Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Zastosowanie izolacji transparentnych
Zastosowanie izolacji transparentnych
Wacotech

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

Zagadnienia cieplne w budynku

Dobrze zaprojektowane ogrzewanie budynku zależy od prawidłowego policzenia jego zapotrzebowania na ciepło. Dla zapewnienia warunków mieszkalnych bez względu na porę roku temperatura wewnątrz budynku powinna się utrzymywać w pewnym subiektywnym, dostosowanym do wymagań osób w nim mieszkających, przedziale, średnio ok. 15–25°C. W okresie nieobecności mieszkańców w budynku dolna granica temperatury powinna być utrzymana na poziomie ok. 5°C.

Na rys. 1 pokazano strumienie energii wytworzonej (kolor czerwony), doprowadzonej (kolor żółty) i odprowadzonej w postaci strat (niebieski) w typowym budynku mieszkalnym. W zależności od technologii wykonania, użytych materiałów budowlanych i typu budownictwa (typowe, energooszczędne, pasywne, energetycznie samowystarczalne) procentowe udziały poszczególnych strumieni będą inne od przedstawionych.

Strumienie ciepła wytwarzane w budynku
Istnieją trzy podstawowe źródła strumieni wytwarzanych w typowym budynku: pochodzące od urządzeń grzejnych, z urządzeń AGD (pralki, odkurzacze, żelazka, suszarki, wentylatory itd.) i sprzętu RTV (telewizory, radia, magnetowidy, wzmacniacze i głośniki) oraz ciepło wytwarzane przez mieszkańców.

Strumień urządzeń grzejnych Qg
Typowe urządzenia grzejne to kotły (elektryczne, gazowe, olejowe, węglowe i na biomasę), ale również coraz częściej stosowane pompy ciepła czy kolektory słoneczne z grzaniem podłogowym. Moc tych urządzeń jest projektowana tak, by wystarczyła na pokrycie strumieni strat ciepła do otoczenia i gruntu. Moc Qg zależy więc od normatywnej różnicy temperatur pomiędzy temperaturą wnętrza budynku i średnioroczną temperaturą na zewnątrz Δt oraz od powierzchni ścian, stropów, okien, drzwi itd. Ai, a także od wartości ich współczynników przenikania ciepła ki:
 
Strumienie ciepła generowane przez mieszkańców Qm
Przyjmuje się, że średnia moc ciepła emitowanego przez zdrowego (t = 36°C) człowieka wynosi 100 W. Znając liczbę mieszkańców i średni czas ich przebywania w domu, można bez problemu oszacować ilość energii przekazanej przez nich do budynku.

Strumień urządzeń domowych Qu
Wielkość strumieni ciepła wytworzonych w urządzeniach AGD i RTV zależy od klasy energochłonności sprzętu, czasu i częstotliwości korzystania z nich. Lodówka, mimo że jest cały czas włączona, pracuje okresowo. Łatwiej określić czas pracy pralki, odkurzacza, żelazka czy piekarnika. Stąd dokładne oszacowanie wartości tych strumieni jest trudne i czasochłonne i nie było jak dotychczas konieczne.

Strumienie Qm i Qu nie są uwzględniane w obliczeniach
systemu grzejnego budynku. Zwyczajowo przyjmuje się, że wartości tych strumieni są wystarczające do utrzymania temperatury mieszkalnej w granicach ok. 15–25°C. Ewentualne odstępstwa od tego zakresu koryguje się systemem regulacji na grzejnikach lub urządzeniu grzejnym.

Strumienie strat ciepła z budynku

O mocy systemów grzejnych w budynku decyduje opór cieplny R przegród budowlanych, przez które ciepło opuszcza budynek. Im opór ten jest większy, tym mniejsze są straty ciepła i mniejsze koszty ogrzewania budynku. Przegroda budowlana jest płaską pionową ścianą, przez którą w trzech etapach przenika ciepło, zimą z pomieszczenia na zewnątrz budynku, a latem z zewnątrz do budynku (rys. 2).
I etap to konwekcyjna wymiana ciepła z pomieszczenia budynku o temperaturze tpom. do ściany o temperaturze tscian. Wartość tego konwekcyjnego strumienia ciepła Qpom. opisuje zależność:


gdzie:
Ascian – jest powierzchnia ściany,
αpom. – współczynnik wnikania ciepła do ściany w pomieszczeniu.
   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Woda bez żelaza w Twoim domu! Poznaj sposób »

czysta woda w domu

Efektem napowietrzenia jest doskonała redukcja żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność dodatkowego
(...)
czytam więcej »

 


Dobierz właściwy system klimatyzacji do pomieszczenia » Szukasz zaawansowanego systemu instalacyjnego? Obejrzyj film »
niezbędne elemnty wentylacji zaawansowana technologia w instalacji
W ostatnich latach wykonaliśmy ogromną pracę wykorzystując nowoczesne technologie chcąc dotrzeć nie tylko z innowacyjnymi produktami, ale także z atrakcyjnym przekazem o (...) czytam więcej »
Rozliczne wymagania względem techniki wyposażenia budynków stają się coraz bardziej kompleksowe. Precyzyjne planowanie i przemyślane w najdrobniejszym szczególe rozwiązania pomagają w ich spełnieniu (...) czytam więcej »

 


Jesteś instalatorem wentylacji? Wybierz smart pomiary! Na czym to polega »

 smart pomiary

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa czytam więcej »

 


Skorzystaj z 5 lat gwarancji na wentylatory »   Jak wykryć wyciek gazu »
aplikacja ogrzewanie


  (...) detektory gazów toksycznych i wybuchowych, mikroprocesorowe centrale oraz oparty o (...) czytam więcej »

 


Jak zapewnić stałe ciśnienie w sieci wodociągowej »

ciśnienie w sieci wodociągowej

kompaktowe i zintegrowane urządzenia, które zapewniają (...) czytam więcej »

 


Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:

Bez wysiłku, prosto na Twoją skrzynkę:
- nowości techniczne i wydarzenia branżowe
- praktyczne porady ekspertów.
3/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wentylacja budynków edukacyjnych
  • - Bezpieczeństwo pożarowe w nowych WT
Zobacz szczegóły

Przeglądy produktów

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl