Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Kurtyny powietrzne w zakładach przemysłowych

Kurtyny powietrzne zainstalowane w hali magazynowej
Kurtyny powietrzne zainstalowane w hali magazynowej
Frico

Kurtyny powietrzne stosowane są zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie przemysłowym. Znajdują one zastosowanie także przy odciągach miejscowych, jako połączenie strumienia powietrza nawiewanego z ssawką odbierającą. W tym przypadku zapobiegają rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Pod wpływem sił grawitacyjnych i wiatru w chłodnej porze roku przez otwarte lub często otwierane bramy i drzwi przenika do pomieszczeń duża ilość zimnego powietrza. Powoduje to znaczne oziębianie pomieszczeń i powstawanie przeciągów. Zadaniem kurtyny powietrznej jest niedopuszczenie do wyziębienia pomieszczenia i strat energii. W przypadku chłodni i mroźni istotne jest zabezpieczenie składowanych produktów przed oblodzeniem oraz zmniejszenie napływu powietrza z holu załadunkowego. Jednocześnie wjazd i wyjazd z chłodzonego obiektu nie może być utrudniony i zastosowane urządzenia nie mogą blokować dostępu do przechowywanych produktów.

Niektórzy producenci kurtyn powietrznych oferują specjalne rozwiązania dla chłodni składowych. Wybranie z katalogu producenta pierwszej lepszej kurtyny na pewno nie zagwarantuje sukcesu. Projektant musi dokładnie wiedzieć, jakiego rozwiązania szuka dla danego obiektu.

Obliczanie kurtyn

Kurtyny powietrzne można zróżnicować według rodzaju strugi [1], poprzez określenie:  s – całkowitej  szerokości szczeliny dyszy nawiewnej i H – wysokości otworu drzwiowego:
  • kurtyny z wąskimi szczelinami dysz nawiewnych (s/H < 0,1),
  • kurtyny z szerokimi szczelinami dysz nawiewnych (0,1 < s/H < 0,5),
  • kurtyny z podwójną strugą (przedzielona dysza z oddzielnym zasilaniem zewnętrznej i wewnętrznej części strug powietrza, s/H = 2×0,15).

Masowe stosowanie kurtyn w centrach handlowych i związana z tym możliwość obserwacji ich działania w różnych warunkach pozwala uniknąć poważniejszych błędów przy doborze. Jednak inaczej wygląda sytuacja w przypadku obiektów przemysłowych, gdyż prawie każdy projektowany obiekt jest tu nietypowy. Dlatego należy bardzo dokładnie ustalić warunki, w jakich kurtyna powietrzna będzie pracowała [2]. W halach przemysłowych stosuje się często kurtyny bez podgrzewu powietrza. W budynkach o dużym natężeniu ruchu temperatura powietrza nawiewanego powinna wynosić od 20 do 30°C. Przy s/H < 0,3 konieczne jest jednak podgrzewanie powietrza.

Temperatura powietrza nawiewanego powinna być tym wyższa, im mniejsza jest szerokość szczelin. Czasami moce grzewcze mogą dochodzić nawet do 80 kW na 1 m szerokości drzwi [1]. Tam, gdzie oddziaływanie wiatru jest małe, można stosować pionowy nawiew powietrza, od dołu do góry. W takim przypadku nawiewne kraty podłogowe powinny mieć maksymalną szerokość 0,5 H i małą prędkość nawiewu powietrza, do 1 m/s. Skośne ustawienie krat nawiewnych na zewnątrz i podgrzanie powietrza nawiewanego do ok. 30°C zapobiega napływowi powietrza zimnego.

Kurtyny współpracujące z odciągami miejscowymi

W wielu zakładach przemysłowych na stanowiskach pracy powstają zanieczyszczenia, które trzeba usunąć, by nie rozprzestrzeniały się po hali – w tym celu stosuje się odciągi miejscowe. Jeżeli usuwane powietrze będzie uzupełniane za pomocą kurtyny powietrzna, skuteczność takiego miejscowego odciągu zostanie wzmocniona. Zasłony powietrzne stosowane są nad wannami oraz jako ochrona ssawek umieszczonych na zewnątrz źródła powstawania zanieczyszczeń. Jednocześnie chronią one przed zakłócającym działaniem poprzecznych prądów powietrznych, które mogą powstawać w hali produkcyjnej.
   13.09.2011

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl