Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Ciąg dalszy artykułu...

Ponieważ w pomieszczeniu zachodzi konwekcja naturalna, która jest mniej intensywną wymianą ciepła niż konwekcja wymuszona wiatrem od ścian zewnętrznych do otoczenia, to αpom. < αotocz., a stąd Rα,pom. > Rα,otocz.. Zwiększenie Rα,pom. jest praktycznie trudne w realizacji, ale należy pamiętać, aby nieświadomie nie zmniejszyć tego oporu, np. poprzez skierowanie wentylatora wewnątrz pomieszczenia na ścianę zewnętrzną lub zintensyfikowanie w jakiś inny sposób przepływu powietrza na ścianie w (rys. 6).

Zwiększenie wartości oporu konwekcji zewnętrznej Rα,otocz. jest już bardziej realne. A można to zrobić np. poprzez osłonięcie elewacji najbardziej narażonej na zimowe wiatry szpalerem drzew iglastych lub pokrycie ich bluszczem.

Działanie termoizolacji a niebezpieczeństwo zawilgocenia ścian
Izolacje, poprzez zahamowanie przepływu ciepła z budynku na zewnątrz, powodują zmianę profili temperatury w ścianach. W ścianie bez izolacji spadek temperatury od tscian do telew. jest bardziej płaski i mniej stromy (rys. 2) (liniowy dla λscian = const., wklęsły lub wypukły dla λscian = f (t)) niż po zastosowaniu izolacji (rys. 6). Grozi to zimą spadkiem temperatury powierzchni ściany poniżej wartości punktu rosy, wykropleniem zawartej w powietrzu wilgoci i zagrzybieniem ścian.

Termiczna izolacja zewnętrzna zawsze chroni ściany przed ich zawilgoceniem. Nie zawsze jednak konserwator zabytków wyraża zgodę na termorenowację budynku i wówczas jedyną możliwością ograniczenia strat ciepła jest izolacja wewnętrzna (rys. 6). Jednak w tym przypadku pojawia się niebezpieczeństwo przechłodzenia ściany pod izolacją do temperatury poniżej punktu rosy (Tw < Trosy). W przypadku izolacji przepuszczającej parę doprowadzi to do kondensacji zawartej w niej wody.

Wartość temperatury rosy jest określona wilgotnością powietrza i temperaturą. Wyznacza się ją w oparciu o znormalizowane procedury obliczeniowe, z tablic lub wykresów. Do wyznaczania wartości temperatury powierzchni Tw również można korzystać z podanych schematów obliczeniowych, jednak bez zrozumienia, co i jak się liczy, nie można być pewnym wyników, zwłaszcza w nietypowych przypadkach. Ponieważ błąd obliczeniowy może mieć wówczas poważne konsekwencje finansowe (zrywanie izolacji i osuszanie ścian), należy się w każdym przypadku asekurować i przeprowadzić obliczenia sprawdzające.

Temperaturę Tw, podobnie jak tsc. i telew., można obliczyć z równań (2), (4), (3) oraz (5), analogicznie jak to zostało przeprowadzone przy wyprowadzeniu zależności Peckleta (6) i (7).

Izolacja zewnętrzna
Dopasowując cytowane powyżej równania do warunków izolacji zewnętrznej (rys. 6), otrzymuje się układ równań, którego rozwiązaniem jest zależność dla Tw i k.


gdzie:

   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl