Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zastosowanie instalacji słonecznych dużej mocy. Opis realizacji

Kolektor płaski
Kolektor płaski
Wolf

Inwestor stawiający luksusowy 410-łóżkowy hotel w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zdecydował się do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystać kolektory słoneczne dużej mocy. Tę ciekawą instalację zaprojektował Hans Schmidt z Wolf Heiztechnik GmbH w Mainburgu w Niemczech.

Instalację zaprojektowano dla czterogwiazdkowego hotelu Abu Dhabi National Exhibition Company, oddalonego o ok. 1000 m od wybrzeża Zatoki Perskiej. Obiekt ten potrzebuje w ciągu jednego dnia 40 tys. l wody o temperaturze 70°C. Oprócz 205 dwuosobowych pokoi w ciepłą wodę zaopatrywane są dwie restauracje, kuchnia hotelowa oraz basen.

Kolektory ustawione zostały na płaskim dachu 9-piętrowego garażu, 35 m nad poziomem terenu. Do budowy wykorzystano 560 płaskich kolektorów typu F3-1. Całkowita powierzchnia brutto instalacji wyniosła 1288 m2, powierzchnia absorpcji – 1120 m2, a uzyskana moc – 901 kW.

Instalacja słoneczna
Fot. 1. Instalacja słoneczna zamontowana na dachu garażu, Fot. Wolf

Kolektory zostały zamontowane na stalowej konstrukcji pochylonej pod kątem 30° (azymut południowo-wschodni wyniósł –10°C). Całość instalacji podzielono na siedem pól, a w każdym z nich znalazło się po 10 kolektorów. Wartość przepływu wynosi 28 tys. l/h. Kolektory połączone zostały z zasobnikiem ciepłej wody za pomocą rur stalowych czarnych średnicy DN 100. Połączenia między poszczególnymi polami, rozdzielacze i podłączenia wykonano z rur o średnicach od DN 80 do DN 25, a połączenia wewnętrzne każdego pola – z rur miedzianych. Aby móc precyzyjnie ustawić przepływy przez każde z pól, zastosowano zawory Flow meter SD/HD.

Połączenie kolektorów
Fot. 2. Połączenie kolektorów, Fot. Wolf

Na magazyn energii wykorzystywanej w godzinach nocnych lub podczas ewentualnych, choć rzadko występujących w tej strefie klimatycznej, dni pochmurnych przeznaczono cztery poziome zasobniki ciepłej wody o pojemności 20 tys. litrów każdy. Zastosowano w nich specjalny układ rur i prowadnic blaszanych. Zasobniki zostały umieszczone na 8. piętrze garażu.

Schemat instalacji solarnej
Rys. 1. Fragment schematu instalacji, Rys. Wolf
   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl