Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Ciąg dalszy artykułu...

Teoretycznie po serii kolejnych odbić Ri jakaś część pierwotnego strumienia T powinna ponownie trafić w światło okna (od wewnątrz) i wydostać się przez nie na zewnątrz jako Tn. Patrząc jednak w ciągu dnia w otwarte okna, widzimy, że otwory okienne są ciemniejsze w porównaniu z elewacją, co świadczy, że wydostające się przez nie na zewnątrz promieniowanie w zakresie światła widzialnego jest pomijalnie małe (Tn › 0). Jest ono tym mniejsze, im mniejsza jest powierzchnia wszystkich okien w stosunku do kubatury pomieszczenia.

Promieniowanie słoneczne głównym źródłem doprowadzanym z zewnątrz
Znajomość podstaw teoretycznych i mechanizmów transportu energii promieniowania słonecznego, jej konwersji w energię cieplną oraz sposobów przekazywania i magazynowania wytworzonej energii cieplnej pozwoli lepiej zrozumieć możliwości jej optymalnego zagospodarowania w budynkach, tak aby maksymalnie dużo jej pozyskać, a jednocześnie nie dopuścić do powstania efektu cieplarnianego w pomieszczeniach.

Efekt cieplarniany pomieszczeń
Efekt cieplarniany (szklarniowy) (green house effect) polega na tym, że do pomieszczenia przez okna wnika promieniowanie w zakresie światła widzialnego. Jest to promieniowanie pochodzące bezpośrednio ze słońca, ale także rozproszone w chmurach i odbite od innych obiektów. Wewnątrz pomieszczenia strumień P ulega konwersji w strumień ciepła Qz,o, który poprzez promieniowanie i konwekcję rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Od nagrzanych ścian – przewodzeniem i od otwartych drzwi – konwekcją ciepło to przechodzi do dalszych pomieszczeń, również i tych bez okien lub z oknami od strony północnej.

Ogrzane ściany i podłogi też wydzielają energię, ale w zakresie podczerwieni i promieniowanie to nie jest już przepuszczane ani przez szyby w oknach, ani przez pozostałe nieprzezroczyste przegrody budowlane. Dlatego bilans energii słonecznej doprowadzonej z zewnątrz przez okna do pomieszczeń w stosunku do energii wyprowadzonej na zewnątrz jest dodatni.

Ta kumulacja ciepła prowadzi do wzrostu temperatury pomieszczeń, która w upalne dni może być wyższa od zewnętrznej. Mieszkanie w takim silnie nasłonecznionym domu jest bardzo uciążliwe i to nie tylko latem, gdyż zimą, przy ustawionych na określoną temperaturę kaloryferach, w dni słoneczne dochodzi również do przegrzania ze względu na dużą bezwładność systemu grzania i regulacji temperatury po mieszczeń.

Wady i zalety promieniowania słonecznego
Wszyscy znamy wady i zalety promieniowania słonecznego, ale w odniesieniu do codziennego życia. Może się jednak okazać, że te właściwości będą już całkiem inne w kontekście wykorzystania energii słonecznej jako źródła dodatkowej energii w budownictwie. Może ona poprawić lub pogorszyć bilans energetyczny budynku i jednocześnie zamiast obniżyć, podnieść komfort mieszkania w nim.

Jednak aby świadomie wykorzystać w budownictwie ogromne możliwości, które daje promieniowanie słoneczne, i jednocześnie ustrzec się błędów projektowych, trzeba jeszcze raz krytycznie przeanalizować pod tym właśnie kątem wady promieniowania słonecznego. Są wśród nich m.in.:

 • cykliczna (dobowa, sezonowa i roczna) zmienność natężenia promieniowania,
 • przypadkowe wahania natężenia promieniowania spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi,
 • zmienny w czasie kierunek padania promieniowania słonecznego, który przekazuje największą energię, gdy pada prostopadle do
 • powierzchni,
 • brak możliwości bezpośredniego magazynowania promieniowania słonecznego. Energię pochodzącą od promieni słonecznych można
 • przechować dopiero po konwersji w inne formy energii: termiczną (ogrzane, stopione lub zamienione w parę materiały), fizyczną
 • (akumulatory prądu elektrycznego) lub chemiczną (biomasa, wodór, odwracalne reakcje egzo- i endotermiczne).


Promieniowanie słoneczne w kontekście budownictwa ma też zalety:

 • nieograniczona dostępność na terenach otwartych i płaskich, w przypadku terenów górzystych – na południowych zboczach,
 • bezpłatność źródła energii, na razie nieobciążonego jeszcze żadnym podatkiem, opłatą klimatyczną czy karą za nadmierne stosowanie,
 • ekologiczna czystość (brak odpadów, spalin, popiołów itd.),
 • obojętność chemiczna: nie powoduje korozji, nie reaguje chemicznie z typowymi materiałami budowlanymi (ceramiką, szkłem, metalami),
 • a tworzywa sztuczne muszą już mieć dodatki zabezpieczające przed ultrafioletową składową promieniowania słonecznego,
 • możliwość całkowitego pokrycia zapotrzebowania energetycznego w budownictwie pasywnym na terenie Polski.

 

Termiczne izolacje budowlane

Podstawy teoretyczne działania termoizolacji
Model fizyczny przegrody budowlanej z izolacją termiczną położoną na zewnętrznej elewacji budynku lub na wewnętrznej jego ścianie przedstawiono na rys. 6.

   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Automatyka kotłów na pelety
 • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl