Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wentylatory w systemach oddymiania

Przykładowe rozwiązania
Wentylatory oddymiające WVP…/OD
Wentylatory oddymiające WVP…/OD
Fot. archiwum RI
Ciąg dalszy artykułu...

Przykładowe rozwiązania

Zastosowanie wentylatorów pożarowych jako układu oddymiania ma wiele niewątpliwych zalet, z których najistotniejsze to:

  • krótki czas od chwili zadziałania (system powinien być uruchamiany zdalnie po wykryciu pożaru przez system detekcji) do osiągnięcia pełnej zakładanej skuteczności oraz stabilne działanie podczas trwania pożaru;
  • wysoka skuteczność odbioru dymu nawet przy jego niskich temperaturach – co jest szczególnie istotne, jeżeli system ma współdziałać z instalacją tryskaczową;
  • duża pewność działania niezależnie od warunków atmosferycznych.

Należy wyraźnie podkreślić, że w przypadku wysokich pomieszczeń (o wysokości przekraczającej 10–12 m), połączonych atriami galerii  handlowych (o wysokości powyżej 2–3 kondygnacji),rozległych obiektów z zamkniętymi pomieszczeniami oraz obiektów strategicznych (tj. dworce lotnicze) nie ma praktycznie alternatywy dla systemu mechanicznego oddymiania, ponieważ systemy grawitacyjne nie mają w takich warunkach szans zapewnienia warunków bezpiecznej ewakuacji (niespełniony zostanie § 11 p. 1 warunków technicznych).

Jednak jeśli omawia się zalety, wypada również wspomnieć o pewnych ograniczeniach tego rozwiązania. Po pierwsze, całkowity koszt instalacji mechanicznego oddymiania, w tym również wentylatorów, jest wyższy niż zastosowania systemu grawitacyjnego. W polskich realiach fakt ten niestety w zasadzie przekreśla zastosowanie tego rozwiązania, jeżeli alternatywa w postaci układu grawitacyjnego jest możliwa. Jak na razie względy ekonomiczne, o ile są zgodne z przepisami, zawsze wygrywają z wiedzą techniczną i prawami fizyki. Kolejne ograniczenie wiąże się z wydajnością wentylatora oddymiającego, którą należy określić na podstawie obliczeń ilości wytworzonego dymu przy założonej wielkości pożaru (na podstawie np. normy BS 7346-4:2003 [4] lub NFPA 92B [5]).

Jeżeli w chronionym obiekcie dojdzie do pożaru większego, niż zakładano, dostosowany do warunków projektowych wentylator nie będzie w stanie odprowadzić większej ilości powstałego dymu. Pod tym względem przewagę mają klapy dymowe, przez które wypływ może się w pewnym zakresie zmieniać. I wreszcie system mechaniczny jest dość kłopotliwy w wykonaniu. Wiąże się to m.in. z koniecznością położenia kabli zasilających, wykonania instalacji automatycznego sterowania, a czasami również z wagą samego urządzenia, które trzeba ustawić na specjalnie wzmocnionej części dachu.

Oddymianie budynków wielokondygnacyjnych

Nie we wszystkich przypadkach zastosowanie wentylatorów wyciągowych jest najlepszą metodą usunięcia dymu z budynku. Jako przykład podać można system mechanicznego oddymiania klatek schodowych w budynkach wielokondygnacyjnych bez zastosowania odpowiednio skorelowanego układu mechanicznego napowietrzania. Pracujący wentylator wyciągowy wytwarza w kubaturze klatki podciśnienie, które ma skutkować odprowadzeniem dymu z tej przestrzeni. Problem polega na tym, że nawet niewielkie podciśnienie w strefie chronionej powoduje zasysanie dymu z kondygnacji objętej pożarem na pionowe drogi ewakuacji, co stwarza zagrożenie dla osób znajdujących się na kondygnacjach wyżej położonych.

 
Rys. 2. Zalety i ograniczenia mechanicznej wentylacji oddymiającej


Zastosowanie wentylatorówwyciągowych w tym układzie powinno być skorelowane z systemem mechanicznego nawiewu powietrza do klatki schodowej w taki sposób, by cały czas utrzymywać w tej przestrzeni niewielki poziom nadciśnienia.

   15.11.2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl