Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Duże instalacje solarne. Analiza

Elektrownia słoneczna
Elektrownia słoneczna

Dzięki dofinansowaniu ze środków EkoFunduszu oraz innych instytucji w ostatnich latach zrealizowano w Polsce wiele instalacji, w których do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystano kolektory słoneczne. Czy pojawiające się coraz częściej informacje o niewłaściwej pracy tych instalacji, a co za tym idzie, o złym wykorzystaniu środków publicznych są uzasadnione?

Duże instalacje solarne w Polsce

Największa polska instalacja słoneczna powstała na zamówienie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. W wielu gminach organizowano przetargi na projekt i wykonawstwo instalacji solarnych, jednak w niektórych wypadkach władze gmin chciały się jedynie zorientować w wysokości środków niezbędnych do zgromadzenia, by taką inwestycję zrealizować. Czasami przetargi takie odbywały się regularnie co roku, a ponieważ głównym kryterium decydującym o wygranej był całkowity koszt inwestycji, kwoty podawane w ofertach systematycznie malały. Dla wielu niezależnych obserwatorów zaskoczeniem była wysokość tych ofert, a dokładniej mówiąc, ich niski poziom cenowy, gdyż rodziło to obawy, że jakość wykonanych instalacji może być niezadowalająca. Na czymś przecież musiano zaoszczędzić.

Z kolei w internecie znaleźć można zdjęcia instalacji (fot. 1, 2), które już na pierwszy rzut oka budzą wątpliwości, czy ich projektant miał wystarczającą wiedzę na temat kolektorów słonecznych, czy też po prostu przyznano inwestorowi tyle środków finansowych, że postanowił on urządzenia te jakoś na dachu „upchnąć”.

Usytuowanie kolektorów

Jednym z warunków ekonomicznej pracy instalacji solarnej jest prawidłowe usytuowanie kolektorów słonecznych. Jeśli są one częściowo zacienione, instalacja nie osiąga optymalnej wydajności.

Wielu projektantów wychodzi z założenia, że skoro 2/3 całorocznej dostępnej energii słonecznej przypada na okres od kwietnia do września (rys. 1), a więc na połowę roku, to kolektory można ustawić, uwzględniając kąt padania promieni słonecznych, przypadający na ten okres (rys. 2). Oznacza to konieczność przyjęcia do obliczeń rozstawu rzędów kolektorów słonecznych kąta padania promieni słonecznych α rzędu 40 stopni (rys. 3). Przykładowo rzędy kolektorów o wysokości h = 2 m i kącie nachylenia ß = 45° powinny być w naszej szerokości geograficznej oddalone od siebie o wymiar L wynoszący co najmniej 3 metry.

Projektanci nie zdają sobie chyba w tym przypadku sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą ich postępowanie. Kolektory przedstawione na fot. 1 i 2 będą przez długi okres pozbawione promieniowania słonecznego, czyli nie będą one wygrzewane. W zimie będą też dodatkowo zaśnieżone, zwłaszcza w dolnej części, gdzie utworzy się skarpa śniegu obsuwającego się z kolektorów. A przecież obowiązują w tym zakresie stosowne przepisy uwzględniające konieczność podniesienia kolektorów na wysokość zależną od strefy opadów śniegu [5]. O tym, że naruszone zostały w tych przypadkach obowiązujące przepisy, może również świadczyć zbyt mała odległość kolektorów od krawędzi dachu. Czy stać nas zatem na to, by kolektory słoneczne były bezproduktywne przez długie okresy roku kalendarzowego?

Prawidłowo zaprojektowana instalacja solarna musi być zabezpieczona przed okresami stagnacji, to jest bezproduktywnego wytwarzania energii. Oznacza to, że należy ją zaprojektować na okres szczytowego nasłonecznienia dla przypadku obniżonego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu energia dostarczana przez kolektory będzie mogła być w pełni wykorzystywana w ciągu całego roku. Tymczasem projektanci kierują się często mocą maksymalną instalacji solarnej, która jest parametrem chwilowym, osiąganym przy maksymalnej wartości nasłonecznienia i sprawności optycznej kolektorów słonecznych.

Aby dobrze zaprojektować instalację do przygotowania ciepłej wody użytkowej, należy przeanalizować profil zużycia c.w.u. na przestrzeni roku kalendarzowego, ale często także profil tygodniowy (rys. 4, 5, 6).

W poszczególnych typach obiektów zużycie ciepłej wody użytkowej jest zróżnicowane, a instalacje solarne są przecież projektowane również dla obiektów, w których przejściowo występuje całkowity brak zużycia ciepłej wody.

W wielu projektach dotyczących instalacji solarnych dla istniejących obiektów nie ma danych o rzeczywistym zużyciu c.w.u. i do obliczeń przyjmuje się wielkości szacunkowe. A przecież można się przed popełnieniem takiego błędu uchronić, inwestując w mierniki jej zużycia.

   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl