powierzchnia A

Na wielkość powierzchni zewnętrznej wpłynąć można jedynie na etapie projektowania domu, ale i tak mało kto decyduje się na formę kuli, która, jak wiadomo, ze wszystkich brył ma najmniejszą powierzchnię w stosunku do objętości. Takie kuliste formy architektoniczne można spotkać jedynie w eksperymentalnym budownictwie pasywnym [3].

Różnica temperatur

Również niewielki mamy wpływ na zmniejszanie strat ciepła Q poprzez zmianę różnicy temperatur, występującą w równaniu (15). Wartość temperatury otoczenia totocz. zależy od pogody i bez naszej woli zmienia się zimą od ok. –30 do ok.+ 5°C. Do obliczeń przyjmuje się najmniej korzystną jej wartość w zależności od strefy klimatycznej, przykładowo dla III strefy totocz. = –20°C.

Pewne pole manewru daje możliwość regulacji temperatur pomieszczeń tpom.. Im będą one niższe, tym mniejsze wystąpią straty ciepła. Jednak obniżenie temperatury poniżej indywidualnej dla każdego człowieka wartości jest możliwe tylko wtedy, gdy mieszkańcy są poza domem. W pomieszczeniach mieszkalnych temperatura utrzymywana jest w przedziale ok. 18 < tpom. < ok. 25°C. Do obliczeń przyjmuje się tpom. = 20°C.

Współczynnik przenikania ciepła

Możliwość realnej ingerencji we wzór (15), w celu zminimalizowania strat ciepła Q, daje więc jedynie obniżenie wartości współczynnika k. Jednak nie można tego robić mechanicznie, w oparciu o odpowiednie normy, ale świadomie i ze zrozumieniem znaczenia poszczególnych jego członów.

Analiza i optymalizacja współczynnika przenikania ciepła k

W mianowniku wzoru (16) występują dwie grupy oporów ciepła: opory konwekcyjne Ra,pom. = 1/αpom. wewnątrz pomieszczenia i Ra,otocz. = 1/αotocz. na zewnątrz budynku oraz opory w przewodzeniu ciepła Rλ,iz. = δiz./λiz. dla izolacji, Rλ,sc. = δsc./λsc. dla ściany i Rλ,n = δn/λn dla dowolnej przegrody.

 

Wzór 17

 

Opory cieplne

Kolejność, a więc i miejsce położenia izolacji (na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie) nie mają wpływu na wartość k. Wpływa to natomiast na wartość temperatury pomiędzy izolacją i ścianą T (rys. 6). Ponieważ Tw< Tz, większe niebezpieczeństwo przekroczenia punktu rosy [4] występuje przy izolacjach wewnętrznych.

Przewodzenie – opory ciepła

Wpływ poszczególnych oporów przewodzenia R w równaniu (17) na k nie jest jednakowy. Istotne zwiększenie jednego z nich dużo bardziej zmniejszy wartość k niż nieznaczny wzrost pozostałych. Wiadomo, że Riz.> Rsc., więc znaczne zwiększanie grubości ściany δsc. może dać mniejszy efekt niż niewielkie zwiększenie grubości izolacji δiz.

Konwekcyjne opory cieplne

Opory te są tym większe, im mniejsze są wartości konwekcyjnego współczynnika wnikania ciepła α do przegrody. Wielkość α zależy od: rodzaju medium (woda, powietrze i dowolny płyn), własności termodynamicznych medium (współczynnik przewodzenia ciepła λ, gęstość ρ, ciepło właściwe cp itd.), konfiguracji (pionowa – ściany, ukośna – skos, pozioma ku górze – podłoga, pozioma ku dołowi – sufit) oraz od rodzaju konwekcji (swobodna, naturalna i wymuszona wentylatorem lub pompą) [5, 6].

Ponieważ w pomieszczeniu zachodzi konwekcja naturalna, która jest mniej intensywną wymianą ciepła niż konwekcja wymuszona wiatrem od ścian zewnętrznych do otoczenia, to αpom. < αotocz., a stąd Rα,pom. > Rα,otocz.. Zwiększenie Rα,pom. jest praktycznie trudne w realizacji, ale należy pamiętać, aby nieświadomie nie zmniejszyć tego oporu, np. poprzez skierowanie wentylatora wewnątrz pomieszczenia na ścianę zewnętrzną lub zintensyfikowanie w jakiś inny sposób przepływu powietrza na ścianie w (rys. 6).Zwiększenie wartości oporu konwekcji zewnętrznej Rα,otocz. jest już bardziej realne. A można to zrobić np. poprzez osłonięcie elewacji najbardziej narażonej na zimowe wiatry szpalerem drzew iglastych lub pokrycie ich bluszczem.

Działanie termoizolacji a niebezpieczeństwo zawilgocenia ścian

Izolacje, poprzez zahamowanie przepływu ciepła z budynku na zewnątrz, powodują zmianę profili temperatury w ścianach. W ścianie bez izolacji spadek temperatury od tscian do telew. jest bardziej płaski i mniej stromy (rys. 2) (liniowy dla λscian = const., wklęsły lub wypukły dla λscian = f (t)) niż po zastosowaniu izolacji (rys. 6). Grozi to zimą spadkiem temperatury powierzchni ściany poniżej wartości punktu rosy, wykropleniem zawartej w powietrzu wilgoci i zagrzybieniem ścian.

Termiczna izolacja zewnętrzna zawsze chroni ściany przed ich zawilgoceniem. Nie zawsze jednak konserwator zabytków wyraża zgodę na termorenowację budynku i wówczas jedyną możliwością ograniczenia strat ciepła jest izolacja wewnętrzna (rys. 6). Jednak w tym przypadku pojawia się niebezpieczeństwo przechłodzenia ściany pod izolacją do temperatury poniżej punktu rosy (Tw < Trosy). W przypadku izolacji przepuszczającej parę doprowadzi to do kondensacji zawartej w niej wody.

Wartość temperatury rosy jest określona wilgotnością powietrza i temperaturą. Wyznacza się ją w oparciu o znormalizowane procedury obliczeniowe, z tablic lub wykresów. Do wyznaczania wartości temperatury powierzchni Tw również można korzystać z podanych schematów obliczeniowych, jednak bez zrozumienia, co i jak się liczy, nie można być pewnym wyników, zwłaszcza w nietypowych przypadkach. Ponieważ błąd obliczeniowy może mieć wówczas poważne konsekwencje finansowe (zrywanie izolacji i osuszanie ścian), należy się w każdym przypadku asekurować i przeprowadzić obliczenia sprawdzające.

Temperaturę Tw, podobnie jak tsc. i telew., można obliczyć z równań (2), (4), (3) oraz (5), analogicznie jak to zostało przeprowadzone przy wyprowadzeniu zależności Peckleta (6) i (7).

Izolacja zewnętrzna

Dopasowując cytowane powyżej równania do warunków izolacji zewnętrznej (rys. 6), otrzymuje się układ równań, którego rozwiązaniem jest zależność dla Tw i k.

Wzór 2

Wzór 2

Wzór 3

gdzie:

Wzór 4

Przykładowo podstawiając do równania (23):

tpom. = 20°C, totocz. = –20°C, λiz. = 0,032 W/(m×K),δiz. = 0,1 m, λsc. = 0,7 W/(m×K), δsc. = 0,3 m,αpom. = 3 W/(m2×K) i αotocz. = 15 W/(m2×K),otrzymuje się: a = 3,458 (m2×K/W), b = 0,593(m2×K/W), a/b = 5,832, a następnie:

Obliczenia

Po zwiększeniu grubości izolacji do δiz. = 0,15 m zmienią się jedynie a = 5,021 (m2×K/W) i a/b = 8,467 i wówczas:

Obliczenia

Izolacja wewnętrzna

Równania (18), (21) i (22) pozostaną bez zmian, ale (19) i (20) dla izolacji wewnętrznej (rys. 6) należy następująco skorygować:

Wzór

Rozwiązanie jest podobne:

Rozwiązanie

gdzie:

Wzór

W celu sprawdzenia do równania (28) podstawiamy te same dane: tpom.= 20°C, totocz.= –20°C, λiz. = 0,032 W/(m×K), δiz. = 0,1 m, λsc. = 0,57W/(m×K), δsc. = 0,3 m, αpom. = 3 W/(m2×K) i αotocz. = 15 W/(m2×K). Bez zmian pozostają wartości: a = 3,458 (m2×K/W), b = 0,593(m2×K/W), a/b = 5,832, ale:

Sprawdzenie

Po dwukrotnym zmniejszeniu grubości izolacji do: δiz. = 0,05 m otrzymuje się: a = 1,896 (m2×K/W), b =0,593 (m2×K/W) i a/b = 3,197, a następnie:

Sprawdzanie

W tej sytuacji należy położyć izolacje szczelne i nieprzepuszczające pary wodnej i wilgoci, co jest raczej nierealne, lub pomiędzy izolacją a ścianą pozostawić szczelinę powietrzną, wentylowaną suchym zimnym powietrzem z zewnątrz. Powietrze to, niemające wilgoci, stanowi jednocześnie dodatkową warstwę izolacyjną. Takie rozwiązanie zastosowano przy rewitalizacji zabytkowych portierni usytuowanych po obu stronach bramy głównej Politechniki Gdańskiej [7].

Literatura

  1. Lewandowski W.M., Proekologiczne odnawialne źródła energii, wyd. IV, WNT, Warszawa 2007.
  2. Khudhair A.M., Farid M.M., Use of Phase Change Materials for Thermal Comfort and Electrical Energy Peak Load Shifting, U21 International Conference on Energy Technologies and Policy, 2008.
  3. Foster & Partners, Dom mieszkalny Chesa Futura, St. Mo ritz 2001.
  4. Punkt rosy, PN-91/B-02020.
  5. Lewandowski W.M., Natural convection heat transfer from plates of finite dimensions, „Int. J. Heat Mass Transfer” No. 3/1991.
  6. Radziemska E., Lewandowski W.M., Free convective heat transfer structures as a function of the width of isothermal horizontal rectangular plates, „Heat Transfer Engineering” No. 4/2005.
  7. Lewandowski W.M., Projekt docieplenia i obliczenia termiczne stropu i stropodachu Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej przed i po dociepleniu, Gdańsk 1999

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

dr inż. Jacek Zawistowski Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła...

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania...

dr inż. Władysław Węgrzyn Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane...

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego dostosowane do postaci występowania i parametrów fizyko-chemicznych produktu, wyrobu lub odpadu określanego jako biomasa.Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni...

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Testo Sp. z o.o. Analizatory spalin Testo

Analizatory spalin Testo Analizatory spalin Testo

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy...

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy instalatorów i serwisantów jest sprawny i precyzyjny analizator spalin. Umożliwi on szybkie i wiarygodne pomiary, niezbędne do właściwego ustawienia pracy kotła grzewczego.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Jerzy Kosieradzki Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych...

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych budynków, wykonywania kontroli kotłów i systemów klimatyzacji. Z ostatnim dniem grudnia br. kończy się okres przejściowy i do stycznia 2009 r. wymagania tej dyrektywy są obowiązkowe. Obowiązek okresowych kontroli kotłów wdrożyła do polskiego prawa zmiana w ustawie Prawo budowlane wprowadzona...

Olgierd Romanowski Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać? Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu...

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu zużycia energii w budynkach: certyfikację energetyczną budynków i okresową kontrolę kotłów grzewczych, a także jednorazową kontrolą instalacji grzewczych, w których kotły pracują dłużej niż 15 lat. Jednak zawarte w polskich przepisach szczegółowe wymagania są nieprecyzyjne i osoby zobowiązane do ich...

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Leszek Pacuła Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Siłownie ORC – ciekawa alternatywa Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami,...

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami, mającymi wymierną wartość rynkową. Kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o biomasę jest atrakcyjną alternatywą dla powszechnych w Polsce kotłowni węglowych, zasilających nieduże organizmy miejskie, osiedla satelickie większych miast czy obiekty przemysłowe, w których generowane...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

ROTH POLSKA Sp. z o.o. ROTH... życie pełne energii

ROTH... życie pełne energii ROTH... życie pełne energii

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg...

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg działania, a której rozwój nastąpił bardzo szybko – budowa pierwszej hali produkcyjnej, poszerzenie palety produktów, znaczne zwiększenie zatrudnienia, wreszcie rozpoczęcie działalności na szerokim europejskim rynku. Obecnie ROTH Industries GmbH & Co. jest koncernem posiadającym 24 oddziały i biura...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.) Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania...

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Jak nie łączyć kotła z kominem

Jak nie łączyć kotła z kominem Jak nie łączyć kotła z kominem

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar...

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar powietrza pogarsza kondensację pary wodnej) oraz szczelność przewodu oprowadzającego spaliny.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Dawid Pantera Wymiana kotła olejowego na gazowy

Wymiana kotła olejowego na gazowy Wymiana kotła olejowego na gazowy

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle...

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle wymienić palnik z olejowego na gazowy i czy jest to uzasadnione ekonomicznie (ile w przybliżeniu mogłoby to kosztować)? 2. Czy nie lepiej zainwestować w kocioł gazowy kondensacyjny? 3. Jakich zmian w kominie i kotłowni (wentylacja itd.) będzie wymagać zainstalowanie kondensacyjnego kotła...

Jerzy Kosieradzki Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju Gazowe kotły kondensacyjne – kierunki rozwoju

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą...

Wydaje się, że w nowoczesnych konstrukcjach kotłów kondensacyjnych, zarówno gazowych, jak i olejowych, sięgnięto już fizycznych granic możliwości wykorzystania ciepła spalania. Sprawności kotłów wynoszą 98% (wartość odniesiona do całkowitego ciepła zawartego w paliwie) i na razie nic nie wskazuje, żeby ten wynik można było polepszyć.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.