Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Duże instalacje solarne. Analiza

Elektrownia słoneczna
Elektrownia słoneczna

Dzięki dofinansowaniu ze środków EkoFunduszu oraz innych instytucji w ostatnich latach zrealizowano w Polsce wiele instalacji, w których do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystano kolektory słoneczne. Czy pojawiające się coraz częściej informacje o niewłaściwej pracy tych instalacji, a co za tym idzie, o złym wykorzystaniu środków publicznych są uzasadnione?

Duże instalacje solarne w Polsce

Największa polska instalacja słoneczna powstała na zamówienie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. W wielu gminach organizowano przetargi na projekt i wykonawstwo instalacji solarnych, jednak w niektórych wypadkach władze gmin chciały się jedynie zorientować w wysokości środków niezbędnych do zgromadzenia, by taką inwestycję zrealizować. Czasami przetargi takie odbywały się regularnie co roku, a ponieważ głównym kryterium decydującym o wygranej był całkowity koszt inwestycji, kwoty podawane w ofertach systematycznie malały. Dla wielu niezależnych obserwatorów zaskoczeniem była wysokość tych ofert, a dokładniej mówiąc, ich niski poziom cenowy, gdyż rodziło to obawy, że jakość wykonanych instalacji może być niezadowalająca. Na czymś przecież musiano zaoszczędzić.

Z kolei w internecie znaleźć można zdjęcia instalacji (fot. 1, 2), które już na pierwszy rzut oka budzą wątpliwości, czy ich projektant miał wystarczającą wiedzę na temat kolektorów słonecznych, czy też po prostu przyznano inwestorowi tyle środków finansowych, że postanowił on urządzenia te jakoś na dachu „upchnąć”.

Usytuowanie kolektorów

Jednym z warunków ekonomicznej pracy instalacji solarnej jest prawidłowe usytuowanie kolektorów słonecznych. Jeśli są one częściowo zacienione, instalacja nie osiąga optymalnej wydajności.

Wielu projektantów wychodzi z założenia, że skoro 2/3 całorocznej dostępnej energii słonecznej przypada na okres od kwietnia do września (rys. 1), a więc na połowę roku, to kolektory można ustawić, uwzględniając kąt padania promieni słonecznych, przypadający na ten okres (rys. 2). Oznacza to konieczność przyjęcia do obliczeń rozstawu rzędów kolektorów słonecznych kąta padania promieni słonecznych α rzędu 40 stopni (rys. 3). Przykładowo rzędy kolektorów o wysokości h = 2 m i kącie nachylenia ß = 45° powinny być w naszej szerokości geograficznej oddalone od siebie o wymiar L wynoszący co najmniej 3 metry.

Projektanci nie zdają sobie chyba w tym przypadku sprawy z niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą ich postępowanie. Kolektory przedstawione na fot. 1 i 2 będą przez długi okres pozbawione promieniowania słonecznego, czyli nie będą one wygrzewane. W zimie będą też dodatkowo zaśnieżone, zwłaszcza w dolnej części, gdzie utworzy się skarpa śniegu obsuwającego się z kolektorów. A przecież obowiązują w tym zakresie stosowne przepisy uwzględniające konieczność podniesienia kolektorów na wysokość zależną od strefy opadów śniegu [5]. O tym, że naruszone zostały w tych przypadkach obowiązujące przepisy, może również świadczyć zbyt mała odległość kolektorów od krawędzi dachu. Czy stać nas zatem na to, by kolektory słoneczne były bezproduktywne przez długie okresy roku kalendarzowego?

Prawidłowo zaprojektowana instalacja solarna musi być zabezpieczona przed okresami stagnacji, to jest bezproduktywnego wytwarzania energii. Oznacza to, że należy ją zaprojektować na okres szczytowego nasłonecznienia dla przypadku obniżonego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu energia dostarczana przez kolektory będzie mogła być w pełni wykorzystywana w ciągu całego roku. Tymczasem projektanci kierują się często mocą maksymalną instalacji solarnej, która jest parametrem chwilowym, osiąganym przy maksymalnej wartości nasłonecznienia i sprawności optycznej kolektorów słonecznych.

Aby dobrze zaprojektować instalację do przygotowania ciepłej wody użytkowej, należy przeanalizować profil zużycia c.w.u. na przestrzeni roku kalendarzowego, ale często także profil tygodniowy (rys. 4, 5, 6).

W poszczególnych typach obiektów zużycie ciepłej wody użytkowej jest zróżnicowane, a instalacje solarne są przecież projektowane również dla obiektów, w których przejściowo występuje całkowity brak zużycia ciepłej wody.

W wielu projektach dotyczących instalacji solarnych dla istniejących obiektów nie ma danych o rzeczywistym zużyciu c.w.u. i do obliczeń przyjmuje się wielkości szacunkowe. A przecież można się przed popełnieniem takiego błędu uchronić, inwestując w mierniki jej zużycia.

   15.10.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl