Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie

Przeznaczenie agregatów
Sprężarkowy agregat wody lodowej AERMEC
Sprężarkowy agregat wody lodowej AERMEC
Ciąg dalszy artykułu...

Przy zastosowaniu wież chłodniczych jako urządzeń współpracujących z agregatami możliwe jest przyjęcie niższych parametrów wody chłodzącej skraplacz (niższych od temperatury mierzonej termometrem „suchym”), w związku z czym efektywności energetyczne tych agregatów mogą okazać się bardzo konkurencyjne w porównaniu z innymi konstrukcjami.

Ponadto agregaty takie dają większe możliwości wykorzystania ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Ciepło to można odzyskiwać w dowolnej proporcji poprzez zamontowanie wymiennika pośredniczącego pomiędzy skraplaczem agregatu wody ziębniczej a dry coolerem (lub wieżą chłodniczą). Odzysk ciepła jest realizowany w prosty sposób bez ingerencji w układ chłodniczy agregatu i może znaleźć zastosowanie również w pracujących instalacjach (ze skraplaczem chłodzonym cieczą), w których odzysk ciepła nie jest wykorzystywany.

Jeżeli urządzenia rozprowadzające ciepło ze skraplaczy agregatów (dry coolery, wieże chłodnicze) montowane na dachu muszą mieć ograniczone wymiary, to z uwagi na przekazywanie ciepła do cieczy pośredniczącej może ono zostać w dużej części odprowadzone np. do wymienników zamontowanych na wyrzucie z central klimatyzacyjnych lub wykorzystane użytecznie w innych urządzeniach. Redukuje to znacząco zapotrzebowanie na moc chłodniczą dry coolerów lub wież chłodniczych. Na takie rozwiązanie nie pozwalają agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem.

Przeznaczenie agregatów

Jak wcześniej wspomniano, agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą składają się z wielu komponentów. Każdy z wymienionych powyżej podzespołów można stosować w agregatach wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą, tak by dane urządzenie dopasować do potrzeb instalacji, w której agregat ma pracować.

W zależności od przeznaczenia urządzeń można dokonać następującego ich podziału (identycznego jak dla innych konstrukcji sprężarkowych
agregatów wody ziębniczej):

  • urządzenia dla systemów cechujących się zmiennym obciążeniem chłodniczym: zastosowanie znajdują tu konstrukcje wyposażone w wymienniki płytowe, zespoły sprężarek typu spiralnego (scroll), elektroniczne zawory rozprężne oraz czynnik chłodniczy typu R410A. Wieloobiegowe układy chłodnicze wyposażone w wiele sprężarek typu scroll pozwalają na uzyskanie wysokich wskaźników efektywności energetycznej ESEER przy zachowaniu racjonalnych kosztów inwestycyjnych. Dużo droższe rozwiązania ze sprężarkami typu TURBOCOR również cechuje wysoka efektywność energetyczna, zarówno przy obciążeniu częściowym, jak i pełnym. Obok sprężarki TURBOCOR agregaty są wyposażone najczęściej w czynnik R134A oraz wymienniki płaszczowo-rurowe;
  • urządzenia dla systemów pracujących z pełnym obciążeniem chłodniczym. Cechuje je wysoki wskaźnik efektywności energetycznej liczony dla warunków pełnego obciążenia cieplnego – EER. Wszystkie wskaźniki efektywności energetycznej uzyskiwane są często dzięki wykorzystaniu „ekonomizera”. Agregaty przeznaczone do tego typu rozwiązań zbudowane są w oparciu o sprężarki typu śrubowego, wymienniki płaszczowo-rurowe oraz czynnik chłodniczy R134A. Również tutaj zastosowanie znajdują konstrukcje ze sprężarkami promieniowymi typu TURBOCOR.

Agregaty umożliwiające jednoczesne grzanie i chłodzenie pomieszczeń

Tego typu konstrukcje są nowością w tym segmencie urządzeń. Przeznaczone są do budynków, w których występują długie okresy jednoczesnego zapotrzebowania na moc chłodniczą i grzewczą. Do takich obiektów należą np. biurowce o dużym przeszkleniu, szpitale czy mleczarnie. Agregaty są energooszczędne, gdyż moc cieplna, która powstaje przy pracy sprężarkowych agregatów chłodniczych i jest tracona bezpowrotnie do powietrza, jest w tych urządzeniach użytecznie wykorzystywana, a na zewnątrz usuwane są jedyne zbędne nadwyżki ciepła.

Tego typu agregaty ze skraplaczem chłodzonym cieczą różnią się od tradycyjnych agregatów z wymiennikiem odzysku ciepła skraplania tym, że zostały przystosowane do pracy z różnymi obciążeniami cieplnymi po stronie wymiennika parowacza i skraplacza.

Praca takiego agregatu może być rozpatrywana dla trzech skrajnych warunków pracy (rys. 2). Jeżeli zapotrzebowanie na moc grzewczą dla budynku bilansuje się z zapotrzebowaniem na moc chłodniczą (taki układ ma miejsce, gdy zapotrzebowanie na moc grzewczą stanowi ok. 130% zapotrzebowania na moc chłodniczą i wynika ono z bilansu cieplnego przeprowadzonego dla obiegu chłodniczego), do układu agregatu nie jest doprowadzona ani odprowadzana dodatkowa moc cieplna i chłodnicza. W innych wypadkach do agregatu konieczne będzie doprowadzenie niedoboru ciepła lub odprowadzenie z niego nadwyżki ciepła.

Podsumowanie

Możliwość elastycznego dopasowania do potrzeb instalacji oraz zastosowania wszędzie tam, gdzie inne konstrukcje agregatów nie mogą być z różnych względów stosowane, wpływa na dużą popularność agregatów ze skraplaczem chłodzonym cieczą. W szczególności elastyczna gospodarka odpadowym ciepłem skraplania powoduje, że ich zastosowanie jest ekonomicznie uzasadnione zarówno pod kątem eksploatacyjnym, jak i inwestycyjnym.

   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl